Училиштето НОВА ја продлабочи соработката со Италијанската амбасада!

Италијанскиот е четврт јазик по зборуваност во светот и го говорат околу 65 милиони луѓе како примарен. Во меѓународното училиште од ова полугодие ќе се изучува во својата изворна форма

nova1

Меѓународното училиште НОВА вчера (19 октомври) потпиша меморандум за соработка со Италијанската амбасада и институтот „Данте Алигиери“ со кој во оваа образовна институција почна да се изучува италијанскиот на ниво на мајчин јазик. Статистиките покажуваат дека италијанскиот е четврт јазик по зборуваност и го говорат околу 70 милиони луѓе како примарен, а во НОВА од ова полугодие ќе се изучува на повисоко ниво.

- Уште од самото основање во НОВА се изучува италијанскиот поради што и голем број на наши ученици го имаат продолжено образованието на некои од најпрестижните универзитети во оваа земја. Но со меморандумот, соработката со „Данте Алигиери“ и со Италијанската амбасада ја продлабочуваме, а италијанскиот ќе се изучува во својата изворна форма – изјави Венера Новаковска, директорка на НОВА.

Мисијата на „Данте Алигиери“ е промоцијата на италијанскиот јазик и култура во Македонија и отворен е 1999 година. На присутните на потпишувањето им се обрати и претседателката на институтот Анастасија Ѓурчинова која воедно е и професорка на Филолошкиот факултет при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

nova2

- Со НОВА соработуваме долги години наназад, но со меморандумот соработката ја продолжуваме на едно повисоко ниво. Нашите учители ќе го водат курсот кој е насочен кон италијанскиот јазик и култура, а почна од ова полугодие – истакна Ѓурчинова.

На потпишувањето на меморандумот присуствуваше и амбасадорот на Италија, Ернесто Масимино Белели кој посочи дека оваа свеченост е дел од Неделата на италијанскиот јазик која се одбележува во цел свет.

- Во Вашингтон гостуваат победниците на фестивалот „Сан Ремо“, а во Македонија се предвидени активности меѓу кои и оваа соработка со училиштето НОВА. Италијанскиот е јазик на музиката, модата, дизајнот и секако на Формула 1 – посочи господинот Ернесто Масимино Белели.

Италијанскиот има голем број на дијалекти сепак литературната форма е базирана на тосканскиот дијалект. Покрај луѓето на кои им е примарен повеќе од 100 милиони луѓе го говорат како втор јазик.

(Фото) „Севиџ екс Фенти“ разголени се и креирани од Ријана

Модната дизајнерка Ријана ги претстави своите нови разголени „Севиџ екс Фенти“ пижами, сите во нејзин, провокативен стил – токму во пресрет на празниците.

Се работи за линија пижами – еден машки дизајн и два женски пара – еден со куси ногавици и со градник во иста шара и – долги т.н. „Ass-ential“ пижами со разголен задник. Цената на кој било комплет, е 49,95 долари.

„Отворените пижами“ доаѓаат во сите големини.

Меган Маркл извојува правна победа против британски весник

Издавачот на „Мејл он сандеј“ ја загуби правната битка за да ја поништи пресудата на Високиот суд дека ја нарушил приватноста на Меган Маркл со објавување делови од писмо што таа му го напишала на својот отуѓен татко.

Војвотката (40) го тужеше Associated Newspapers Limited (ANL), исто така издавач на „Мејл онлајн“, поради пет написи кои репродуцираа делови од „лично и приватно“ писмо до Томас Маркл (77) во август 2018 година.

Таа го доби случајот претходно оваа година кога судија на Високиот суд донесе одлука во нејзина корист без потреба од судење. Но, ANL поднесе жалба со образложение дека треба да има судење поради тврдењата на Меган.

Апелациониот суд во Лондон денес наутро ја отфрли жалбата.

Отфрлајќи ја жалбата, судиите на апелациониот суд сер Џефри Вос, Викторија Шарп и лорд Џастис Бин ја потврдија одлуката на лорд Џастис Ворби да донесе пресуда по скратена постапка, и пресудија дека војвотката има „разумно очекување за приватност“ во содржината на писмото.

