Фаталната Сашка со години заведувала свештеник – завршил врзан со лисици, со фантомка на глава

Во јавноста протекле нови детали од незапаметениот секс скандал кој ја потресол католичката црква во Босна и Херцеговина, откако три лица биле уапсени и притворени под сомнение дека со снимки за секс го уценувале свештеникот И.К од Модрица и од него наплатиле 250.000 конвертабилни марки, за снимките да не се објават.

За уцената се осомничени Александар Васиљевиќ и Сашка Ковачевиќ од Добој, и Мило Јоксимовиќ од Модрица. Васиљевиќ и

Ковачевиќ биле уапсени на 16. август во акцијата “Стероид”, која ја спровеле инспектори на Управата на криминалистичката полиција при МВР на Република Српска и Добој, а во продолжение на акцијата на 28. август бил уапсен и Јоксимовиќ.

21-годишната Сашка го запознала свештеникот додека уште била малолетна, а откако се спријателила со него, побарал да и позајми 7.000 КМ. Веќе тогаш му предложила да бидат во љубовна врска, што тој одбил, дознава порталот Novosti.

Свештеникот наводно цело време се обидувал да ја извлече Сашка од лошото друштво во кое влегла. Во изјавата, која била опишана во предлогот за одредување на притвор на Сашка Ковачевиќ и 27-годишно момче Александар Васиљевиќ од Добил, свештеникот И.К шокирал со деталите од нивниот однос.

Рекол дека таа, кога наполнила 20 години, му кажала дека го сака и дека сака да има секс со него.

Свештеникот тврди дека се спротивставувал на нејзиниот предлог, но дека сепак прифатил да се најде со неа во една куќа, во која тогаш живеел. Пиеле алкохол, а таа продолжила да флертува со него, тврди И.К, па на крајот отишле во спалната соба.

-Со лисици го врзала за стол, а преку главата му ставила фантомка, под изговор дека се срами да ја види гола, се наведува во предлогот за притвор на осомничените.

И.К во тие моменти слушнал и други чекори во собата, па се посомневал дека со нив има и трето лице, а кога прашал дали има некој, одговор немало.

Тогаш легнале во кревет, и имале краток секс, признал И.К.

Меѓутоа, еден месец подоцна почнал кошмарот за свештеникот. Тогаш, имено, дознал дека имал секс со друга девојка, а дека Сашка тоа го снимала со намера да го уценува и од него да извлече пари. Најпрво барала 30.000 КМ, што тој одбил, знаејќи дека на снимката не му се гледа лицето.

Три месеци подоцна, свештеникот со Сашка повторно се среќава во еден ресторан, а таа на соседната маса му покажала девојка, за која тврдела дека е девојката со која тој имал сексуален однос. Тие тогаш се запознале, размениле броеви, и по три дена девојката дошла во неговата канцеларија на пијалак.

Таму пиеле вино, а И.К во изјавата тврди дека по само еден пијалак се чувствувал дрогирано. Девојката тоа го искористила, се качила на него и имале секс.

Следното утро му се јавила и од него барала 100.000 КМ. Во спротивно, снимката од нивниот секс ќе дојде во јавноста, се заканила таа.

Свештеникот на Сашка потоа неколку пати и ислатил 156.000 КМ, а за да ја исплати, наводно позајмувал пари од пријател, па дури и земал и пари од животното осигурување.

Потоа, повторно пресврт.

Сашка во септември минатата година го молела за прошка, но тој повеќе не сакал да има работа со неа. Таа го убедувала дека го сака, дека сака да се омажи со него и дека ќе му ги врати сите пари.

Кога видела дека ништо не помага, нарачувала бунди, скапа гардероба и мобилни на негова адреса, па му велела дека мора да ги плати или ќе има проблеми. Тогаш му рекла и дека е во врска со Васиљевиќ, па заедно почнале да го уценуваат.

Свештеникот на Васиљевиќ му исплатил 60.000 КМ и 4.000 евра, а му го дал и своето “Audi A4”. Уценувањето и заканите продолжиле во наредните месеци, и кога пвоеќе не можел да го издржи притисокот, пријавил во полиција.

Со решение на Основниот суд во Добој на сите им бил одреден едномесечен притвор, кој за Васиљевиќ и Ковачевиќ минатата седмица бил продолжен за уште 2 месеци.

Од сега полесно до бугарски пасош

Од почетокот на мандатот на претседателот Румен Радев, кој започна во јануари минатата година, 1.184 Македонци добиле бугарско државјанство.

Од Бугарија доаѓаат и информации дека земјата ќе го олесни режимот за стекнување на бугарско државјанство.

Во најскоро време ќе се олесни целата процедура за добивање на бугарски пасош.

