Во САД уапсен човекот за кој се смета дека го произвел и го продал коронавирусот

Професор на универзитетот Харвард, Чарлс Либер (60) и еден Кинез се уапсени во Америка, а ФБИ објави дека тие го продале коронавирусот нао кинеската држава трагаат по уште еден Кинез.

- САД штотуку открија дека имаат човек што го направил и продал коронавирусот на Кина. Д-р Либер, раководител на одделот за хемија и биологија на универзитетот Харвард е уапсен - објавија директори на ФБИ во изјава за нацијата.

Обвинителите велат дека Либер има договор со Институтот за технологија Вухан. Тој исто така водеше група која имаше договори со Министерството за одбрана и националниот институт за здравство. Федералните агенти рекоа дека Либер лажел за неговите врски со Кина кога давал изјави за тие договори.

„Се чини дека Кина му платила на Либер стотици илјади долари во текот на годините за вмешаност во кинески експерименти и истражувачка работа“, рече генералниот јавен обвинител на Масачусетс, Ендру Лелинг.

Либер беше уапсен во неговата канцеларија на универзитетот Харвард, а потоа беше ставен на административен одмор. Тој нема да може да учествува во наставни или истражувачки работи, соопшти универзитетот.

Уште едно обвинение е поднесено против кинески државјанин, кој работел како истражувач на универзитетот во Бостон. Лелинг рече дека Џангинг Ји е потполковник на кинеската армија, но тоа не беше откриено кога бараше американска виза. Тој во моментов е во Кина и не е уапсен.

„Пребарувањето на неговите електронски уреди покажа дека Ји добил информации за Националната ослободителна армија од двајца американски граѓани со експертиза во роботика и компјутерски науки“, рече Лелин.

Трет обвинет е кинескиот државјанин Заосонг Зенг, кој го спонзорирал Харвард и работел како истражувач во Медицинскиот центар Бет Израел. Тој, наводно, бил фатен во декември на аеродромот во Логан во обид да прошверцува биолошки материјал од земјата.

Според НПР (Национално јавно радио) во февруари годинава, Чарлс Либер е професор кој живеел мирен живот како истакнат американски научник. Неговата лабораторија на Харвард истражуваше работи како да се поврзат ситните електрони со мозокот. И, тогаш, на 28 јануари, ФБИ чукна на неговата врата. Либер сега е обвинет за „интелектуална трговија“ или продажба на знаење за пари и ќе одговра за тоа. Полициските истражители наведуваат дека тој поставил лабораторија во Кина во замена за неколку стотици илјади долари грантови на кинеската влада, а потоа им тврдел на американските иследници дека не знае ништо за исплатите.

Врските за случајот на Либер со кинеската програма за вработување наречена „Илјадници таленти“. Според Мајкл Лауер, заменик директор за истражувања во Националниот институт за здравство, програмата првично беше креирана во 2008 година, како начин Владата да ги врати кинеските научници дома. Со текот на времето, западните научници се вклучија во програмата. Од нив беше побарано да формираат лабораторија во Кина и да поминат барем дел од своето време работејќи таму во замена за големи плати.

Кривичната пријава против Либер исто така тврди дека тој ги излажал и владата и Харвард во врска со неговата вмешаност во Планот за илјадници таленти. Според претставката, Либер бил вклучен во програмата најмалку од 2012 до 2017 година. Неговиот договор бил плата од дури 50.000 американски долари месечно, заедно со околу 150.000 американски долари годишно во трошоците за живот и 1,5 милиони долари за формирање лабораторија на универзитетот за технологија во Вухан.

Во истрагата се вели дека кога биле прашани од страна на истражителите на Харвард и Министерството за одбрана, кои заедно со НИХ му дале грантови за скоро 18 милиони долари, Либер рече дека никогаш не му било барано да учествува во програмата Илјадници таленти. 

Либер не е Кинез, но голем дел од научниците уапсени или отпуштени за земање пари од програмата „Илјадници таленти“ се кинески државјани. Ова доведе до тоа некои да тврдат дека владата сака да профитира на расна основа, но ова обвинение врз владата Лелин го негира.

Адвокатот на Либер, Питер Левит, одби да зборува за наводите. Но, други што се запознати со случајот, велат дека се отвораат важни прашања во врска со етиката, научната отвореност и можното расна дискриминација. „Ова е голем случај“, вели Френк Ву, професор на Правниот факултет на Универзитетот во Калифорнија, кој се занимава со кинески случаи на шпионажа. „Ова е случај што се фокусира на кинеско-американските односи. Станува збор за конкуренција. Станува збор за тоа како треба да се постапува со науката “.

Некои истакнати аналитичари се сомневаат во вистината на овие информации и веруваат дека станува збор за специјална војна против Кина.

