Докторите се борат за животот на српската пејачка Инди: Таа се огласи од болница – „Тешко дишам“

Српската пејачка Индира Арадановиќ на почетокот на март замина на операција за намалување на желудникот, а сега се наоѓа на интезивна нега и се бори за живот, пишува телеграф. рс

Нејзината сестра, Едита Арадиновиќ раскажа низ какво трауматично искуство поминува Инди.

„Замина здрава на операција на желудникот (операцијата беше поради естетски причини), по три дена требаше да излезе од болница и да биде дома со своето семејство. И се ова немаше да биде толку драматично колку што е лоша состојбата надвор. Ја оперираше доктор од кој во ниту еден момент немавме поддршка и помош. Тој неколку дена по нејзината операција истакна дека не знае која е причината за нејзините повраќања. 11 дена лежеше во болница, а потоа беше пуштена на домашно лекување со уште поголеми маки и висока температура“ вели Едита и продолжува:

„Втора ноќ дома беше многу тешка. Ја однесов во една приватна клиника во Белград каде примаше инфузија за да ја преживее ноќта бидејќи нејзиниот желудник не можеше ни вода да прима. Сфатвиме дека не можеме да ја лекуваме дома, бидејќи почна да губи сила“.

„Кога и направија гастроскопија, видоа дека сонадата не поминува. Следниот чекор е операција каде видоа дека има воспаление на панкреасот и слезината. И ја отсранија слезината, и ставија „бајпас“ и го скратија желудникот. Од тогаш почнува агонијата. Почнаа да ни се јауваат луѓе кои биле оперирани кај истиот доктор, се лекувале со месеци, а едно момче и го изгубило животот“ вели Едита.

„Таа беше на полаинтезивна нега, па по неколку дена повторно ја пуштија дома, откако успеа да стане од кревет и да јаде малку супа. Тоа беше на 2 април. Меѓутоа, на 3 април температурата повторно почна да и се качува, почна да чувствува болка во белите дробови бидејќи доби вода во нив“.

„Моментално е на интезивна нега и во овој момент се борат за нејзиниот живот. Се размислуваат за уште една операција, но ние се молиме да не биде така и нејзиниот организам да ги прифати лековите бидејќи секоја операција е ризична. Се уште нема јадено. Нема ни спиено. Никој не и гарантира кога ќе биде добро. Никој не очекуваше“.

Инди се огласи за телеграф.рс и откри каква е нејзината здравствена состојба.

„Се трудам да бидам подобро. Имам терапии, лежам, се одмарам, тешко ми е да зборувам. Имам вода во белите дробови поради тоа тешко дишам…“ изјави Инди.

Taa додава дека докторите се размислуваат за нејзина операција, но се надева дека тоа нема да се случи.

„Тие немаат конкретна прогноза, следиме како се однесува мојот организам. Докторите се оптимисти, тоа е многу важно бидејќи ми даваат надеж, па така сум помирна“ додава пејачката.

(Фото) Тито беше заљубен до уши во оваа народна пејачка!

Уснија Реџепова беше вистинска легенда на народната музика и една од најголемите ѕвезди, но почина од рак, а колегите ја заборавија. Сите ја паметиме по песните кои носеа ритам на југот, а ниту една прослава на постарите генерации не можеше да се замисли без неа.

Почнала да се занимава со музика во 60-те години на минатиот век, а нејзината кариера со ист жар траеше до почетокот на 90-те години.

Популарноста и ја донесе улогата на Коштана во претставата на Раша Плаовиќ, која беше направена по делото на Борислав Станковиќ.

И самиот Јосип Броз Тито, југословенскиот претседател бил воодушевен од Реџепова. Таа го запозна. Таа го запозна кога била повикана да ги забавува ловците на неговиот имот. По  настапот се запознала со претседателот, а го воодушевила и тогашниот мексикански амбасадор.

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Дваесет и три плажи на бугарското крајбрежје на Црното Море ќе понудат бесплатни чадори и лежалки - објави министерката за туризам Николина Ангелкова во Сончевиот брег.

Според предвидувањата на почетокот на годината, очекуваниот раст на туризмот беше 10 отсто, но неочекуваната и непредвидлива криза предизвикана од коронавирусот промени сè во еден момент.

По разговорите меѓу премиерот Бојко Борисов и неговите колеги од Грција, Србија и Романија за отворање на заеднички граници за туризам на 1 јуни, Бугарија ќе смета на туристи од соседните земји чии граѓани претежно патуваат со патнички возила. Во однос на другите пазари, министерот за туризам го истакна субвенционирањето на чартер-летовите како многу важна мерка за поддршка на овој сектор. 

Николина Ангелкова изрази надеж дека ова ќе доведе до раст на одредени пазари, особено што се однесува до организираниот туризам. Сепак, на прво место, државата ги става домашните туристи кои ќе бидат привлечени од пониските цени на услугите на плажоте. Бугарите се по предвидливи потенцијални корисници на морски одмор кај нас, имајќи ја предвид ситуацијата во која се наоѓаат Европа и светот.

„Ние правиме се што е можно за да привлечеме туристи и да го олесниме бизнисот во секторот кој е меѓу најпогодените од светската криза предизвикана од коронавирусот“, рече министерката Ангелкова.

"Од особена важност е да понудиме квалитетен производ и да се заштити здравјето на луѓето. Една од основните мерки што ги презедовме е да ги намалиме цените на чадорите и лежалките. Според законот, тие мора да бидат барем 50 проценти пониски од минатата година."

Чадорите и лежалките ќе бидат бесплатни на 23 од 132 плажи, додека на останатите нивната цена ќе биде од 1 до 5 лева. Во летното одморалиште Златни Песоци, туристите ќе плаќаат 2 лева за чадор и лежалка, во Албена - по 1 лев, во Балчик - по 1,50 лева, додека нивната цена во Созопол ќе биде од 3 до 5 лева.

Секој што управува со плажите е должен да понуди намалување на цените на чадори и лежалки за најмалку 50 проценти, а за неисполнување на ова барање е предвидена казна од 50 илјади лева. Казната за повторена повреда е 100 илјади лева. До 30 мај годинава, министерот за туризам мора да ги извести концесионерите и закупниците на плажите за намалувањето на концесиската такса и закупнината врз основа на реципроцитет. Во овој поглед, владата ќе донесе посебна методологија.

Видео: Големо невреме во Грција , невидени глетки на Халкидики , најмалку еден загинат

Силно невреме погоди повеќе региони во Грција, донесе грмежи, молњи и обилни врнежи од дожд. Невремето однесе најмалку еден живот.

Обилните дождови, претежно проследени со град и силен ветер, зафатија најголем дел од Грција и, според метеоролозите, ќе траат до петок.

Една жена загинала  од гром на островот Скопелос, пренесува „Грик Репортер“. Невремето ја погоди и Атина, каде имало силни врнежи и грмежи.

Драматично е и на Халкидики, каде паднал град. На регионалниот пат Полигирос-Солун патничките возила и камионите стојат неколку часови поради големата количина мраз на патот, пренесува „Блиц“.

Во некои области, поради напаѓаниот град пејзажот изгледа како да наврнало снег, има поплавени патишта и полиња. Екстремните временски услови се одразија и на југот на Каламарија и Олимпија.

Популарно