Еден од најголемите хитови на Тоше е напишан во затвор: Песната е по вистинска случка

За неколку дена навршуваат 10 години од трагичната смрт на најголемата македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески. 

Еден од најголемите хитови, иако сите песни на Тоше се многу слушани и денеска, „Соба за тага“ зад себе скрие страшна приказна. Доколку ви треба потсетување, ова е текстот:

Сега, се одлучив така

а уште тебе те сакам,

по една минута бурна

ти мојот живот го урна

А мракот боли ко лага

и не знам зошто да станам

зар таа соба за тага

гледа на западна страна

Помеѓу врати и прозорци

на кревет спомени лежат

тука се моите чекори

но како олово тежат

од мене што и да бараш

јас сум на адреса стара

Помеѓу врати и прозорци

на кревет спомени лежат

тука се моите чекори но како олово тежат

Моја си замка паднав и спијам

сите си мислат дека се кријам

нема да пројде само од себе

сè ме боли после тебе (x2)

Тука од луѓето бегам

а, ништо твое јас немам

бар твоја сенка да видам

во твојот шепот да бидам

А мракот боли ко лага

и не знам зошто да станам

зар таа соба за тага

гледа на западна страна

Помеѓу врати и прозорци

на кревет спомени лежат тука се моите чекори но како олово тежат

Моја си замка паднав и спијам

сите си мислат дека се кријам

нема да пројде само од себе

сè ме боли после тебе

Зар таа соба за тага

гледа на западна страна

Помеѓу врати и прозорци...

Легендата вели дека текстот е напишан од маж кој бил во затвор за убиство на љубовникот на својата сопруга. Песната некако стигнала до менаџерката на Тоше, која му предложила да ја отпее. Иако, истото не може да се потврди, се шпекулира дека авторот не сакал пари за песната, само побарал да биде дел од албум на Проески.

Сепак има уште една приказна. Во овој случај, исто станува збор за затвореник, но осуден за грабеж на банка, кој песната и ја посветил на својата девојка.

Прочитајте го текстото уште еднаш и одлучете накоја приказна повеќе и одговора.

ВИДЕО: ДЕВЕТ нови песни од албумот „Извор“ на Каролина Гочева

Македонската пејачка, Каролина Гочева моментално го промовира новиот албум „Извор“. Македонската пејачка ги израдува своите фанови со објавување на ДЕВЕТ нови песни кои за првпат ги изведе на синоќешниот концерт во МОБ.

„Убав живот“, „Нема песна за мене“, „Да е сон“ и „Земи го срцево“ се само дел од песните на нашата ѕвезда. Слушнете ги:

Таа синоќа го претстави и омотот за албумот, кој всушност е портрет од нејзиниот сопруг Михаил Корубин.

 

A post shared by Karolina Goceva (@karolinagocheva) on

(ВИДЕО/ГAЛЕРИЈА) Цеца jа крена на нозе цела Софија: Ги распамети Бугарите со долгиот зелен фустан, но кога ја запееа песната на Аркан се случи емотивен момент

Светлана Цеца Ражњатовиќ одржала незаборавен концерт во Софија, Бугарија каде цела сала во еден глас се пееле хитовиѕе на српската пејачка. 

Цеца на сцената излегла во долг зелен фустан, а концертот почнал со хитот „Кукавица“, а кога Цеца ја запеела песната „ Пиле“, која инаку е посветена за нејзиниот покоен сопруга Аркан, сите во еден глас пееле со неа. 

На нејзиниот концерт присустувал и нејзиниот голем пријател и колега Азис, кој и беше гостин на концертите пред 12 години. Азис се појавил во одлично расположение, и сакал да ја поздрави Цеца и не го криел задоволството дека му е драго што ја гледа, после толку време. 

 

Predivna noć uz Ceki❤❤❤❤ #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ceca -Kukavica ❤❤ @craznatovic_official #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live #cecaraznatovic

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ceca - Lepotan❤ @craznatovic_official #cecaraznatovic #live #bulgaria #sofia #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ceca - Zabranjeni grad❤ @craznatovic_official #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Večeras si blistala❤❤❤ #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live #singer #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ceca - Trepni😍 @craznatovic_official #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #singer #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ponos😍😍😍

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Obožavam ovu ženu💖💖💖💖

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Uvek se smej Ceki💖💖💖

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Boginjaa💖💖💖💖 #cecaraznatovic #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Lepotica💖💖💖

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ceca - Trepni❤ @craznatovic_official #cecaoriginalofficial #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Pokorila Sofiju!❤#cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live #concert #autogram #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Najbolje veče!❤ #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #autogram #armeecarena #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Jedna jedina kraljica❤❤❤❤ #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live #autogram #concert

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Bravo Ceki👏💙💙💙 #cecaraznatovic #bulgaria #sofia #live #autogram #cecaoriginalofficial

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ljubav! Prelepa noć💖💖💖

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Pogled😍😍😍

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Ceca - Pazi s kime spavaš❤ @craznatovic_official #cecaraznatovic

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

 

Pred koncert ❤❤ #cecaraznatovic #cecaoriginalofficial #bulgaria #sofia #arenaarmeec

Et innlegg delt av CECA (@ceca_original_official)

(ФОТО) Пејачот ретко го гледаме со сопругата - се појавиле заедно, а во салата сите гледале во неа

Сергеј Четковиќ веќе долги години е во брак со сопругата Кристина. Но, за разлика од многу свои колеги него не можеме често да го видиме во јавноста заедно со сопругата.

Сепак, тие заедно се појавија на театарска претстава во Белград.

Конечно јавноста можеше да биде сведок на убавината и стилот на Кристина.

Погледнете:

Популарно