Временска прогноза

Времето изутрина во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Утринската температура ќе се движи од -20 до -9, а дневната од -4 до 5.

Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб западен ветер. Утринската температура ќе се спушти до - 18, а дневната ќе се искачи до -2 степена.

Позначителен пораст на температурата ќе има од утрe кога ќе дува умерен ветер од јужен правец. Максималните температури насекаде ќе бидат позитивни. Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот и во сабота кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските врнежи од дожд и снег. Пообилни врнежите ќе бидат во западните делови каде ќе дојде до зголемување на снежната покривка. Долж Повардарието, во јужните делови и на пониските места ќе има намалување на снежната покривка.

Во недела се очекува преодно стабилизирање, а од понеделник ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од снег со променлив интензитет. Дневната температура ќе биде околу нулата.

ВИДЕО: Белград под вода - страшното невреме доаѓа кон Македонија

Возила целосно потонати, автомобили качени на тротоари, улици поплавени и претворени во езера длабоки по два метра се последиците од невремето што ги зафати северните делови на Србија. Најтешка е ситуацијата во Нови Сад каде што подвозниците се веќе целосно под вода, а истата состојба се пренесува и кон Белград.

Според најавите од хидрометеоролозите, за попладневните часови и кај нас се очекува да дојде големо невреме, проследено со поројни врнежи, грмотевици и град. На граѓаните им се апелира да не тргнуваат на пат во попладневните часови, како и да избегнат престој на отворено во периодите кога се очекува поголема дестабилизација на временската состојба.

Од УХМР најавија дека денеска температурата ќе се движи од 13 до 26 степени. Во наредните денови подрачјето на цела држава ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови, што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Се очекува невремето да ја покаже најголемата сила во текот на утрешниот ден. В четврток врнежите исто така ќе бидат обилни, особено во јужните делови. Од четврток ќе дува повремено засилен северен ветер, што ќе услови посвежо време. Од петок до недела ќе има повеќе сончеви периоди, а врнежите ќе бидат послаби и локални.

Претпладне облачно, попладне НЕВРЕМЕ!

Денеска е среда, 24 мај 2017 година, 144-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 221 ден. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 6 минути,  а ќе зајде во 19 часот и 54 минути.

Денов трае 14 часа и 48 минути.

Месечината, која е во фаза на последна четвртина, ќе изгрее во 4 и 22 минути, а ќе зајде во 18 часот и 13 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, со услови за локално невреме со појава на град и засилен ветер.

Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 15 до 23 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно особено во попладневните часови со пороен дожд и со грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 22 степена.

До сабота подрачјето на Македонија ќе се задржи под влијание на серија влажни воздушни бранови, така што времето во попладневните часови ќе биде променливо облачно и нестабилно со поројни врнежи од дожд и грмежи.

Во четврток ќе биде облачно преку целиот ден и се очекуваат пообилни врнежи од дожд, особено во јужните делови. Температурата ќе се движи од 14 до 21 степен. Во петок и сабота врнежите ќе бидат полокализирани, преку денот ќе има и сончеви периоди, но ќе дува засилен северен ветер. 

НЕВРЕМЕ: Грмежи, пороен дожд и град!

Денеска е вторник, 23 мај 2017 година, 143-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 222 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 7 минути,  а ќе зајде во 19 часот и 53 минути.

Денов трае 14 часа и 46 минути.

Месечината, која е во фаза на последна четвртина, ќе изгрее во 3 и 44 минути, а ќе зајде во 16 часот и 59 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град.

Утринската температура ќе се движи од шест до 13 а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи од 18 до 27 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи од 13 до 26 степени.

Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме се очекува да има утре. Во четврток врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните делови. Од четврток ќе дува повремено засилен северен ветер, што ќе услови посвежо време. Од петок до недела ќе има повеќе сончеви периоди, а врнежите ќе бидат послаби и полокални.

Популарно