Женет политичар починал сред секс во автомобил со љубовницата

Р.С (55) од Прњавор починал во својот автомобил на локалниот пат покрај реката Укрина близу до градот од последица на срцев удар во момент додека бил во прегратка со две години помлада љубовница Д.Л која го пријавила овој шокантен случај.

Мажот имал сопруга и две деца, а жената со која била во автомобил била вдовица. Таа доживеала шок и се обидела да му помогне на љубовникот.

– Сирота жена не знаела од кој причини нејзиниот љубовник мјаукнал, но станала свесна за несреќата откако тој останал неподвижен, не давајќи знаци на живот – вели извор упатен во случајот.

Жителот Бојан Н. рекол дека, околу 18 часот, на вратата затропала уплашена и расплакана жена, која рече се плаши дека сопругот и починал во автомобилот.

– Пред да дојде полицијата, на мој повик стигнаа вработени од боницата во Прњавор, кои констатираа смрт на гол маж на предното седиште во автомобилот. Тогаш жената ни призна дека покојниот е нејзин љубовник, и не замоли да не го откриваме нејзиниот идентитет, бидејќи имал “опасна” жена – вели тој.

Специјалистот по судска медицина констатирал дека мажот, кој своевремено се бавел со активна политика, починал од срцев удар. Не е утврдено дали починатиот користл стимулативни сретства, но познато едека од порано имал срцеви тегоби.

Љубовница изјавила дека љубовникот пред неа испил вијагра, но не знаела дека, како што и подоцна се констатирало, испил уште една пред да се сретнат.

(ВИДЕО) Најголемиот и најозогласен затвор во Европа има 4000 затвореници

Затворот „Флури Мерожис“ е најголемиот затвор во Европа. Се наоѓа во Франција, во истоимениот град јужно од предградието на Париз. Денеска 123 затвореници одбиле да се вратат во ќелиите, а ширум Франција затворските чувари протестирале поради тешките услови за работа предизвикани од насилните затвореници и пренатрупаните ќелии.

Според информациите од затворот, во него во моментот нема насилство и затворениците не се произнеле со никакви барања.

Обвинувањата од затворските чувари во Франција за тешките услови минатата недела се претворија во протести во затворите ширум земјата, а францускиот претседател Емануел Макрон наложи реформи во затворскиот систем.

НАЈГОЛЕМИОТ ЗАТВОР ВО ЕВРОПА

Според податоците од Википедија, во затворот се наоѓаат 3800 луѓе, додека медиумите пренесуваат дека таму во моментов има 4300 затвореници.

„Флури Мерожис“ е познат како водечки центар на исламската радикализација во европските затвори.

Изграден е во периодот меѓу 1964 и 1968 година, а комплексот од 180 хектари се состои од четири ентитети. Голем машки затвор, помал женски затвор, затвор за малолетници и полициска касарна.

Главниот затвор е формиран од централната зграда од која излегуваат пет блока, од кои секој  се состои од три крила, со четири нивоа на ќелии. Секој блок има капацитет за 900 затвореници.

Затворот е еден од трите главни затвори на подрачјето на Париз, покрај затворот „Фреснес“ (вториот по големина во Франција) и затворот „Ла Санте“ (кој се наоѓа во центарот на Париз).

На врвот на објектот постои жица која спречува слетување на хеликоптери и други начини на  бегство. Дното на зградата е затворено со ѓубрето кое го фрлаат затворениците.

Според многубројните затвореници, во најголемиот затвор во Европа затворени биле и се познати лица од подземјето. Меѓу нив биле и Амеди Кулибали (учествувал во нападот на маркет два дена по нападот на Шарли Ебдо и е еден од тројцата организатори на терористичките напади во јануари во 2015 година). Жакес Месрин (еден од најозлогласените криминалци во земјата), како и Салах Абдеслам (поврзан со планирањето на терористичките напади во Париз во ноември 2015 година и Брисел во 2016 година). Во него се наоѓаат затвореници од 80 држави.

Повеќето затвореници се во дваесеттите години,  тие не се најопасни, но се најзагрозени, а повеќето потекнуваат од Сирија.

„Многу малку луѓе внатре се со брада, некои никогаш не излегле од овој град, а повеќето биле индоктринирани преку интернет. Поединци завршиле висока школа, а поединци се софистицирани. Наставата по филозофија е особено популарна кај овие притвореници. Не им е дозволено да носат џелаб (традиционална женска и машка народна носија во Магреб и Северна Африка)“, изјави директорката на најголемиот затвор во Франција.

