Најголемата мистерија на патувањата – Кое државјанство го добива бебето кое ќе се роди во авион?

Несекојдневната сцена на патот од Гвинеја до Буркина Фасо ги натера многумина да се запрашаат на основа на што се одлучува која националност ќе му се даде на бебето кое ќе се роди во авион, и дали бебенцето во тој случај добива бесплатна авио карта до крајот на животот.

Како се одлучува која националност ќе има новороденото бебе?

Една од причините зошто Дебора Овен летала дома бремена е тоа поради кое сакала да се породи во Велика Британија и да нејзиното бебе добие британско државјанство, бидејќи и таа го имала. Но, што е со оние бебиња кои се раѓаат во пределите на меѓународните води или над земјите кои немаат никаква врска со мајката?

„Пред се, ако летате над земјата на која е потпишан договор за намалување на бројот на лица без државјанство, тогаш детето ќе има националност на земјата во која авионот е регистриран. Доколку земјата не е дел од тој договор, тогаш локацијата на авионот во меѓународниот воздушен простор ќе ја одреди националноста на бебето. На пример, доколку детето се роди над воздушниот простор на САД, ќе биде Американец. Доколку таа земја не дозволува да детето добие нивно државјанство, тоа ќе ја посвои националноста на мајката или таткото“, вели Танвар.

Истите овие правила важат и за бебињата родени на крузерите.

„Постојат неколку различни фактори кои се земаат во предвид каде ќе се роди бебето во текот на авионскиот лет“, вели социјалниот работник Ваибхав Танвар од Отсекот за виза и имиграција во Велика Британија.

Шна Овен веројатно има еден од најуникатните пасоши на светот, бидејќи под место на раѓање наместо Борнмут, Базилдон и Беркенхед, пишува дека е родена во авион, 16 километри јужно од Мејфилд (Сасекс), пишува National Geographic Србија. Овен сега има 26 години и спаѓа во само неколкумината на планетата и во историјата кои се родени во авион. Како спомен на специфичната околност во текот на раѓањето, родителите му го дале името Shona Kirsty Yves (ницијали SKY – небо).

Нејзиното раѓање во авионот се случило во 1991 година кога Дебора Овен, која се враќала во Велика Британија од работа во Акри (Гана) се породила шест недели пред терминот. Холандскиот доктор Вим Бекер исто така бил во овој авион, па и помогнал да се породи заедно со екипажот од кабината.

„Капетанот потоа објави дека имаме нов патник во авионот. Сите аплаудираа и се служеше шампањ. Пола час подоцна слетавме на аеродромот во Гетвик“, раскажа Дебора за Гардијан во 2014 година.

Колку често бебињата се раѓаат во авионите?

Иако до вакви необични пораѓања доаѓа многу ретко, Шона не е ни прва, ниту пак последно бебе кое се родило во авион. Пред неколку дена светот ја обиколи веста дека Нафи Диаби, која летала од Гвинеја до Буркине Фасо, се породила во авион, а девојчето се родило на 12 километри висина со асистенција на патниците и екипажот од кабината.

Повеќето авио-компании не дозволуваат бремени жени да летаат по 36 недела од бременоста или пак по 32 недела доколку идната мама очекува близнаци или повеќе бебиња“, напоменуваат од Сервисот за национално здравје.

На пример, од авио-компанијата Рајанер очекуваат извештај од докторите дека бремените жени може да летаат по 28 недела од бременоста.

Дали бебето добива бесплатна авио карта до крајот на животот?

Без оглед на државјанството, некогаш се сметало дека сите бебиња родени во авион добиваат бесплатна авио карта до крајот на животот. Сепак, работите не стојат баш така. Шона Овенс на пример добила два повратни авио билети за било која дестинација во светот за својот 18 роденден, а од Виргин Атлантик на бебето Вирџинија (која се родила во авион од оваа авио комапнија) и подарија бесплатна авио карта до 21 година.

Изгледа дека најдобро минало бебето кое минатата година се родила во авио компанијата Бурак Ер, а која е наградена со доживотна бесплатна карта преку нивните компании.

ИДЕАЛЕ КАФЕТО Е МОМЕНТ, ЖИВЕЈТЕ ГО!

Еспресото моментално е еден од најпопуларните пијалаци во светот. За да се доживее еспресото, најважен е квалитетот на самото кафе, но и квалитетот на неговата подготовка.

