Се посрамотила на родителски состанок: Кога и покажале што нацртала ќерката за домашно, пропаднала во земја

Мајката Маргарет Стивенсон од Килмарнок во Шкотска доживеала невиден срам кога дошла на родителски состанок во училиштето на својата ќерка.

Оваа 39-годишна мајка сакала да пропадне во земја кога видела што нацртала нејзината седумгодишна ќерка за домашна задача.

Девојчето Луси, имено, ја нацртало мајката во кревет како повраќа после една пијана ноќ и покрај тоа напишала:

– Во неделата мојата мајка беше болна. Пиеше одвратни сокови и требаше да се одмара.

Учителката одговорила: – Се надевам дека брзо ќе биде подобро.

Свекрва со порака до својата снаа: Не заборавај, еден ден и твојот син ќе порасне и ти ќе бидеш на мое место

-Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но, ако навистина сакаш да се согласуваме, еве ти неколку правила кои треба да ги следиш, на ваков духовит начин една свекрва пишува писмо, упатено до сопствената снаа.

Ако не сметаш дека не сум добредојдена во секој момент, тогаш тоа и немој да ми го кажуваш, па тогаш да се жалиш по Фејсбук како постојано висам кај  тебе и го ставам носот таму каде што не треба. Ако не мислиш секогаш, тогаш повлечи ја рачната пред тоа да го кажеш.

Извини ако не сум сфатила дека порано треба да закажувам термин за да си ги видам внуците. Ако нас тоа ќе ни даде мир, тогаш и така ќе биде. Сфаќам дека доаѓањето без најава е непристоен, но јави ми се кога ти вртам. Не сум некој кој ќе ти прави анкета. Јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па најмалку што можеш да сториш е да ми се јавиш кога ќе ти вртам.

Ги обожавам внуците, но не сум 24/7 на располагање. Иако ти не го мислиш тоа, но и јас имам свој живот. Ако сакаш да ги сочувам децата, ќе го сторам тоа од време на време и тоа со полно срце. Но, ќе мораш на време да ме замолиш за да си го организирам времето. Ако сакаш да го почитувам твоето време и простор, истото го сакам и јас за возврат. Но, ветувам дека ќе ти се јавам кога ќе ми вртиш, а не како тебе!

Однесувај се како возрасна личност и не ме озборувај зад грб. Сигурна сум дека моето дете, твојот сопруг не сака да биде помеѓу нас двете. Ако имаш проблем со мене, зборувај со мене, а не со него, а потоа тој да биде посредник.

Пасивната агресија е само агресија и е непријана. Немој да ми зборуваш дека куќата ми е чиста и веднаш отровно да додаваш дека ти сепак сакаш да поминуваш време со своето дете, а не со метла во рака. Ти имаш мали деца, моите пораснаа. Ако мојата куќа е средена, не значи ја те критикувам тебе, ако има играчки на секоја страна.

Немој да ми купуваш облека и украси, ако знаеш дека тие не ми одговараат на мојот стил или пак на мојот ентериер во домот.

Јас одлучувам како ќе си ги трошам сопствените пари. Ако сакам да ги затрупам внуците со подароци, тоа е затоа што можам, што сакам и што тие ми се драги.

Сакам мојот син да биде среќен и да има среќен брак, но имам една веста за тебе: Јас сум мајка и секогаш ќе бидам мајка. Ако бил што ве раздели вас, јас до крајот на животот ќе бидам мајка и секогаш тука за него. Еден ден и твоите деца ќе пораснат, па ќе го сфатиш тоа.

Сфати ли колку сум јас прекрасна мајка? Толку прекрасна, која што го воспита мажот за кој ти се омажи и со кој имаш деца. Можеби не сум во тренд, не читам книги за воспитување на деца и можеби не сум дорасната за твоите стандарди, но сепак јас направив од него да стане еден добар човек. Не мораш да реагираш секогаш кога ќе отворам уста. Извини, ако давам совети, кои не си ги побарала, но јас има години зад себе и искуство, малку повеќе од тебе. Можеби треба понекогаш да ги слушаш.

Знам дека не ми веруваш, но, не пробувам да те контролирам или осудувам. Не. Ок, можеби малку те осудувам. Тоа е посилно од мене, иако се трудам за тоа. Само сакам мојот син и моите внуци да имаат среќен и добар живот. Тој е твој сопруг, но се уште е нечиј син, брат, вујко и татко. Мораш да го делиш, без разлика дали го сакаш тоа или не. Биди дарежлива во тоа, бидејќи и јас сум. Ти изгледа ли сето ова изводливо? Се надевам дека да. Еве, ќе ви ги чувам децата за викенд за да можете да имате повеќе време за себе. Само вети ми дека нема да ме озборуваш цело време зад грб.

