Центарфорот кој го сруши Ливерпул: Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!

Милан Павков го живее својот сон откако синоќа со два гола го урна големиот Ливерпул, петкратниот европски првак и актуелен европски вицешампион, туркајќи ги во екстаза навивачите на белградска Црвена Звезда за историската прва победа на српската гордост во Лигата на шампионите.

Утрово низ Србија меѓу навивачите на црвено-белите, Павков е топ-тема, а тешко некој дека можеше да предвиди и претпостави дека „селскиот фудбалер“ и анти-талентот ќе успее да го урне големиот Ливерпул во најелитното европско натпреварување. Приказната за Павков е како холивудска приказна, зошто и најголемите оптимисти се сомневаа во неговиот квалитет, но... Од синоќа овој фудбалер го слават, па дури крстија и слава „Павковден“.

Младиот и висок напаѓач кариерата ја почнал во Нови Сад, но клубот се откажал од него зошто бил – антиталент. Роден е во Бегеч.

„Павков ја мина комплетната школа во Нови Сад, како младинец играше како последен играч за врска и тој не сакаше да си замине од клубот, ама клубот се откажа од него. Проценија дека нема перспектива. Го дадоа на заем во Бачка Петровец (аматерски клуб во Војводина – н.з.), а таму почна да дава голови и да игра напаѓач“, вели Драган Ивановиќ, кој работел со Павков и му бил како „втор татко“.

Првиот трансфер Павков го направил на бензинска пумпа и тоа помеѓу родниот Бегеч и Нови Сад.

„Среќа моја е што Бегеч и Челарево се близу. Се сеќавам на таа пумпа, кога дојде во друштво на неговиот татко. Се согласи да потпише за Челарево и веќе на првиот меч даде два гола. Ѝ ги даде на Бачка Паланка, баш такви како со Ливерпул. Павков не научи да игра фудбал и да дава голови кај Гаге, туку тоа го носеше со себе. Беше роден шпиц. Но, тој нагло порасна и мораше да работи на физичката подготовка. Беше слаб, а левата нога ич не ја користеше и со помош на еден ѕид работев со него за да ја усовршува. Првата сезона на ЧСК ја одигра пеколно – даде 20 гола. Потоа го препорачаа на Војводина, ама таму не му одеше. Некако рано му беше и потоа замина во Раднички“, додава Ивановиќ.

Момчето родено во 1994 година играше во Раднички, кога во најголемата криза со долг од 40 милиони евра, Црвена Звезда дојде да го купи и тоа за 300.000 евра. Беше тоа трансфер за кој сите се чудеа. Ем Звезда пред банкрот, ем толку пари за некој кој е тотален анонимус, како човек кој изгледа како работиник во стовариште. Уште повеќе, Павков за Раднички постигна само пет гола.

Доаѓањето во Звезда му беше остварување на сон, ама и огромен товар на градите. Во првите три месеци одигра вкупно само шест минути, па почнаа сеирите на сметка на белградскиот гигант и на сметка на Павков.

„Го имаме најскапиот звездаш во историјата, Смешен играч, кој по минута нè чини 50 илјади евра“, беа само дел од реакциите.

Сите се смееа и на изјавите на тогашниот директор Звездан Терзиќ за Павков.

„Ако не го земевме сега ќе вредеше два милиони евра. Не сакавме да го изгубиме. Дечкото има неверојатни физички предизпозиции, треба да се бруси зошто Звезда не е лесна. Ако сега го изгубиме, кој ќе биде нова 'деветка'. Ме прашуваа дали со Павков можеме до титула? Кога барам играч се прашувам дали тој е инвестицијата или јамка за титула. Мора да го имаш и едното и другото. Мора да се балансира“, велеше Терзиќ, а сите му се смееа.

