Сопругата на Тачи во врска со претседателот на парламентот, Весели

Претседателот на косовскиот парламент Кадри Весели и претседателот на Косово, Хашим Таќи одамна гаат омраза еѓу себе. Причината за оваа омраза не е политичка, туку поради една жена. И тоа, сопругата на Тач - Љумнија Тачи.

Целата приказна започнала кога медиумите објавиле дека Весељи фрлил око на атрактивната Љумнија, а и дека ниту таа не останала должна.

Овие сознанија ги потврдува и Курир.рс, повикувајќи се на нивен долгогодишен соработник Божидар Спасиќ.

За Љумнија претходно се зборувало дека го изневерува Хашим со британски офицер од редовите на КФОР. Но, сè било брзо заташкано, и таа му се вратила на Тачи, а Британцот бил суспендиран. Наводно Љумнија, заедно со својата сестра, учествуваа во баханалии со офицерите на КФОР, па ја фатиле. Тачи брзо го негирал тоа, тврдејќи дека само сестрата на неговата сопруга била вклучена во овие баханалии“ – тврди за српски „Курир“ нивниот соговорник, инаку долгогодишен разузнувач Божидар Спасиќ.

Но, и Тачи не и останал покус, па наводно влетал во врска со косовската амбасадорка во САД.

Дали е ова вистински секс скандал кој јсериозно ќе ја раздрма Приштина, или само медиумски спин на српската политика како одмазда за Газивода, очекуваме да дознаеме набргу.

Паника на познатото хрватско летувалиште

Во центарот на градот Раба, на истоименио остров утврдено е присуство на гас, поради што дел од градот е затворен, а околу 80 луѓе се евакуирани.

Плинот во воздухот е забележан уште во понеделникот во доцните попладневни часови, а се се интензивирало во вторникот вечерта кога пожарникарите утврдиле дека има експлозивна концентрација и дека под градското тло има „езеро на гас“.

„Пукнала гасоводна цевка и низ таа дупка гасот истекол на земјата. Ние под градското тло имаме езеро гас. Успеавме да го ограничиме движењето и сега може само да чекаме природата да го одработи своето и таа концентрација да се исчисти“, рекол командантот на пожарникарите Миливој Личина.

ВИДЕО: Екстpeмни спортови, пливање и сурфање на улица

“Село гopи, а баба се чешла”. Граѓаните на Белград одлучија да излезат од своите домови и ги искористат “условите” кои невpeмето ги создаде на градските улици.

Камертата на порталот Блиц.рс. забележа пливачи и сурфери во центарот на градот.

Закана за ВЕТО од Борисов: Македонците треба да зреат за ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во Брисел изјави дека Македонците мора да созреат за да добијат датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ.

„Тие имаат многу нешта да поправат. Да не ме разберете погрешно, но додека се спори дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец – такви ситни приказни за некои херои кои очигледно биле и за Бугарија и за Македонија, за родниот крај, а нашите најдобри песни се поврзани со нив. И опозицијата постојано да ме прашува што прави комисијата. Нека зреат“, рече Борисов, пренесува БГНЕС.

Популарно