Вардар на врвот на Балканот!

VardarМеталург 22-27 Вардар

Скоспките ракометни великани  Вардар и Металург денеска испишаа историја. За прв пат два тима од ист град одиграа меч во ракометната Лига на шампиони. Како победник во историскиот дуел ќе биде запишан македонскиот шампион Вардар.

Вардарците денсека беа подобри од Металург. Го надиграа својот ривал од Автокоманда и заслужено извојуваа победа, за ист број на бодови во групата во Лигата на шампиони, 6. Пред нив е сам Барселона со 9 бода. Најзаслужни за победата на црвеноцрните беа Дибиров со 9 и Караџиќ со 7 погодоци, но и одличниот голман Милиќ со 13 одбрани.

Кај Металург единствен ој беше на висината на задачата беше рускиот бек Атман 7, но потфрлија голманите, посебно Станиќ. Сините не постигнаа ниту еден гол од пикерската позиција, каде 58 минути играше Димовски, а само 2 Пешевски.

На крајот и за атмосферата. Како што и се очекуваше Борис Трајковски исполнета до последното место. Во 90% од мечот публиката беше на ниво на натпреварот, освен во првото полувреме при резултат 5-2 за Вардар кога полицијта мораше да реагира во делот каде беа Комитите.