ПРОТЕСТОТ НА СТРАЖАРИТЕ

Затворскиот персонал палел гуми и поставил барикади минатата недела во знак на протест откако, како што наведуваат, еден затвореник со нож се обидел да нападне повеќе луѓе минатата недела во затворт „Вандел ле Вјеј“ на северот на Франција, затвор со силно обезбедување. На исламски терорист, кој е на отслужување затворска казна во Франција поради нападот во Тунис, му се заканува испорачување во САД поради нападот во 2001 година, кога нападнал и повредил тројца затворски стражари.

Напаѓачот, како што наведува агенцијата, го посетил убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен, во Авганистан, а е на отслужување казна поради напад на синагога во Тунис кога животот го изгубиле 21 лице. Баран е во САД и во врска со нападите на Кулите близначки во 2001 година.

Чуварите, покрај тоа барање, соопштиле дека немаат доволно луѓе и ресурси на безбеден начин да се пресметаат со опасните затвореници.

„Постои омраза, огорчени се“, изјави членот на синдикатот на затворските работници мислејќи на затворениците, додавајќи дека стражарите се загрижени дека можат да бидат нападнати.

Работничкиот синдикат CGT соопшти дека протестите се организирани во половината од вкупно 188 затвори низ државата, наведува „Ројтерс“.

Макрон изјави дека владата наложи до крајот на февруари да изнесе глобален план за затворските установи, кој ќе го модернизира затворскиот објект во секој дел од земјата и ќе собира информации за затворениците. Исто така, предложи и значаен премин на алтернативно казнување, како што се обврзувачката општествено корисна работа или електронска нараквица.

Тој во текот на предизборната кампања вети дека ќе бидат изградени нови 15.000 затворски ќелии. Француските затворски стражари редовно се жалат на недостигна персонал и предупредуваат дека поради благиот пристап на затворската управа сè потешко и поопасно e да се излезе на крај со големиот број исламистички екстремисти и симпатизери. „Некои директори управуваат со затворите како да се јасли. Што ќе ги натера да дејствуваат, нечија смрт?“, прашува Жан Франсоа Горже, претставник на еден од синдикатите на затворските чувари. Тој ги обвини властите дека ги игнорираат жалбите кои вклучуваат 4000 неодамнешни забележани случаи на насилство над чуварите, меѓу кои и 15 инциденти во кои чуварите се земени како заложници. Иако новите затвори и поголемиот персонал го решил овој проблем, потребни се итни мерки за да се излезе на крај со опасната „дијаспора“, внатре во француските затвори, смета Форже.

Родители со месеци ја силувале ќерка си: „Подобро ние отколку манијак“

Руски брачен пар од Волгоград неколку месеци ја силувал својата 12-годишна ќерка, велејќи, подобро да ја силуваат тие отколку некој манијак. Мажот и жена се обвинети дека повеќе пати ја силувале својата ќерка. Родителите се теретат и за силување и за педофилија, а ако бидат осудени ги чека казна затвор и до 20 години. Девојчето било жртва на сексуална тортура од декември 2016 година до март 2017 година. Таткото, чие име не е објавено, го силувал девојчето секој втор ден, а мајката е дополнително обвинета за сексуално малтретирање на детето со вештачки пенис” Мајката во полиција изјавила дека и самата била силувана кога имала 13 години и тврдела дека се договорила со сопругот „порано да ја научат за животот на возрасните“. Девојчето признало дека е силувано кога отишло на лекар заради проблеми со месечниот циклус, па нејзините родители ја признале злоупотребата. Тие тврделе дека за детето било подобро својата невиност да ја загуби со таткото, отколку да ги учи деталите за сексуалниот живот на друг начин. Нејзината баба и дедо живееле на ист кат со нив, но тие не знаеле што се случува, соопштила полицијата.

ВИДЕО: Ужасна смрт на дете

Неинформираноста за опасните болести може да предизвика трагедија. Таков е случајот со Шестгодишниот Рајкл Роук од Флорида, кој почина од беснило со кое бил заразен кога го изгрбал лилјак.

Таткото на детето Хенри раскажа плачејќи како во дворот пронашол лилјаци и ги ставил во кантата пред куќата. Му рекол на синот никако да не ги допира тие животни.

-Тој изгледа сепак ја чепкал кантата зошто дојде и рече дека лилјакот го изгребал. Панично барав помош на Гугл што да направам. Му ги миев рацете со сапун и топла вода, вели тој.

Очајните родители велат дека не знаеле дека синот веднаш требало да го однесат во болница, но сепак се откажале од тоа кога Рајкл плачејќи се ги молел да не одат зошто се плашел од инјекции.

По една недела детето се пожалило на главоболки и рекло дека му се кочат прстињата.

Родителите тогаш го однеле во болница, каде докторите се обиделе да му го спасат животот со новиот третман кој  до тогаш им спасил живот на две заразени деца во САД и 18 луѓе ширум светот.

Меѓутоа детето е донесено предоцна, набрзо паднало во кома и недела дена потоа починало во болница.

Популарно