Писмо на мајка која ги загубила двете деца во пожарот: Прегрнувајте ги децата секој ден!

Трогателно писмо на жителка на местото Мати во Атина ја потресе јавноста. Таа во пожарот ги загубила нејзините две деца, 13-годишната Евита и 11-годишниот Андреас и сопругот Григориос.

Тие скокнале од карпа висока 15 метри во морето во обид да се спасат, но за жал не преживеале – во водата наишле на карпи. Грчките медиуми пишуваат дека Евита била шампион во велосипедизам и била една од најголемите таленти во овој спорт.

Новинарот Бабис Папапанајоту, близок пријател на семејтвото Фитрос, на порталот „Скаи њуз“ објавил дел од трогателното писмо на мајката која во пожарот изгубила сè.

-Се обидувам да бидам како моето девојче. Таа постојано беше силна и го докажуваше тоа на многу начини. Знам дека Григориос напаравил сè што можел за да ги спаси. Тоа што не успеал е Божја волја. Го слушам слаткиот глас на Андреас: ‘Се плашам, многу сум загрижен, но не треба да доаѓаш тука мамо. Не сакам да дојдеш, сè е затворено, нема да успееш’. Се обидов да стигнам до нив, четири часа се обидував да им се приближам, но не можев. Немам зборови. Изгубив сè. Прегрнувајте ги децата секој ден, напишала таа во писмото.

Кои градови се рекордери: Станува ли мода разводот во Македонија?

Лани во Македонија се развеле 1.994 брачни парови и тоа е над три пати повеќе од 1994 година. Дали сега сме многу понетрпеливи од тоа што биле генерациите пред нас? Зошто разводот е опција? Статистиката е поразителна затоа што намногу се разведуваат млади луѓе најчесто ти ешто биле во брак од 5 до 9 години и парови во кои и двата партнери се со средно школо. Статистиката е поразителна… Прилеп има 103 разводи лани, а Охрид дури 101. Излегува дека Албанците се разведуваат многу почесто од Македоците (ако се земе дека се 25 отсто од популацијата) и имаат 433 разводи, а Македонците 1.090.

Низ македонските судови лани се развеле 1.994 парови. Најмногу разводи лани имало во Прилеп дури 103 и во Охрид 101. Од скопските општини прва на оваа листа е Аеродром со 73 разводи. Очекувано и логично е дека најмногу од разведените двојки се етнички Македонци. Лани се развеле 1.090 македонски брачни двојки, втори се Албанците што го крши митот дека се патријархални и конзервативни. Вкупно 433 албански брачни двојки се развеле. Ако како репер го земеме критериумот дека се 25 отсто од целото население излегува дека тие многу почесто се одлучуваат на развод од Македонците. Ова го покажуваат најновите податоци на државниот Завод за статистика. Ако е за утеха ланската година и не била најстрашна. Во периодот од 1994 година до сега најцрна е 2014 година кога имало 2.210 разводи.

Кои се статистички најризични години?

Според статистичките податоци најризични години за развод се тие кога брачаната двојка е заедно од 5 до 9 години. Тука има дури 146 разводи. Од аспект на возраста на брачните другари најризична група е таа кога мажот и жената се меѓу 30 и 34 годишна возраст. Во таа категорија лани имало 153 разводи. Можеби држи место тезата дека разводите станаа мода. Замислете лани имало дури 19 разводи на брачни другари постари од 65 години!!!

Од аспект на образовната структура најчесто лани се разделувале брачни другари со средно образование. Дури 596 брака се разведени во кои и двајцата партнери биле среднисти.

Само во 4 рурални општини лани немало разводи

На листата на општини во кои немало разводи лани се: Вевчани, Зелениково, Пласница и Лозово. Најмногу разводи имало во Прилеп и Охрид (како што напишавме горе), а на ранг листата се уште Тетово со 88 разводи, покуса не е Струга со 83 разводи, Гостивар со 81, Битола и Струмица со по 74, Аеродром со 73 и Штип со 71 развод. Кисела Вода имала 67 разводи, Гази Баба и Кочани со 62 разводи.

Популарно