Бугарија го назначи Орце Камчев за почесен конзул во Македонија, се чека одобрение од Владата

Бугарија го назначи бизнисменот Орце Камчев за почесен конзул во Македонија и барањето за егзекватура е стигнато во македонското Министерство за надворешни работи, потврдија за СДК од МНР.

Според процедурата, барањето се разгледува во МНР, потоа се бараат мислења од Министерството за финансии и Секретаријатот за законодавство при Владата. Кога ќе се комплетира документацијата, министерот за надворешни работи го предлага кандидатот на странската земја до Владата и ако тој или таа добие одобрение, министерот за надворешни му издава егзекватура, што е слично со агреман за амбасадорите.

(ВИДЕО) Вучиќ од грижи не може ни да јаде ни да спие

Новата средба на српскиот претседател Александар Вучиќ и германската канцеларка Ангела Меркел предвидена за денеска, треба да се толкува како зајакнување на притисокот на Берлин врз Белград за што е можно побрзо да биде постигнат договор за нормализација на односите со Приштина, оценуваат за „Данас“ претставници на дипломатските кругови и експерти за регионални прашања од Србија и Германија.

Берлин ќе продолжи да врши притисок врз Белград во врска со косовското прашање и можно е Меркел да го потсети Вучиќ на некои неисполнети ветувања. Од друга страна се добива впечаток дека Вучиќ не е подготвен за нови отстапки, тврдат соговорниците на весникот.

Професорот по меѓународни односи од Универзитетот во Букурешт, Франц-Лотар  Алтман за „Данас“ вели дека не очекува „госпоѓа Меркел да му каже нешто ново на господин Вучиќ, но повторно ќе му објасни дека Германија нема да поддржи членство на Србија во ЕУ доколу на крајот на преговорите меѓу Белград и Приштина не биде постигнат одржлив договор за формалниот статус на Косово“.

– Тоа значи дека Меркел ќе го охрабри Вучиќ сериозно да продолжи со бриселските преговори и ќе му пренесе да ги убеди претставниците на властите во Белград да не зборуваат и да не се однесуваат на начин што би го загрозил процесот на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Во исто време Меркел одново ќе ја потврди посветеноста на Германија на перспективата на Западниот Балкан за членство во ЕУ, со посебен нагласок на Србија. Таа веројатно ќе го спомене и претстојниот Самит за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, на кој Приштина мора да биде прифатена како учесник со полн капацитет, смета Алтман.

Според претседателот на Форумот за етнички односи, Душан Јањиќ средбата во Берлин ќе биде „многу корисна пред се, за самиот Вучиќ, а се надевам и за Србија“.

– Ова е критичен момент бидејќи ситуацијата во голема мерка е поинаква од онаа во јули минатата година кога Вучиќ го иницираше внатрешниот дијалог за Косово. Белград се оддалечи од концептот за целосна нормализација на односите со Приштина, кои некои го нарекуваат и „модел на две Германии“ на што посебно инсистира Берлин. Најновите изјави на претставниците на српските власти, вклучувајќи го и шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ, па и на самиот Вучиќ, покажуваат дека постои голем расчекор во однос на политиката на Берлин. Втора тема која несомнено ќе биде споменета на состанокот Вучиќ-Меркел е и безбедноста, бидејќи првпат по две децении се спомнува можноста за војна во Косово. што е неприфатливо за Германија. Значи тоа ќе биде можност Вучиќ и Меркел да поразговараат сериозно. Иако Вучиќ има значителен капитал на добри лични и партиски односи со Меркел, тој капитал во голема мерка е потрошен во последно време и очекувам по сребата српскиот претседател да се врати на политиката на мали чекори во нормализација на односите со Приштина, истакнува Јањиќ за „Данас“.

Да потсетиме, како што претходно пишуваше „Данас“, Берлин се залага за членство на Косово во ОН со статус на набљудувач, на што Белград остро се спротиставува.

Цело време сум загрижен. Забележа и канцеларката Меркел и за време на ручекот дека не можам да јадам ништо. Едноставно цели ноќи не спијам поради одговорноста што ја имам. Јас сум цело време во грч, не можам ниту да се израдувам на сето тоа, поради сите овие политички прашања кои ги наследив, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел.

– Има битки кои ги добивме, но многу повеќе што ги изгубивме, пред сѐ, политички и денес кога е потребна храброст нешто да се реши, никој или ретко кој ја има таа храброст, сите чекаат да реши Вучиќ за сите да му скокаме на глава затоа што размислува за својата татковина. Јас мислам дека е подобро да се обидеме да го решиме, отколку да не решиме. Е сега дали ќе го решиме, не зависи за жал само од нас. Зависи, не од еден, туку од многу други фактори – изјави Вучиќ.

Популарно