„Тие содржини беа лични, приватни и не беа прашања од легитимен јавен интерес“, рече сер Вос во резимето на пресудата прочитана на глас.

4 знаци на Зодијакот кои ги чека голема среќа во љубовта

Останува уште еден месец до крајот на оваа година, како што тврдат астролозите, за некои знаци од Зодијакот претставува крај на периодот кој не беше за паметење и влегување во нов кој носи подобри и поубави денови.

Како што предвидуваат ѕвездите, пет хороскопски знаци ќе се сретнат со својата сродна душа во наредните месеци. Божицата на љубовта и убавината, Венера, особено ќе ги сака огнените и воздушните знаци.

Лав

Лавовите ги чека вистинска магија на љубовниот авион. Без разлика дали се веќе заљубени или само ќе се заљубат во нив, периодот во кој целосно ќе уживаат е последниот месец од 2021 година, но и во поголемиот дел од следната година. Некои претставници на овој знак ќе сфатат дека „љубовта на нивниот живот“ цело време се криела токму пред нивните очи и дека била отелотворена во нивниот најдобар пријател или некој близок.

Конечно, таа личност ќе им ги признае чувствата, а Лавовите ќе влезат во убава и стабилна и трајна љубовна приказна. Зафатените претставници на овој знак ќе уживаат во вниманието на своите партнери и изливи на емоции.

Вага

Божицата на љубовта и убавината која владее со нивното соѕвездие во наредните месеци ќе ја покаже сета своја моќ кога е во прашање Вагата. Додека многумина ги сметаат за неодлучни и „тешки“ само кога се во прашање емоциите, оваа зима ги носи конечно да ги остварат своите соништа кога се во прашање емоциите. Многу Ваги ќе сфатат дека нивната „идеална половина“ е некој со кој биле во минатото и ќе дадат се од себе за да ја вратат таа личност и да ја вратат во својот живот. Бидејќи нивната заштитничка Венера ќе им биде наклонета, во тоа ќе успеат, па многу претставници на овој знак новогодишните празници ќе ги дочекаат во прегратка на саканата личност.

Како големи естети ќе се потрудат да направат вистинско изненадување за оние кои се по срце избрани за празниците и да ги направат тие денови незаборавни.

Стрелец

Несериозните и авантуристичките Стрелци ќе сакаат да се озбилат во наредниот период. Како да сфатија дека им треба малку мир и безбедно пристаниште. Голема е веројатноста претставниците на овој знак на Зодијакот да ја сретнат својата „сродна душа“ на некоја прослава, новогодишна ноќ или патување. Ќе се изненадат колку брзо „хемијата ќе успее“ и додека трепнат веќе ќе бидат заљубени „до уши“.

Наскоро ќе сфатат дека оваа личност е само некој што можеби го чекале цел живот и за кој сонуваат. Зафатените Стрелци ќе уживаат во семејната хармонија.

Водолија

Овој знак важи за оние кои се заљубуваат во интелектот. Водолиите оваа зима конечно ќе имаат можност да запознаат некој кој со нивниот начин на размислување и образование ќе ги „избричи од нивните нозе“. Многу е веројатно личноста која ќе ги воодушеви да живее во странство, но за овој знак тоа не е проблем. Водолиите не се љубоморни и посесивни, па тоа ќе го сфатат како добра можност да научат нешто ново за луѓето.Ќе сакаат да патуваат и да ги поминуваат празниците во прегратките на саканата личност.

Овие непредвидливи Уранијци, кои многумина ги сметаат за ладни, конечно ќе се отворат и на својот избраник ќе му ја покажат таа длабоко скриена страна на нивната личност и дека кога ќе одлучат да сакаат, тоа го прават подлабоко и поемотивно од многумина. Зафатените Водолии, освен во добриот однос со партнерот, ќе уживаат и во детското друштво.

Популарно