Пеколното време продолжува: Денеска над 40 степени - разладување дури...

Денеска е понеделник, 7 август 2017 година, 218-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 147 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 31 минута, а ќе зајде во 19 часот и 47 минути.

Денов трае 14 часа и 16 минути.

Месечината, која е во фаза на полна Месечина, ќе изгрее во 19 часот и 35 минути, а ќе зајде во 5 часот и 4 минути.

Временска прогноза

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност, локално  во планинските делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, што ќе услови благо намалување на температурата во северните делови. УВ индексот ќе биде 9.  Утринската темепратура ќе се движи од 14 до 21, а дневната од 34 до 41 степен.

Во Скопје сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, што ќе услови благо намалување на температурата. Температурата ќе биде од 20 - 39 степени.

До четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на претежно стабилна и многу топла воздушна маса, што ќе овозможи продолжување на периодот на претежно сончево и многу топло време. Од утре  во попладневните часови ќе има локално зголемување на облачноста и услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд со ретки грмежи. Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигнува над 35, а на места вдолж Повардарието ќе надминува 40 степени. Најтопло се очекува да биде за време на викендов. УВ индексот и понатаму ќе биде многу висок со вредност 9.Промена на временската состојба се очекува од петок со благо опаѓање на температурата, кое ќе продолжи и во сабота и недала.

Во кои градови вечерва ќе има невреме со дожд и грмежи?

Како и минатите денови и денеска во Македонија се очекуваат врнежи и грмежи. До крајот на денот времето ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи, но со послаб интензитет, која повеќе ќе биде застапена во источните делови.

Во вечерните часови, како и во текот на ноќта, се очекува постепено стабилизирање на атмосферата.

Од попладне и попладне на повеќе места во земјата имаше развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. 

Најпрвин беа зафатени северозападните, а потоа се проширија и во западните и крајните источни делови односно во Беровскиот регион. Поинтензивни процеси имаше во Гостиварскиот, а особено во Кичевскиот регион каде имаше интензивен пороен дожд и грмежи, според радарската слика можна е и појава на ситен град. Оваа облачна маса продолжи да се движи од запад кон планините Караџица и Јакупица. Во Скопската котлина имаше зголемена облачност проследена со локален слаб дожд и појава на ретки грмежи.

Пороен дожд и грмежи!

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно претпладне со почести сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи особено на север и на запад. УВ=7

Утринската температура ќе се движи од девет до 15, а дневната од 23 до 30 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне и со услови за појава на нестабилност со повремено пороен дожд и грмежи. Температурата од 14 до 27 степени.

До четврток ќе се задржи променливо облачно време, претежно во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Во среда и четврток се очекуваат поинтензивни процеси, особено во западните и северните делови. Во петок и сабота ќе има појава на повремен локален дожд.

Пороен дожд, град и грмежи!

Времето денеска во утринските часови ќе биде малку до умерено облачно, а во текот на денот ќе има зголемување на облачноста.

Во попладневните часови ќе биде променливо облачно, наместа ќе има нестабилна облачност, со пороен дожд, грмежи, како и засилен ветер.

Особено нестабилно се очекува да биде во централните, источните како и во западните делови на земјава, каде е можна и појава на град. 

Ќе дува умерен југоисточен ветер. УВ иднексот ќе изнесува шест.

Утринските температури ќе се движат од седум до 15, а дневните од 22 до 27 степени. 

Во Скопје попладне ќе има слаб развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 26 степени.

Следните денови во попладневните часови повторно на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат изразени и во форма на невреме. Помалку услови за нестабилност се очекува да има во вторник, а поизразена в четврток и в петок.

Популарно