(ФОТО) Љубов пред камери: Ова е сопругот на Јелена Јованова

Нашата позната актерка Јелена Јованова која моментално е актуелна по улогата на Јелена од Драчево во серијата „Преспав“, веќе три години е во среќан и хармоничен брак со колегата од Хрватска – актерот Стјепан Периќ.

Нивната љубов се случи пред камери во 2014 година кога заедно ја снимаа серијата „Тајни“, каде Јелена ја имаше главната улога. Денес тие живеат во Хрватска, а Јелена во Македонија најчесто доаѓа поради професионални ангажмани, а не ретко со неа е и сопругот Стјепан.

Во едно интервју за хрварскиот 24 сата.хр, Стјепан пред неколку години откри како се чувствува како македонски зет и како знаел дека Јелена е вистинската жена во неговиот живот, но и за тоа кој е подобар актер, тој или таа.

Имав прилики да ја запознаам Македонија и прекрасните Македонци и пред да бидам со Јелена. Иако е тешко да се генерализира, но би го дале последното парче леб за гостите, отколку сами да го изедат“, вели Стјепан и продолжува за тоа кој е подобар актер, Јелена или тој, а како вистински кавалер одговара:

Машко и женско сме, па тешко е професионално да се споредиме. Но, ако морам да изберам, ја избирам неа, одговара Периќ.

Во една прилика кажавте: „Иако дојде време кога не е „ин“ да бидеш со некој засекогаш, јас верувам дека тоа постои и се надевам дека ќе запознаам жена со која ќе бидам среќан цел живот. Таа мора да биде вистинската и тоа ќе го знаете и почувствувате кога ќе ја најдете“ – Дали Јелена е таа? –прашува новинарот.

Да, Јелена е таа, завршува актерот за кого хрватските медиуми пришуваат дека потешко може да го добијат за изјава.

Инаку, Стјепан Периќ како дете не ни сонувал дека ќе се занимава со актерство. Првин студирал право од кое подоцна се откажал и завршува глума во Лондон.

Сепак, судбината поинаку си поиграла со професионалниот живот на Стјепан, па станува актер, а како животна партнерка избира токму актерка – нашата Јелена Јованова –Периќ.

ФОТО: Зад маската се крие вистински фраер

Пред точно 12 години Украина на Евровизија ја претставуваше Верка Сердучка која со својот спектакл го освој второто место и на Европа и приреди спектакуларно шоу кое се уште се памети.

Тој со 235 поени заврши веднаш зад српската претставничка Марија Шерифовиќ која победи на Евровизија во 2007 година со песната „Молитва“.

Украинскиот пејач и комичар Андриј Михајловиќ Данилко започнал да пее под името Верка Сердучка во далечната 1991 година кога во Украина јавно се претставил како жена во средни години која живеела во советската доба, а во хумористичните скечеви зборуваше на мешовит украински и руски јазик.

Тој пред три години се појави како член на жирито на Х фактор во Украина како нормален маж, па предизвика лавина коментари како навистина изгледа тој без да се маскира.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Live On-air @ #xfactor7 #xfactor (Photo by @the_hardkiss )

A post shared by VERKA SERDUCHKA OFFICIAL (@v_serduchka) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“А нашi самi луччi!” @xfactorstb

A post shared by VERKA SERDUCHKA OFFICIAL (@v_serduchka) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Grand Final day

A post shared by VERKA SERDUCHKA OFFICIAL (@v_serduchka) on

Мадона конечно се огласи по настапот на Евровизија

Кралицата на поп-музиката, Мадона, настапи на Евровизија како специјален гостин, а по нејзиниот настап следеа лавина коментари по Твитер и социјалните мрежи дека лошо отпеала, а заработила вртоглава сума пари.

По тој повод, пејачката за прв пат се голаси на социјалните мрежи. Објави фотографија од настапот и напиша: „Мадам Икс не слуша зло".

Инаку, настапот на Мадона чинел  1.3 милиони долари. Taa ги изведе класикот „Како молитва“, во чест на 30-годишнината од излегувањето на истоимениот албум и новиот сингл „Иднина“ со американскиот рапер Кваво, во придружба на 35-член хор.

На Евровизија нашата Тамара иако водеше со гласовите од жирито, заедно со гласовите од публиката заврши 8-ма.

ВИДЕО: Еве како се почна - никој не можеше да ги раздели!

Станија и замери на Маја, затоа што се дружи со Елеонора, а се кара со Маријана.

„Ти г*внаро една мала! Овој олош тука те прашува зошто се дружиш со Маријана, таа таму плаче, додека ти си тука со неа“

"За тоа и разговараме“, се правдаше Маја. 

Погледнете како изгледаше сето тоа:

Популарно