ФОТО: Ѕвезди кои не жалат што потрошиле пари на сценски костими

Музиката денес повеќе не е само за слушање, туку и за гледање, затоа многу пејачки сакаат да изведуваат различни изведби на нивните настапи.

Локалната музичка сцена во последните децении стана вистинска „лудница“, во позитивна смисла. Денешната музика не е само за слушање, туку и за гледање, затоа многу пејачки сакаат да изведуваат различни изведби на своите настапи, во костими кои не се ни малку удобни и нималку евтини.

Првата ѕвезда која пред неколку децении почна да прави спектакл од своите настапи на нашите простори е југословенската ѕвезда Лепа Брена.

Цените на овие костими не се воопшто мали. Во зависност од тоа дали ќе го пресметаме целиот изглед - шминка, нокти, коса, накит и самиот костим, сумите што ги издвојуваат се движат од најмалку 4.000 до дури 15.000 евра.

Јелена Карлеуша секако е ѕвездата која сега води во се и докажува дека уметноста нема граници.

Таа сама се фотографирала и ги покажала модриците и исекотините кои ги добила од костимите што ги носела на нејзините настапи во неколку наврати.

Имавме можност да ја видиме во разни трико, на чевли со вртоглаво високи потпетици, навидум гола, но и во огромни фустани.

Јелена понекогаш соработува со различни дизајнери, а често и купува работи. Така, за концертот за добредојде во 2022 година пред Собранието во Белград, се што облече чинеше околу 60.000 евра.

А, младата музичка ѕвезда Сара Џо во последните години полека го трасира својот пат „до ѕвездите“ и тоа го докажува со разни костими на речиси секој настап.

Без разлика дали се работи за спотови или јавни настапи, Сара Џо во последно време привлекува внимание со својот изглед. Кожни костуми, синџири, трико, високи потпетици - во сето ова ја видовме Сара во последните месеци.

Милица Павловиќ е една од најпопуларните млади изведувачи во моментов, а покрај добрите песни вложува и значителна сума на пари во својот сценски настап и костими кои речиси секој пат ја оставаат публиката без зборови.

Сестрата Кристина и помага на Наташа Беквалац во креациите

Ниту една друга поп пејачка ја нема среќата како што ја има Наташа Беквалац. Таа веќе неколку години не мора да размислува за костимите што ќе ги носи на сцената или како ќе изгледа бидејќи за тоа се грижи нејзината сестра Кристина која е моден дизајнер. Каде и да настапува, Наташа воодушевува со својот изглед, без разлика дали е тоа трико, комбинезон, долга опашка или крената коса.

Иако не настапува често, ѕвездата на естрадата Ана Николиќ знае да ја воодушеви публиката со своите комбинации за настапот во кој, како што самата рече, вложила цело богатство.

Коментари

Популарно