Kurir.rs/boston.cbslocal.com

Ким Џонг Ун прогласи „блескав успех“ на Северна Кореја со коронавирусот

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, го истакна „блескавиот успех“ на неговата земја во справувањето со ковид-19, пренесе државната новинска агенција КЦНА.

Ким Џонг Ун прогласи „блескав успех“ на Северна Кореја со коронавирусот

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, го истакна „блескавиот успех“ на неговата земја во справувањето со ковид-19, пренесе државната новинска агенција КЦНА.

Фото: ЕПА

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, на состанокот на Политбирото на владејачката Работничка партија рече дека Северна Кореја го спречила коронавирусот да влезе во земјата, јави државната новинска агенција КЦНА.

„Темелно го спречивме упадот на злокобниот вирус и задржавме стабилна епидемиолошка состојба и покрај глобалната здравствена криза, што претставува блескав успех“, рече Ким Џонг Ун.

Тој предупреди и ги повика луѓето од Северна Кореја да останат „исклучително претпазливи“, се вели во соопштението на КЦНА.

Состанокот на Политбирото доаѓа во време кога многу земји ги олеснуваат блокадите, и покрај тоа што светот брзо се движи кон мрачните броеви од 10 милиони потврдени, а половина милион починати од коронавирусот.

Северна Кореја повторно ги отвори училиштата, но ја задржа забраната за јавни собири и наложи носење маски на јавни места, изјави во средата претставник на Светската здравствена организација (СЗО).

Иако државата сè уште нема потврдено ниеден случај на зараза, за што експертите велат дека е малку веројатно, нејзиното Министерство за здравство објави дека досега биле тестирани 922 лица - сите негативни. Стотици луѓе, претежно оние вработени во пристаништата или на границите, редовно се ставаат во карантин.

Во текот на вчерашниот ден во светот имало 176.000 новозаразени со Ковид-19

Во текот на изминатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени сега веќе надмина 10,5 милиони, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Најголем број на дневни инфекции во светот беа регистрирани на 29 јуни, кога имаше 189.000.

СЗО, преку соопштение, наведува дека вчера, на 2 јуни, во светот биле потврдени нови 176.102 случаи и дека вкупниот број на заболени сега се зголемил на 10.533.779 лица.

Оттаму додаваат дека досега од Ковид-19 умреле 512.842 лица, пренесува Тасс.

Поголемиот дел од новите случаи се потврдени во Јужна и Северна Америка. Во текот на вчерашниот ден, таму се регистрирани 99.202 новозаразени лица, а умреле 3.022 лица.

Во Еврипа има 198.405 нови случаи, со што вкупно досега се зазразени 2.747.810, а вчера на Стариот континент умреле 531 лица, или вкупно досега 19.736.

Земјата со најмногу случаи на коронавирус се уште се САД, каде заразени се 2.616.949 лица, потоа следи Бразил со 1.402.041, Русија со 661.165 и Индија со 604.641 заразена. 

Прага го славеше крајот на епидемијата со голема забава

"Збогум Корона?" - Илјадници луѓе во Прага го прославија крајот на епидемијата со голема забава. Илјадници луѓе седеа на маса долга 500 метри на мостот Чарлс во Прага во вторникот за да го прослават укинувањето на мерките преземени во Чешка за спречување на епидемијата на коронавирусот.

„Ние сакаме да го прославиме крајот на кризата со  тоа што ќе им дозволиме на луѓето да се сретнат и да покажат дека не се плашат, дека не се плашат да земат парче сендвич од соседот“, рече Ондреј Кобза, организатор на настанот и сопственик на кафеана

„Општеството не треба да се плаши. Во спротивно, ќе се соочиме со економска криза, рецесија и ова ќе нè повреди многу повеќе од Ковид-19 ““, додаде тој.

Со бесплатна храна или пијалок, учесниците на оваа вечера го споделија својот оброк на овој мост од 14 век, симбол на чешката престолнина, со оркестар и песни околу масата украсена со маргаритки.

„Бев информиран за настанот преку Фејсбук и видов дека е интересен“, рече Галина Комсенко-Крецикова, Русинка која живее во Прага која отиде на вечера со својот сопруг.

Чешката Република, земја со 10,7 милиони жители, ги презеде повеќето мерки во епидемијата на коронавирус. Вкупно досега во земјата се пријавени околу 12.000 случаи и помалку од 350 смртни случаи.

Од 1 јули, на Чесите веќе нема да им се бара да носат маска на јавни места, освен болници, старечки домови, метрото во Прага и во две области на северо-истокот од земјата каде има пораст на случаи на ковид-19 во рудници за јаглен.

Исто така во Прага маската ќе биде задолжителна на собири со повеќе од 100 лица во затворен простор.

Популарно