Еден од најголемите хитови на Тоше е напишан во затвор: Песната е по вистинска случка

За неколку дена навршуваат 10 години од трагичната смрт на најголемата македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески. 

Еден од најголемите хитови, иако сите песни на Тоше се многу слушани и денеска, „Соба за тага“ зад себе скрие страшна приказна. Доколку ви треба потсетување, ова е текстот:

Сега, се одлучив така

а уште тебе те сакам,

по една минута бурна

ти мојот живот го урна

А мракот боли ко лага

и не знам зошто да станам

зар таа соба за тага

гледа на западна страна

Помеѓу врати и прозорци

на кревет спомени лежат

тука се моите чекори

но како олово тежат

од мене што и да бараш

јас сум на адреса стара

Помеѓу врати и прозорци

на кревет спомени лежат

тука се моите чекори но како олово тежат

Моја си замка паднав и спијам

сите си мислат дека се кријам

нема да пројде само од себе

сè ме боли после тебе (x2)

Тука од луѓето бегам

а, ништо твое јас немам

бар твоја сенка да видам

во твојот шепот да бидам

А мракот боли ко лага

и не знам зошто да станам

зар таа соба за тага

гледа на западна страна

Помеѓу врати и прозорци

на кревет спомени лежат тука се моите чекори но како олово тежат

Моја си замка паднав и спијам

сите си мислат дека се кријам

нема да пројде само од себе

сè ме боли после тебе

Зар таа соба за тага

гледа на западна страна

Помеѓу врати и прозорци...

Легендата вели дека текстот е напишан од маж кој бил во затвор за убиство на љубовникот на својата сопруга. Песната некако стигнала до менаџерката на Тоше, која му предложила да ја отпее. Иако, истото не може да се потврди, се шпекулира дека авторот не сакал пари за песната, само побарал да биде дел од албум на Проески.

Сепак има уште една приказна. Во овој случај, исто станува збор за затвореник, но осуден за грабеж на банка, кој песната и ја посветил на својата девојка.

Прочитајте го текстото уште еднаш и одлучете накоја приказна повеќе и одговора.

(ФОТО ГАЛЕРИЈА/ВИДЕО) Лидија ги прати во пензија Северина и Розга: Таа е моментално најзогдната хрватска пејачка

Една од најжешките и најсекси хрватски пејачки, атрактивната Лидија Бачиќ, со нова провокација ги шокираше своите фанови.

Имено, раскошната пејачка  го искористи својот атрактивен изглед за самопромоција при снимањето фотосесија за еден календар.

Лидија објави фотографија од снимањето на календарот за 2018 година, на која додека ја шминкаат таа е седната во „незгодна“ поза, па така расчекорена го сервираше меѓуножјето на објективите, а потоа преку својот Инстаграм профил и на „влажните“ погледи на нејзените следбеници.

Нејзината сочна „панорама ди папараци“  открива многу иако остана дилемата: дали расчекорената пејачка под хулахопките носи или не носи гаќички?

На оние, кои не можеа да го „изострат погледот“ до крај, Вистина.мк им нуди мала помош, наречена „око соколово“!

 

Nekad je baš gušt sidit na podu ;)

A post shared by LIDIJA BAČIĆ LILLE🇭🇷Singer🎤 (@lidijabacic_lile) on

 

Utorak 21.11.2017 Proslava Sv.Maura Hvala Poreč, bilo je #punokošipak #lidijalive #istasiglas

A post shared by LIDIJA BAČIĆ LILLE🇭🇷Singer🎤 (@lidijabacic_lile) on

 

Potrazite ŠOK na YouTube-u

A post shared by LIDIJA BAČIĆ LILLE🇭🇷Singer🎤 (@lidijabacic_lile) on

 

Utorak 21.11.2017 Proslava Sv.Maura Hvala Poreč, bilo je #punokošipak #lidijalive #istasiglas

A post shared by LIDIJA BAČIĆ LILLE🇭🇷Singer🎤 (@lidijabacic_lile) on

 

Prokleto dobro ljubiš #PlanetLille #istasiglas #LidijaLive #lidijapjesme

A post shared by LIDIJA BAČIĆ LILLE🇭🇷Singer🎤 (@lidijabacic_lile) on

(ФОТО) Откако се разведе, славната пејачка не престанува да се појавува во секси изданија

По неодамнешниот развод, русокосата пејачка не се откажува од секси комбинациите кои одлично ѝ стојат, бидејќи нејзиното тело дефинитивно не изгледа како тело на жена во петтата деценија.

42-годишната пејачка Ферги пред неколку месеци се разведе од својот сопруг Џош Дуамел. Како што и сами открија, тие се разделиле претходно оваа година со ветување дека и понатаму ќе бидат тука еден за друг, како и за својот син Аксел.

“Со цел да им дадеме време за прилагодување на нашите семејства, одлучивме оваа вест да ја држиме во строга тајност пред да излеземе во јавност”, стоело во заедничката изјава.

За потсетување, парот ја започна својата врска во 2004 година, откако поранешниот бенд во кој Ферги беше членка – “The Black Eyed Peas” настапуваше во шоуто на Џош во Лас Вегас. Тие се верија три години подоцна, а венчавката беше одржана во јануари 2009 година на Малибу.

Девет месеци по романтичната церемонија, стриптизерката Никол Форестер јавно изјави дека Џош имал афера со неа во својот хотел во Атланта, а подоцна се извинила што му предизвикала непријатности на парот.

“Ова не е прв пат некоја стриптизерка да добие голема сума на пари за да лансира лажна приказна во јавноста”, изјавил популарниот актер.

По разводот, очигледно е дека Ферги блеска. Таа постојано се појавува во проѕирни парчиња, кратки и тесни фустани, секси корсети и високи чизми, а веруваме дека на Џош не му е воопшто лесно!

 

@voguebrasil

A post shared by Fergie (@fergie) on

 

bout to break out of my cage 🦁🦁

A post shared by Fergie (@fergie) on

ФОТО: Да го облечеше ова некоја Македонка сите ќе речеа дека е селанка, ама вака…

Популарната пејачка Никол Шерзингер е фотографирана во Лос Анџелес во многу чудна дневна комбинација, со која ги изненади, а богами и шокираше присутните, пишува порталот Убавина и здравје.

Никол се својата пријателка го оставала автомобилот во перална, но очигледно не се надевала дека ќе ја демнат папараците.

Пејачката на себе носела обична „Адидас“ тренерка, а доле виолетови сандали, кои во ниту еден случај не се вклопуваа со горниот дел. На сетоа тоа, Никол имаше и проѕирна маичка, под која ѕиркаше светлиот градник.

Погледнете:

Популарно