Зошто Оне.Вип и Македонски Телеком ги исклучија Discovery и Eurosport каналите ?

Од 01.01.2018 година каналите Discovery, Eurosport повеќе нема да се емитуваат на операторите Оне.Вип и Македонски Телеком.

Од Discovery излегоа со соопштение дека се прекинува соработката, но без конкретни факти зошто е прекината со двата најголеми оператори во државата.

Денар.мк од блиски извори на еден од операторите ги дознава причините поради која е прекината соработката.

Причина поради која не е продолжен договорот е зголемување на цената за 30% од моменталната која е енормно висока сума, можеби и со шест нули која ја плаќа операторот, а со тоа и автоматски го принудува да ја покачи цената на крајниот потрошувач.

Како што дознаваме, операторите побарале овие канали да ги понудат само на корисниците кои сакаат да платат повисока цена, но компанијата која ги нуди каналите не се согласувала со тоа, односно да се нудат на сите корисници.

“Според статистиката што ја направивме, каналите Discovery, Eurosport  се гледани само 1% од вкупните корисници, што е релативно малку и со потпишување на нов поскап договор автоматски ќе ја зголеми претплатата на крајните корисници, што не би било фер, особено за оние 99% кои не ги гледаат тие канали, а треба да платат за нив”, велат од операторот.

Овој случај со Discovery и операторите не е само во Македонија, туку се случува и во другите држави од регионов како Хрватска минатата година, а сега и во Грција.

Преговорите меѓу операторите и Discovery  се сеуште во тек и најавија официјално соопштение во текот на наредната недела.

Трејлер: Пристигнуваат новите GoPro Hero 7 акциски камери

Компанијата GoPro го претстави новото семејство на акциски камери Hero 7, а првите впечатоци откриваат дека фокусот оваа година е ставен на едноставноста на употребата и обезбедувањето на што е можно подобри видео снимки.

Најмоќниот модел, Hero 7 Black поседува HyperSmooth технологија за стабилизација на видео која што ќе обезбеди стабилна слика дури и во најтешки услови на снимање. Покрај тоа, тука е и TimeWarp опцијата која што претставува некој вид на автоматизиран Hyperlapse начин на приказ – Timelapse снимање со движење на камерата. Треба да се истакне дека Hero 7 Black овозможува slowmotion снимање со 120 или 240 fps.

Секако, техничките карактеристики на оваа камера се импресивни. Обезбедуваат снимање во 4К резолуција во 60 fps, а GoPro одлучиле да стават и мод на вертикално снимање на видео за гледање на паметен телефон во портрет мод.

Видео ентузијастите негодуваат на оваа одлука на GoPro, но од компанијата очигледно се воделе по принципот „паметниот попушта“, затоа што се одлучиле за поедноставната варијанта – да им угодат на технолошки необразованите лица, наместо да се обидат и да ги едуцираат, односно да им укажат на апсурдноста на снимањето на видео записи во вертикален формат.

Како и да е, од GoPro исто така одлучија да воведат и можност за стриминг на видеа во реално време, поставување на тајмер за селфи и автоматско ограничување на должината на снимките од 15 до 30 секунди, со цел да го олеснат нивното поставување на социјалните мрежи. Тука се и опциите за препознавање на лице и автоматско додавање на соодветни ефекти, како и подобрена детекција на насмевки.

Цената на GoPro Hero 7 Black камерата ќе изнесува 430 евра, а доколку тоа е премногу за вас, на располагање ќе биде и Hero 7 Silver модел кој ќе биде без HyperSmooth технологија, како и без можност за снимање на видеа во 4К резолуција при 60 fps, односно ќе поддржува снимање во оваа резолуција само при 30 fps – оваа камера ќе се продава по цена од 330 евра.

Најевтина камера ќе биде Hero 7 White која што ќе ги поседува истите опции како и Silver верзијата, но наместо 4К ќе поддржува снимање на видеа во Full HD резолуција, односно 1920х1080 резолуција со 60 fps. Оваа камера ќе се продава по цена од 220 евра.

Продажбата на трите нови камери на GoPro започнува на 27-ми септември.

Била зависна од својот паметен телефон па решила да се ослободи од него

Во денешно време, многумина го поминуваат своето работно време "залепени" за компјутерот, а кога ќе се вратат дома, големиот екран го заменуваат со нешто помал паметен телефон или таблет.

Така живеела и 27-годишната Вирџинија Тап сe' додека не одлучила да се ослободи од паметниот телефон - засекогаш. Кога го заменила својот паметен уред со најобичен мобилен телефон, мајката на две деца вели дека никогаш немала повеќе енергија и подобра концентрација. 

