ТРАГЕДИЈА: Младен и Александар заедно отидоа во Америка на печалба

Двете момчиња од Краљево, како и уште едно лице, загинаа во тешка сообраќајна несреќа која се случила во Илиноис, а нивните пријатели собираат пар за да ги погребаат во татковината.

Триесет и две годишниот Младен Петровиќ и 31-годишниот Александар Саковски од Крааљево, како и уште лице, загинаа завчера, кога автопат се судрија два камиони.

Како што пренесуваат американските медиуми, до сообраќајка дошло кога возачот на камионот изгубил контрола, ја пробил банкината и преминал на друга трака и директносе судрил со друг камион. Меѓутоа, американските истражувачи кои работат на несреќата, до денес не објавиле точна причина.

Братот на настраданиот Младен, Никола Петровиќ рекол дека од пријателите дознале за трагедијата во Америка.

-Не знаеме ние како се случила несреќата. Младен и Александар отишле заено пред две ипол години, возеа камион заедно, а мојот брат беше возач и овде. Слушнавме дека ни се потребни многу париза да го пренесеме телото, не знаеме кога ќе го погребаме, а акцијата за собирање пари е во тек - рекол очајниот брат.

На сајтот на кој се собираат пари наведено е дека цената на транспортот на посмртните останки од САД во Србија изнесува 100.000 долари.

ВИДЕО: Новородено девојче пронајдено живо во пластична кеса во шума

Полицијата од американската сојузна држава Џорџија објави драматично видео кое го прикажува спасувањето на новородено девојче кое било пронајдено живо во пластична кеса во шума.

„Го објавивме видеото за да добиеме информации за идентитетот на бебето и да покажеме колку е важно овој случај да биде решен“, велат од канцеларијата на шерифот за „АП“.

Се наведува дека властите на 6 јуни се упатиле кон шумското подрачје, кога од куќа во близина било пријавено дека се слуша плач. Полицијата е во потрага по мајката на бебето.

ВИДЕО: Моментот на падот на германскиот „Јурофајтер“

На интернет се појави снимка на која се гледа моментот кога два германски авиони паѓаат на земја откако се судрија во воздух.

Германските воздухопловни сили потврдија дека нивните два авиони се срушиле откако се судриле во воздух, а пилотите успеале да се катапултираат.

Едниот од нив е пронјаден жив на дрво, а другиот загинал.

ВИДЕО:Таксист корнеше столпче за да паркира

На Ѕидот на сообраќајниот срам, Фејсбук групата каде секојдневно се објавуваат видеа и фотографии од прекршоци и сообраќајна некултура во Скопје и Македонија, се појави ново видео на кое се гледа како кај Веро Џамбо, спроти Народна банка,таксист корне столпче за да може да паркира на тротоар, поставено таму токму за да не се паркира.

Погледнете:

Популарно