Павков заврши на заем во Раднички да се доразвие и минатата сезона даде 23 гола, што ги убеди сите на „Маракана“ дека е зрел да добие втора шанса. И беше „вечно“ во сенка на скапите засилувања, иако неговото влегување во Салзбург дополнително ја размрда црвено-црната армија за од 0-2 да стигне до 2-2 и на крај да се радува на пласманот во ЛШ. Во квалификациите и по трнливиот пат за пласман во елитата беше само еднаш стартер, не даде ниту еден гол, а во првенството во кое Ц. Звезда има 14 победи од 15 меча погоди петпати против најслабите екипи.

„Кога тој ќе влезе во игра, секогаш нешто се менува. Способен е да го промени цел тек на мечот“, вели Митар Мркела, спортскиот директор на Звезда.

И откако почна елитното друштво и дебито на белградскиот великан, Павков во три меча собра само 50 минути. Се до синоќа кога блесна. Даде два гола и тоа на вториот најскап светски голман. Му даде еден со глава, па еден од преку 20 метри. А вреди само 1,25 милиони евра. Веројатно таа цена сега ќе скокне барем петпати повеќе. Павков урна екипа, која вреди 522 милиони евра или 417,6 пати повеќе од неговата вредност.

Сега Павков го живее сонот, како суперѕвезда во Лигата на шампионите, нешто за кое веројатно не ни сонувал дека така брзо ќе го оствари.

Пораз на нашите ракометари од Русија

Македонската репрезентација на Светското првенство пораз доживеа уште еден. Русија успеа да се издигне по големото разочарување, не совлада со 30-28 и не прати во битката за 15. место на Мунидјалот. Противникот ќе го дознаеме по завршување на дуелот меѓу Чиле и Катар, кој почнува во 15:30 часот. 

Капитенот, Кирил Лазаров со девет погодоци беше најефикасниот играч во нашите редови, два гола помалку имаше Жарко Пешевски. Никола Митревси мечот го заврши со 15 интервенции.

Добро отворивме, поведовме со 4-2, не прочита одбраната на Русија, изгубивме две топки, примивме три гола во празна мрежа, противникот направи серија од 6-0 за 8-4 во десетата минута. Митревски и на овој дуел беше на ниво на задачата, во вистински момент конечно се разбуди и Гоце Георгиевски, украде топка и во серија од 4-0 постигна два гола. Изнедначивме на 8-8, но не го вративме водството.

Русите во последните десет минути дојдоа до нова позитива, 17-12 беше во 28. минута Во овој дел влезе и Крстевски на местото на Манасков. Токму тој заедно Кире намалија на 17-14, резултат со кој се замина на одморот. 

Продлживме да паѓаме и во второто полувреме. Русија за четири минути дојде на плус шест (20-14), Лазаров ја прекина агонијата на теренот. Противникот не дозволи резултатот да отиде во друга насока. Дојдовме на 26-22 во 48. минута, но тоа е се што направивме. Покрај Крстевски шанса добија, Серафимов, Танкоски и Поповски. Капитенот со деветтиот погодок намали на 30-27 на две и пол минути, имавме шанса да дојдеме на минус два, но не погодивме празна мрежа. 

Македонија мечот за 15. место го игра утре со почеток во 13 часот. 

Нашите ракометари во 13 часот на мегдан со Русија

Русија е првиот противник на Македонија во „Президент купот“, во разигрувањето за пласман од 13 до 16. место на Светското првенство , ривал со кој се соочуваме попладнево (13 часот) во „Ланксес“ арената во Келн.

Нашите ракометари премиерно се наоѓаат во една ваква ситуација во мундијалските настапи па од таму и првпат ќе ги измериме силите со „зборнаја“ во борбата за пласман.

Во последните две децении со нив сме играле трипати на големите натпреварувања, а историјата вели дека се противник со кој знаеме и можеме да се носиме со оглед на тоа дека скорот е една победа и две реми.

Последниот дуел на СП е оној на мундијалот во 2013 во Шпанија, кога во рамките од групната фаза одигравме 29:29. Победа имаме на СП 2009 во Хрватска, пред една деценија, 36:30 исто така во дуел во група.

