Кој глумец кажуваше вицови за Тито?

Драгомир Бојаниќ Гидра е српски актер чија кариера ја карактеризираше улогата на Хер  Жика Павловиќ во филмската серија „Луди години“. Роден е на 13 јуни 1933 година во Крагуевац, а почина на 11 ноември 1993 година во Белград. 

Актерот ги загуби и двајцата родители многу рано. Мајката на Новка почина од туберкулоза, додека отец Јован, офицер во српската војска, бил застрелан. Во Крагујевац посетувал средно училиште за преработка на месо, овошје и зеленчук. 

Веднаш се вработил во фабриката за конзервирање на храна Црвена звезда, каде што останал една година. Во овој период, тој започна да се  занимава со актерството што ќе стане неговиот живот. Колегите од Народниот театар Крагујевац собрале пари и му купиле костум и билет за Белград каде што полагал приемен испит на Академијата за театар, филм, радио и телевизија.

Веднаш бил примен и се запишал во класата на професорот Раша Плаовиќ. Бидејќи професорот знаел дека Гидра нема каде да спие, тој им рекол на чистачите да му средат една просторија за чување на метли. Актерот наскоро започнал да игра во театар и филм. Следеа бројни улоги  заради што тој нне дипломираше. На Академијата се запозна со двегодини постарат актерка Лилjана Контиќ, која ја нарече Лјалја. Иако таа  после студиите играше во театрите во Ужице и Вршац, нивната врска траеше. Во 1966 година, Лилjана и Гидра се венчаа. Тие ја добија својата ќерка Јелена во 1970 година. Актерот ги дочека сопругата и новороденчето пред породилното одделение, а ги собра музичарите за да слават.

Тој беше многу посветен на своето семејство и постојано ја покажуваше својата lљубов и грижа. Тој ја крсти ќерката во Москва додека го снимаше филмот  „Свадбата“. Како и нејзините родители, Јелена се занимаваше и со глума. Jана и Гидра се разведоа двапати, но се помирија затоа што не можеа да живеаат еден без  со други. Актерката беше столбот на нивниот дом и таа ја жртвуваше својата кариера за семејниот мир. Тој знаеше тоа да го цени и често ги одведуваше сопругата и ќерката на снимање, за да не бидат разделени долго. Гидра беше омилен помеѓу неговите колеги кои рекоа дека е „шеговит актер со весел дух“.

Тој ги поддржуваше младите актери и им даваше совети.  Во едно интервју, Никола Којо изјави дека во 1986 година Гидра го посетил додека служел во војска во Рашка. Отидовме во таверна, јадеме и му даде пари. Му рекол дека дошол затоа што имал некои обврски, но тоа не било точно. Тој дошол само заради него.

Тој сакаше да оди во кафани и беше голем боемџија, кој беше поздравен насекаде со насмевка.  Гидра еднаш била уапсен затоа што раскажува шеги за Тито Кога дојдоа да го видат,  во полиција тие го најдоа  како ги забавува полицајците кажувајќи им ги истите шеги.

Тој боледуваше од карцином на црниот дроб  и беше лекуван еден месец на Воената медицинска академија во Белград. Починал на 11.11.1993 година.

Погребан е во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта. Дванаесет години подоцна, неговата сопруга беше погребана покрај него. Иако беше сериозно болен, тој ги забавуваше сите во болницата , а медицинските сестри како услуга за тоа  тајно му даваа цигари.

Видео: Македонецот Александар Велики е нов светски шампион во УФЦ

Натпреварувачот од Австралија  во мешани боречки вештини со македонско потекло, Александар Волкановски (31 година) успеа да стане  светски шампион во перолесна категорија во престижната УФЦ-серија, откако ноќеска, по голема борба во Лас Вегас, го совлада еден од најдобрите во историјата, Макс Холовеј.

Александар Велики, како што го нарекуваат медиумите, доминираше во текот на целиот меч и на крајот победи со едногласна одлука на судиите во негова корист. Тој е роден Шелихарбор во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од пелагониското село Беранци од каде на 15-годишна возраст се преселил во далечната Австралија.

Волкановски шансата да се бори за шампионскиот појас ја доби со 17-те триумфи во низа во октагонот, од кои седум беа во најдобрата на светот во мешани боречки вештини, УФЦ-серијата.

Сосетката на Кристијано Роналдо, открила каков е приватно фудбалерот, но и како живее неговото семејство

Сосетката на Кристијано Роналдо, Елизабета Бети Борел, открила каков е приватно фудбалерот, како живее неговото семејство, но и какови соседи се тие.

Кристијано живее со партнерката Џорџина Родригез и четирите деца – две заеднички и две негови од сурогат мајка, во елитен кварт во Торино. Елизабета, чиј татко бил познатиот фудбалер Феличе Борел, вели дека Роналдо и неговото семејство се совршени соседи. 

“Се плашев дека постојано ќе организираат забави и дека ќе прават бука, но тие се најдобрите можни соседи. Постојано е тивко”, вели таа за “Corriere della Sera”.

Елизабета додала и дека познатиот фудбалер има гаража која е полна со скапоцени автомобили.

“Кристијано воглавно го гледам во Ролс-Ројс. Гаражата му е полна со спортски автомобили, помеѓу кои се наоѓа и еден Лотус”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Enjoy 😉👌🏻

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on

Сосетката вели дека фудбалерот на Јувентус има затворен базен и мала, но прекрасно уредена градина.

“Јас, иако сум ќерка на познат фудбалер, имав детство како и сите мои врсници, но децата на Роналдо живеат поинаку. Често го гледам Кристијано Јуниор како вози скејтборд во заштитениот дел од улицата во која не може да се влезе поради рампите и обезбедувањето. Секогаш кога ги води децата на прошетка, Џорџина покрај себе има телохранител”.

Таа го опишала животот на децата на Роналдо како “живот во златен кафез”:

“Кристијано Јуниор е најчесто на училиште или на тренинзи во Јувентус. Јас имам четири внуци кои си играат со своите врсници низ квартот. Кристијано би можел да се дружи со нив, но кога и да го видам, тој е сам”, заклучила сосетката на Португалецот.

ФОТО: Босите нозе не ја спречија да победи во трките на 400 метри, 800 метри и 1500 метри.

Реа Булос ги направила патиките од фластери на нозете, но тоа не ја спречи да освои три златни медали, а нејзината приказна брзо стана вирална на социјалните мрежи.

Булос во своите ,,патики” доминираше Iloilo Schools Sports Council Meet, каде освои три златни медали . Таа беше прва во трките на 400 метри, 800 метри и 1500 метри.

Фотографиите од нејзините нозе и „Nike running shoes“ брзо се раширија низ социјалните мрежи и стигнаа до селекторот на професионалниот тим на Филипините.

 Џеф Каријасо, тренер на кошаркарскиот тим на Алјаска Ајс, објави на Твитер за девојчето и ги замоли своите следбеници да му дадат контакт со  младата атлетичарка.

За помалку од два часа, Каријасо ги доби деталите што ги бараше и ја контактираше Реа и нејзиниот тим, а многу други на социјалните мрежи изразија желба да и помогнат на девојчето.

Популарно