Совршената крема и интензивната арома се клучните елементи на доброто еспресо кафе. Доброто еспресо мора да има рамномерна пена по целата површина, со дебелина од 2 милиметри и кремаста боја со изедначен тон, без темни точки. Темните кругови на пената од еспресото се показател дека кафето не е подготвено соодветно и дека е точено подолго отколку што треба.

Мирисот мора да биде на свежо подготвено кафе. Ако нема мирис, тогаш сте добиле лошо подготвено кафе или кафе кое не е тазе. Вкусот на еспресото мора да биде полн и јак. Доброто еспресо е густо еспресо.

Квалитетното еспресо и квалитетно подготвеното еспресо може да се пие и без шеќер и без млеко. Можеби ова ќе Ви изгледа нереално сé додека не го пробате Идеале еспресото.

Еспресото е мешавина на различни видови Арабика и Робуста зрна кафе во одреден сооднос. Арабиката како чисто кафе има најбогат, најпрефинет вкус и супериорен квалитет, додека  робустата е кафе со силен вкус и дава одлична крема.

ИДЕАЛЕ е комбинација на внимателно одбрани различни видови кафе кои потекнуваат од плантажите во Бразил, Колумбија, Мексико, Јамајка и Централна Америка, каде секоја сорта дава свој печат.  

Идеале еспресото е спој на минатото и сегашноста, спој на италијанското и македонското, спој на високо квалитетни сорти кафе.

Достапно во 3 вида, односно вкусови, Перфето Крема, Пиачере и Пасионе, Идеале кафето е македонски производ со италијанска рецептура кое најоригинално да ја доловува сласта на кафето.

Секој што го сака кафето, секој што пие еспресо, ќе сака да ја знае и да ја доживее и приказната за Идеале кафето. А оној што ќе го проба ќе стане дел од светот на уживањето затоа што Идеале е кафе направено со срце.

Приказната за Идеале еспресото е испреплетена во цвеќето на кафето и во самото име.

Во суштината на кафето Идеале е емоцијата. Идеале ги обединува чувствата, ги обединува луѓето, ги обединува моментите.

Седумте „состојки“ кои ја сочинуваат суштината на Идеале кафето: импресија, друштво, емоции, алхемија, лајтмотив, емпатија, љубов се единствени и неповторливи. Толку многу состојки во толку мал филџан кафе. Толку многу доживувања, импресии и емоции. Идеале  кафето е проткаено со многу љубов, среќа, уживање и сласт. А осмата состојка е место резервирано за вашата приказна, место каде ќе го оставите вашиот личен белег.  Затоа што како дел од светот на Идеале сте дел и од светот на љубовта.

Идеале кафето е направно со љубов и за љубов. Затоа што посакуваме сѐ во Вашиот живот да биде проткаено со ЉУБОВ и со ИДЕАЛЕ.

Идеале кафето е момент, доживејте го!

WIZZ AIR објави 24 часовна промоција за Велигденските празници

Wizz Air, една од најбрзо растечките авиопревозници во Европа и најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, нуди 20% од сите летови резервирани денес, среда, на 21 март, до полноќ.

Како што започнува одбројувањето до празникот Велигден, WIZZ ги охрабрува клиентите од Македонија да го искористат најголемиот дел од својот продолжен викенд, искористувајќи ги предностите на своите супер-ниски цени.

Без разлика дали сакате да го почастите вашето семејство со специјално  Велигденско изненадување или едноставно сакате да  истражите нов град со вашата друга половина ,сега е време да ја зграпчите оваа шанса и да имате незаборавен Велигден.

Си фрлила богатство вредно 100.000 долари, но имала среќа

Жена од американската сојузна држава Џорџија по грешка во ѓубре исфрлила три прстени и една нараквица со вкупна вредност од околу 100 илјади долари.

Таа во паника се јавила на директорот на локалната депонија, за да се обиде да го пронајде нејзиниот накит. Меѓутоа таа депонија дневно собира по околу 10 тони смет.

Директорот изјави дека во такви случаи е клучно брзо да се реагира, за предметите да не бидат засекогаш изгубени. Тој осбрал тим од пет луѓе кои почнале да го пребаруваат собраното ѓубре.

Неколку часа по започнувањето на потрагата, тие го пронашле накитот вреден 100 илјади долари и го вратиле на сопственичката.

Не е познато дали и колкава награда добиле работниците за својот труд.

Популарно