ФОТО: Миленко Неделковски со навреди до Заев и сопругата

Новинарот Миленко Неделковски, повторно посвети два ФБ поста на Зоран Заев. Овој пат мета на неговите критики, освен премиерот беше и неговата сопруга Зорица Заева.

„На таа пара вака сељачки да се облечеш!!! Ај тој со каишот си го знаеме, ама таа, бе?

Ко торта за свадба у Сисојевац кај Парачин.“

ВИДЕО: Американец снимил симнување на Исус од Небото а нашол доказ дека не е дрон или НЛО!

„Живеам во близина на аеродромот, тука ништо не смее да лета…“

Луѓето сешто знаеле да видуваат на небото и на тоа после да му даваат чудно значење. Необични облици и необични движења на истите обично би ги асоцирало на НЛО и вонземјани, а оние поприсебните – кои не би биле премногу возбудени од тоа што би го виделе – сето тоа би го снимиле и поттикнале дискусија, барем на социјалните мрежи!

Во соседството не  нашол балони

Нешто слично со својата снимка покренал и Пабло Моралес од Бурбанк, Калифорнија. Пабло снимил сенка – или објект, квалитетот не е баш најдобар – во облик на човек кој се симнува од небото, а првата реакција му била да се запраша „дали е тоа можеби исус?“

‘Сенката’ ја следел како се спушта кон тлото, се додека не исчезнала зад покривите на блиските куќи. Тогаш се прибрал, па заклучил дека станува збор за балони, но го истражил соседството и дошол до заклучок дека тука никакви балони не летале.

Исус се спуштал во близина на аеродромот

Работите станале уште поинтересни кога се објавило дека Моралес со своето семејство живее во близина на аеродром. Тоа ја исклучило можноста дека станува збор за дрон, со оглед на тоа дека во тоа подрачје е забрането летањето.

Бидејќи некои пророци го најавиле доаѓањето на крајот на светот, приказната би можела да биде добра за сите катастрофичари кои го чекаат судниот ден.

За мноштвото, секако сето ова била добра забава, а многумина се забавувале – видеото имало солидна гледаност. Само преку овој канал на Јутјуб снимката е прегледана околу милион пати, а многу од гледачите убаво се пошегувале со Моралес и неговиот заклучок.


Од бездомник до милионер за 15 години!

Понекогаш не знаете кој е вашиот повик сè додека не ве пронајде. Барем ова бил случајот со Ерик Вајт, 33-годишниот сопственик на фирмата Zydeco Construction. Поранешниот бездомник сега има компанија која гради плажи во дворовите на луѓето, а тој заработува милиони од ова.

Кога имал 15 години, Ерик бил бездомник околу 8 месеци.

„Додека растев нештата не беа едноставни за мене.“

Тој се отпишал од училиште во деветто одделение и знаел да чита само колку второодделенец.

„Едвај можев да си го напишам името.“

И покрај недостигот од образование, тој секогаш сметал дека го разбира градежништвото.

„Знаев дека ако го работам тоа ќе можев навистина да направам нешто.“

На почетокот работел за локална градежна компанија само колку да може да си ги плати сметките. Но, подоцна слушнал за работна позиција која плаќала 10 евра на час.

„Човекот за којшто работев ме надгледуваше и ме научи за компанијата. За 6 месеци бев менаџер на тимот.“

Амбициозниот Ерик продолжил да си го поплочува патот во разни градежни компании, Со тек на времето започнал и своја компанија – бизнис за базени.

„Тој бизнис одеше навистина добро и минатата година го продадов за над милион евра.“

Неговиот следен подвиг бил компанијата Zydeco Construction. Компанијата гради езерца кои изгледаат како плажи и се опкружени со песок. Секое езерце има свои додатоци вклучувајќи кујна, чадори и мрежи за одбојка. 33-годишниот маж смета дека само небото е граница кога станува збор за создавање на плажата од соништата. Ерик ја разгледал неговата визија од секој агол.

„Со години си мислев што ако некој најде начин да го претвори езерцето во рај. Истражував многу и целото знаење го применив за изградба на овие плажи.“

„Отсекогаш ми било сон да ги правам овие работи. Сакам да најдам начин како да направам нешто. Можам да ја разгледам секоја ситуација и да најдам решение. Сакам да бидам на пазарот и да нудам нешто што повеќето компании го немаат.“

Без сомнение, овие езерца се неверојатни. Во просек една ваква плажа чини околу 17.000 евра.

„Секое езерце е прилагодено според местото и муштеријата. Ова не е нешто што може да се направи за еден ден. Овие езерца се плод на вистинска љубов. Правиме нешто различно со секое езерце што го создаваме.“

ВИДЕО: Како да заштедите струја на еркондишн?

Какво време дојде, повеќе струја да трошиме летно време отколку зимско. Климатизерите сркаат бесно затоа што претопол македонски воздух треба да оладат на поднослива скандинавска температура. Но. зошто воздухот да биде претопол? Ова се инсталира за 5 минути и обезбедува заштеда на електрична енергија од 20 до 40 проценти. Само што, не е баш џабе.

Малопродажната цена на Мистбокс е 399 долари, но во САД државата дава 30% попуст од програмите за заштеда на енергија. Чекаме некој наш талент на кој му фаќа црпката да го сконта и да ја понуди шклопоцијата за 50 евра. И да се наполни ко брод. 

Популарно