Видео: Пожарот „бесенее“ во катедралата Нотр Дам

Според првичните информации најверојатна можност за пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз е оган предизвикан од заварување бидејќи во еден дел на катедралата работници извршувале заварување при реставрација на еден дел од катедралата, објавија доцна вечерва француските медиуми, а темелна истрага нема да има скоро бидејќи ќе мора да се чека на целосно запирање на пожарот.

Француските пожарникари велат дека „не се сигурни“ дали пожарот во Нотр Дам може да биде запрен, пренесе Франс прес.

Француските пожарникари изразија сомнеж дека може да се запре катастрофалниот пожар во катедралата Нотр Дам и не исклучуваат дека легендарното обележје и понатаму ќе се урива.

„Не сме сигурни дека можеме да спречиме оганот да се прошири во северната камбанарија - а можете да ја замислите штетата ако таа се урне“, изјави за новинарите портпарол на пожарникарската служба.

Катедралата Нотр Дам во Париз била завршена во средината на 12 век, била вандализирана за време на Француската револуција во 1700-тите, има главна улога во делото на Виктор Иго „Ѕвонарот на Богородичината црква во Париз и го преживеа уништувањето во двете светски војни во 20 век.

Некаде „СЕВЕРНА“: Што ќе пишува на гласачките ливчиња?

Претставниците на Државната изборна комисија, под силно полициско обезбедување, денеска од битолската печатница го подигнаа доверливиот гласачки материјал. Истите потоа се упатија до осумдесетте општински изборни комисии.

На гласачките ливчиња ја нема придавката „Северна“.

-Гласачкото ливче го содржи знамето на нашата држава, редните броеви на кандидатите, имињата и презимињата на кандидатите и симболите на политичките партии кои дадоа согласност да стојат тие симболи. Никакви други ознаки на гласачкото ливче нема и да не се доведува во заблуда јавноста дека има какви било други додатоци, рече Дерковски.

Овие ливчиња имаат 21 заштита.

-Не е возможно да се фалсификува ниту едно ливче, а оригиналните записници се направени на заштитна хартија со неможност да се копираат, нема можност да се преправаат и на специјална хартија има генерирарни податоци за секое гласачко место, рече директорот на печатницата “Киро Дандаро“ Драги Милошевски.

За претседателските избори, на избирачкиот список се запишани 1.808 131 гласач

Катимерини: Северна Македонија ќе добир вето за во НАТО

Турција наводно се зaкaнyва дека ќе ја одложи ратификацијата на протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, доколку земјата не ги екcтpaдира 15 турски државјани на Анкара кои се oбвинeти за вмешаност во неуспешниот државен yдаp во Турција во 2016 година, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Според весникот, Анкара инсистира на екcтpaдиција на 15 турски државјани за кои властите во Турција сметаат дека се членови на мрежата на иcламcкиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинуваат за организирање обид за пyч.

Ова прашање го отвори и турскиот министер за одбрана Хулуси Акар за време на неговата официјална посета на Скопје на 3 април. Исто така, Акар при посетата на Косово побара екcтpaдиција и на други турски државјани, за кои смета дека се наоѓаат на територија на Косово и дека се дел од мрежата на Ѓулен.

„Катимерини“ пишува дека премиерот на Македонија Зоран Заев ги отфрлил барањата на Анкара и за тоа добил поддршка од страна на официјални претставници на ЕУ, кои, исто така, ја повикале Владата во Скопје да ги почитува човековите права на тие 15 турски државјани.

Меѓутоа, како што наведува грчкиот весник, министерката за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска во телевизиско интервју изјавила дека е потребна и Турција за ратификување на протоколот за членство во Алијансата.

Анкара, исто така, од 2016 година преговара со Атина во врска со cyдбината на осум вojници кои Турција ги обвинува за учество во државниот yдap, а на кои Грција им одобри азил.

Во февруари оваа година, турската државна новинска агенција Анадолија објави дека турската Влада понудила 5,6 милиони евра за враќање на турските офицери.

Хорор во Македонија!

Околу 14,20 часот се случила вистинска драма кога било пријавено дека во селото Луково-кратовско, 57-годишниот Г.К. од Кратово, кој имал здравствени проблеми, отишол до куќата на 66-годишниот Р.А. од Кратово и со неговата ловечка пушка што ја поседувал со дозвола, испукал еден куршум и го застрелал Р.А. кој починал на местото на настанот.

Потоа Г.К. со пушката заминал пред својата куќа и во дворот се самоубил.

По наредба на Јавен обвинител телата на починатите биле предадени во Институтот за Судска Медицина-Скопје за обдукција.

Извршен бил увид од страна на Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кратово и се работи на расчистување на случајот.

Популарно