Сите кои зеле кредит од банка по мај 2007, ТУЖЕТЕ и ќе го ДОБИЕТЕ СПОРОТ!

Доколку сте подигнале кредит по мај 2007 година, имате право да ги тужат банките поради провизиите кои незаконски ви се наплатени и да барате надокнада штета, вели претседателот на здруженеито Ефектив Дејан Гавриловиќ.

Тој изјави дека очекува да луѓето се одѕиват на повикот, а да со судската пресуда ја натераат NBS да реагира и ја спречи наплатата која е сперотивна на законот.

Дневниот весник Денес, објави на 9 мај со текстот под наслов „Банките незаконски земале повеќе од 60 милиони евра од граѓаните“. Во текстот се наведува дека банките спротивно на законот, од клиентите им наплатуваат поедини услуги, како што е на пример „надокнадата за пуштање на кредит во курсот“, „обработка на кредитниот зафат“, или „месечна надокнада за следење на кредитот“.

Има и такви банки кои наводно не плаќаат заем за обработка на кредитот, но затоа наплаќаат месечно одржување. На крајот, има банки кои го наплаќаат и едното и другото.

Доколку граѓаните, во овој момент би ги тужеле банките, од нив би можеле да наплатат вкупно повеќе од 66 милиони евра, и тоа без затезни камати, пишува Денес.

Здруженето за заштита на корисниците на финансиските услуги на „Ефектив“ најавија дека ќе ги повикаат своите клиенти да поднесат тужба против банките.

Претседателот на Ефектив Дејан Гавриловиќ изјави дека тоа здружение говори со години наназад дека таа надокнада е незаконска. Банката според Законот за облигациони односи не смее да наплатува ништо освен камата, како цена на чинење на кредитот, истакна тој.

„Во каматната стапка банките треба да ги искалкулираат сите трошоци кои ги имаат, и низ каматна стапка да ги наплатат трошоците, и да заработита, тоа не е спорно, но банките го работат тоа што го работат“, изјави Гавриловиќ и додаде дека тоа се случува, поради тоа што Народната банка на Србија го толерира таквото однесување.

„Влезете во банка, аплицирајте за кредит, тие ќе ви го одобрат и ќе ви наплатат провизија, ќе ви наплатат провизија за пратење на кредитот, сакате предвремено да го отплатите – тие ќе ви наплатат провизија и за тоа, сакате репрограм, тие го наплаќаат и тоа… – наведе претседателот на Ефектив.

Од денеска нови цени на горивата

Регулаторна ги објави новите цени: Горивата поскапеа – дизелот отиде над 60 денари за литар

Бензините и дизелот од полноќ поскапуваат за 1 денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Според регулаторот, дизелот од полноќ ја помина границата од 60 денари за литар и ќе се точи за 60,5 денари.

ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе чини 67,5 денари за литар а ЕУРОСУПЕР БС 98 69,5 денари.

За помалку од 6 месеци горивата поскапеа и за 14 денари по литар.

Оваа банкнота ќе се укинува!

Според неодамнешната одлука, Европската централна банка ја укинува банкнотата од 500 евра, а аналитичарите оваа одлука ја толкуваат на различни начини – од напредување во борбата против организираниот криминал, до почеток на крајот на готовината. Според весникот Штутгарт нахрихтен, мал е бројот на луѓе кои до сега во рацете ја имаа виолетовата банкнота.

„Банкоматите ретко кога ја исфрлаат таа банкнота, иако ги има околу 600 милиони парчиња во оптек. Ретко на кој ќе му недостига банкнотата од 500 евра“, пишува германскиот весник, а пренесува Дојче веле.

Весникот пишува и дека банкнотите од 500 евра сочинуваат околу третина од целокупната вредност на кешот во евра во оптек. Ќе биде потребно да се допечатат големи количества банкноти од 100 и 200 евра. Се проценува дека повлекувањето на старите банкноти, печатењето и дистрибуцијата на новите ќе чини најмалку половина милијарда евра.

Германските медиуми тврдат дека овој потег на Европската централна банка нема да им пречи на оние кои се бават со криминал, перење пари и шверц на дрога бидејќи брзо ќе најдат нови патишта за вршење и финансирање на своите зделки. Претседателот на Германската национална банка Јенс Вајдман, во одговорот на прашањето дали укинувањето на оваа пара е „почеток на крајот на кешот“ вели дека готовината има непроценливи предности.

Вајдман истакнува дека оваа одлука на потрошувачите им ги ограничува начините на плаќање и трговијата. „Готовината нуди заштита од ниските или негативните камати. Парите можеа да ги подигнат и да ги стават во фиока. Без готовинатаа таа можност не би ја имале. Сѐ уште не сме дојдени до таму, но укинувањето на банкнотата од 500 евра е повод да се размисли и за тие аспекти“. Шпигл пишува дека „во царството на организираниот криминал предност има готовинското плаќање“.

„Кешот е анонимен, го менува сопственикот со брзина на молња и тешко се следи. Единствената мана на готовината е физичка: потребен ѝ е простор. За исплата на сума од десет милиони евра потребни се 200.000 банкноти од педесет евра, кои, кога ќе се стават на куп тежат 184 килограми. Дискретно предавање на парите во мал куфер е невозможно“, пишува Шпигл. „Врската меѓу укинувањето на банкнотите и сузбивањето на криминалот досега не е докажана“, признаваат дури и експертите од Европската централна банка.

Бројни критичари, според Шпигл, сметаат дека укинувањето на 500-ката и воведувањето горни граници за исплата на кеш не се оружје во борбата против организираниот криминал и перењето пари, туку прв обид да се исфрли готовината од економијата. За укинувањето на банкнотата од 500 евра пишува и весникот Франкфуртер алгемајне цајтунг, во текстот со наслов „Чао, Бин Ладен!“. „Шпанците ја погодија суштината на нештата. Банкнотата во заминување тие веќе подолго време ја викаат „Бин Ладен“.

Сите знаат дека парата постои, но речиси никој никогаш не ја видел. Интересно е тоа што најголемиот број банкноти од 500 евра циркулираат во Шпанија, иако економското учество на таа земја во еврозоната изнесува едвај 10 отсто“.

Државата ќе не врати ДДВ по30.000 денари за секое семејство – еве што треба да направите

Околу 30.000 денари или 15% од платениот ДДВ на годишно ниво ќе се вратат на граѓните, вети СДСМ во предизборната кампања.

На посебна картичка ќе се регистрираат парите од вратениот данок. Таква картичка ќе има секој граѓанин.

За секој купен производ или искористена услуга за коишто државата наплаќа ДДВ преку фискалните сметки, 15% од вкупниот платениот износ за ДДВ ќе се враќаат на сметка на граѓаните.

Ова значи дека во секое семејство, ако се пресмета на годишно ниво, ќе влегува плата плус од околу 30.000 денари.

Со плата плус дома, луѓето ќе можат да испланираат годишен одмор, или детска соба за своето дете, или ќе покријат некоја кредитна картичка или дел од заостанат долг.

Овој закон ќе започне како пилот проект на почетокот на 2018-та во неколку општини, додека за кратко време ќе се прошири и низ целата земја.

Популарно