Објаснила дека не секогаш била зависна од технологија, туку тоа е резултат на комбинација на елементи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This is what we look like 98% of the time. The other 2% of the time is what usually appears on my carefully curated social media accounts which I use to make me appear as hipster as humanly possible. I’m not hip. I have melt downs several times a week which are mostly triggered by hunger, my kids crying or whinging and sometimes even my long suffering husband when he tells me I’m using the pressure cooker incorrectly. I do stupid, stupid things on the daily, like I recently got my child vaccinated 3 weeks early because I don’t understand how months and weeks work very well. I’m hopelessly addicted to my phone and lie awake at night worrying how my phone use will impact their tiny little brains. Those home truths aside, I love this photo because we’re sitting in an extremely ugly second hand armchair I’ve used to nurse both those babies. That chair is soaked with breastmilk and tears. I also love it because it shows part of the messy work desk in the background. Our house which will never be truly clean because we live here. I’ve decided to try and post more photos of our real life because fake Instagram accounts contribute to low self esteem and poor mental health. ✌🏼#keepinitreal #instafake #instanormal #nofilter

A post shared by Bush Bambinos (@bush_bambinos) on

"Работам како новинар и PR што бара екстремна употреба на социјалните мрежи. Исто така доев две деца и не ми беше тешко да посегнам по мобилниот телефон кога мора да седите и да го храните своето бебе 8-12 пати на ден", изјавила таа.

Таа прв пат почувствувала дека премногу го употребува телефонот пред три години, додека се' уште доела. Таа знаела компулсивно да ги проверува социјалните мрежи и тоа било исцрпувачки за неа.

Пред два месеци, Вирџинија одлучила да престане со таквиот начин на живот и купила класичен мобилен телефон по што сфатила дека не е способна да има здрав однос со технологијата.

"Бев како алкохоличар зад шанк. Морав да го отфрлам телефонот, а со текот на времето забележав дека полесно ги завршувам обврските бидејќи не ме прекинува светлото или вибрациите од паметниот телефон. Завршував повеќе работа, а воопшто не се изморував", напишала вработената мајка.

Претходно, таа ги проверувала социјалните мрежи штом ги отвори очите, а потоа уште неколку пати во текот на денот. Сега на нив се "закачува" само преку компјутерот и тоа по ручекот, додека нејзините деца спијат или евентуално навечер пред спиењето.

"Добра работа е тоа што мозокот е флексибилен, а буквално ми се обновија деловите од префронталниот кортекс, што го намалува нивото на стрес и ја подобрува концентрацијата", објаснила Тап.

Таа додала и дека сега има многу повеќе време за своето семејство, за читање книги и за седење и размислување.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Instagram battler. #dontknowhowigothere #chekohbaby

A post shared by Bush Bambinos (@bush_bambinos) on

CITROËN C3: 400 000 ПРОДАЖБИ ЗА ПОМАЛКУ ОД 2 ГОДИНИ!

За неполни две години од неговото лансирање, новиот C3 веќе достигна 400.000 продадени возила, вклучувајќи 160.000 од почетокот на годината, со што ова возило е најпродаваното од Citroën. Во Европа, се бележи пораст на  бројот на нарачки од 12% само во првото полугодие, со што новиот C3 се вбројува во листата на ТОП 5 од својот сегмент.

Промовиран пред помалку од две години, во ноември 2016 година, новиот C3 досега има веќе продадено 400.000 парчиња, вклучувајќи 160.000 од почетокот на 2018 година. Третата генерација од ова повеќенаменско  градско возило од Citroën, ужива голем успех, со зголемување на продажбата за 12% во Европа само во првата половина од 2018 година, со што новиот C3 се вбројува во ТОП 5 од својот сегмент.

Најпродаваното возило од гамата на Citroën, новиот C3 е прво возило кое придонесува за новата продажна офанзива на компанијата: во првото полугодие од 2018 година, меѓународната продажба на Citroën забележа зголемување од 9% (во споредба со првата половина од 2017 година) со најголем удел во Европа за овие 7 години.

Заводливата моќ на Citroën C3 е илустрирана со богат производствен микс коj го прави ова возило најпримамливото возило за купувачите:

- околу 40% од нарачките се со највисокото ниво на опремeност (3-то ниво Shine)

- над 65% од продадените возила се со опцијата bi-ton

- над 55% од продадените возила се со Airbump®

- речиси 25% од продадените возила се со избрана боја на внатрешноста на возилото

Популарно