Со „зборнаја“ сме играле и на европската премиера во 1998, кога во групната фаза исто така сме ремизирале 26:26.

Во последните година дена, поточно во април лани, Македонија и Русија одиграа во Скопје пријателски натпревар, во кој „зборнаја“ славеше со 32:27.

Денешната пресметка ќе биде интересна со оглед на тоа дека премногу актуелни или поранешни ракометари на Вардар ќе играат едни против други во Келн. Од капитенот Стојанче Стоилов, екс-капитенот Филип Лазаров, Дејан Манасков, Мартин Поповски...во нашиот национален тим, до Тимур Дибиров, Даниел Шишкарев, Галеб Калараш, Дмитри Кисељев во Русија.

Дури и пресметката на клупата ќе биде во знакот на „црвено-црната“. Селекторот Раул Гонзалез и Роберто Парондо како дел од стручниот штаб на Македонија, заедно со кинезитерапевтот на вардарци, Димитар Маневски, а „зборнаја“ ја предводи актуелниот спортски директор на Вардар, Едуард Кокшаров.

Гонзалез нема да прави промени во составот и со исти сили ќе влезе и во овој дуел, додека Кокшаров дополнително ја засили само дефанзивната линија со Глеб Калараш

Крај на нашите надежи за висок пласман на СП во ракомет

За жал Македонската репрезентација не успеа да обезбеди место во главната рунда на Светското првенство, важниот дуел со Исланд го загуби со и остана без шанса за олимписки квалификации, за првпат ќе играме во Президен Купот. 

Отворивме со техничка грешка и примивме гол на празна мрежа, но веднаш направивме серија од 4-0, за водство од три гола (4:1) по само седум минути игра.

Одлично игравме во одбраната, која беше поставена 5-1, Борко Ристовски беше сигурен меѓу диреците, а во нападот бевме трпеливи и одевме до сигурен, позиционен напад. Исланд по седеум минути го постигна два гола по ред за 6:4 (15 минута), но кога влезе во ритам и исландскиот голман Густавсон се играше егал од 6:6, па до финишот на полувремето.

За 17 минути игра противникот постигна пет погодоци, од кои само еден од позиционен напад, додека четири на празна мрежа, поради играта „7 на 6" на Македонија во нападот.

На пет минути до крајот од 9:9, нашите ракометари влегоа во серија. Талески со погодок од далечина, потоа одбрана од седум метри на Ристовски и гол за Лазаров за водство од два гола, 11:9, односно 12:10 по успешно реализираниот прв пенал на капитенот.

Второто полувреме беше хаотично. Талески со два гола и Филип Лазаров го одржуваа водството од два гола (14-12, 15-13, 16-14) до 34. минута, потоа направивме серија на грешки. Македонија девет минути беше без погодок, на другата страна Исланд со серија од 0-4 за првпат поведе со плус два 16-18 во 45 минута.

Талески ја прекина серијата на противникот, не ја искористивме одбраната на Борко, исклучување на другата странa, ниту втората интервенција на Ристовски од седум метри. Стигна казната, Исланд дојде на плус два 17-19. 

Лазаров својот прв погодок во второто полувреме го постигна во 49. минута за 18-19, не успеавме веднаш да изедначиме тоа го сторивме минута подоцна, по седмерецот на Исланд, Пешевски беше прецизен, Борко одбрани, а Поповски израмни на 20-20. Раул одлучи да промени во нападот, до крајот игравме шест на шест.

Палмерсон со вториот погодок зголеми на 20-21, Македонија со десетата техничка грешка се стави во опасност, на голема среќа нивниот капитен промаши, Кузмановски донесе нов израмнување (21-21), но Исланд одново беше чекор пред нас. На две и пол минути до крајот се искачи на 21-23. Во една изгубена ситуација Манасков погоди за 22-23, но судиите им подарија нов седмерец на Исланѓаните кои реализираа за 22-24. Тука беше крајот. 

Популарно