Можен дожд со грмежи, но невремето доаѓа утре

Денеска е четврток, 14 јуни 2018 година, 165-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 200 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 57 минути, а ќе зајде во 20 часот и 9 минути.

Денов трае 15 часа и 12 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 5 часот и 38 минути, а ќе зајде во 20 часот и 50 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. УВ= 8 

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 степени, а дневната од 19 до 33 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. 

Утринската температура ќе достигне до 17, а дневната до 30 степени. 

Во петок во текот на целиот ден времето ќе биде пооблачно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи, а се очекува да наврне и поголема количина на воден талог. Потоа во следните денови ќе има повремен пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови.

Попоски:Циклон МАРКО над Македонија – очекувајте поинтензивни дождови и снегови и зголемување на снежната покривка

Под влијание на изразениот циклон Марко во текот на следните денови времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи и тоа со променлив интензитет, на ниските места ќе бидат од дожд додека на повисоките и планинските места ќе бидат од снег со што ќе има понатамошно зголемување на веќе постоечката снежна покривка.

Повремено врнежи од дожд и од снег ќе има и на некои од пониските места особено на запад и на север од државава.

Локално врнежите ќе бидат поинтензивни и во текот на следниот период се очекува да наврнат над 40 л/м3 воден талог, ќе дува умерен ветер од југоисточен правец кој повремено на некои места ќе засилува на интензитет.

Од четврток поради продор на постуден воздух од север ветерот ќе го промени правецот во северен и веќе од петок врнежи од снег ќе има и на повеќе пониски места со што има услови за формирање на снежна покривка.

Од петок максималните температури ќе опаѓаат и ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 9 во поток и веќе во сабота ќе биде уште постудено со максимални температури од -3 до 5 степени.

Подготви: Славчо Попоски

Ново невреме во Македонија: Утре доаѓа силниот циклон „Марко"

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на планините. Повремено врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните и западните делови каде на планините снежната покривка ќе се зголеми. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Прогноза за 23.01.2019

Минимална температура: 2°C до 6°C

Максимална температура: 4°C до 9°C

Променливо облачно со повремен дожд, а на планините со снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец.

Прогноза за 24.01.2019

Минимална температура: 1°C до 5°C

Максимална температура: 3°C до 9°C

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег во пониските места и од снег на планините.

Прогноза за 25.01.2019

Минимална температура: 0°C до 5°C

Максимална температура: 1°C до 7°C

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег во пониските места и од снег на повисоките места и на планините.

Облачен ден со дожд и снег

Денеска не очекува блачен ден, но станува збор за облачност различна од онаа која ја имавме во текот на понеделник. Наутро ќе има слаби врнежи во југоисточниот крај. Претпладне ќе имаме поизразено влијание на релативно плиток циклон, што ќе резултира со врнежи од дожд прво во југозападниот крај, за околу пладне врнежите да се прошират во поголем дел од земјава. Доцна попладне се очекуваат врнежи и во североисточниот крај.

Врнежите генерално ќе прекинат во вечерните и ноќните часови, со исклучок на краниот запад, каде ќе има повремени слаби врнежи.

Овие врнежи ќе бидат претежно од дожд. Снег ќе има само на планините, и тоа генерално над 1200 метри. Навечер оваа граница локално ќе се спушти до околу 800 метри.

Утрото повторно ќе биде релативно топло, претежно со позитивна температура. Минималната температурата ќе има вредности во дијапазонот од -1°С до 3°С

Котлините низ земјава ќе имаат температура помеѓу 2°С и 5°С, а во југоисточниот крај околу 8°С ж.

Пошироката скопска околина ја очекува облачно време. Врнежи од дожд ќе има повремено од доцна претпладне се до приквечерието. Минималната температура ќе се спушти до околу 1°С, а максимална вредност ќе достигне до околу 5°С.

Популарно