Момче кое ги мие труповите видело нешто што му го скратило животот

Мате П. (20) е просечно момче кое студира и работи, како и многумина негови врсници. Но, тој има необично занимање - мие трупови во загребската клиника. Оваа работа која многумина не можат да ја работата, тој опишува дека е како и секоја друга. Само да не бил еден случај кој му го „скратил животот“.

Имено, во текот на ноќно дежурство, во мртовечницата на клиниката донесен е труп на жена директно од операциона сала. Во прашање била 80-годишна бабам која имала инфаркт, и докторите се обиделе да ја оперираат, но срцето и застанало и таа според протоколот е прогласена за мртва.

-Ние не знаеме многу за пациентите чии тела ги носат кај нас и кои ги спремаме за погреб, на нив стои само името и годината, и тоа е се. Кога ја работите оваа работа, се трудите да не се задлабочувате во личноста на починатите, зошто тоа е основан работа која мора да ја научите за да го работите ова што јас го работам, вели момчето.

-Го примив дека трупот на таа госпоѓа и почнав да го подготвувам тушот и ракавиците за миење, кога ми се причини дека стапалот стои раздвоено од другото, а беа споени кога ја донесоа. Мислев дека сум погрешил, но следниот момент видов како се мрдаат прстите на нозете. Во шок го тргнав покривачот од лежајот и ме погледаа избезумени очи, раскажа Мате, присетувајќи се на стравот кој го почувствуал.

-Мислам дека тоа беше најстрашниот момент во животот. Ги гледате сите тие хорор филмови, но сепак не сте никогаш подготвени за вакво нешто. Мислам дека накратко се онесветстив, зошто кога си дојдов на себе, во собата беа и другите техничари, а старицата беше одвезена назад на реанимација, се присети тој.

Се утврди дека на старицата на кратко и застанало срцето во текот на операцијата, но всушност западнала во длабода кома, од која по 10 часа се разбуди во мртовечница.

ВИДЕО: Лав и бебе во емисија во живо, не ни помислиле што може да се случи

Кога ќе го погледнете видеото единствена работа која нема да ви биде јасна , како оваа жена се уште се смее? Можеби тоа е нормално во нејзиниот свет, но изгледа како таа лавовите да ги храни со деца. Чудно како за некои луѓе она што не е нормално е нормално.

За некои ова видео е вознемирувачко, а за некои е поучно од повеќе аспекти. Децата и диви животни, посебно оние опасни не се никако паметна комбинација, што знае дете што е лав. На дивите животни местото им е во дивина, не се само тие виновни за ваквото однесување.

Погледнете го видеото:

ВИДЕО: Поради Погба не доби 11.000 евра, па телевизорoт му беше крив

На обложувачко ливче не добие 11.000 евра само поради еден промашен пенал. Урнебесно видео објави ЕКИПА од една скопска обложувалница по натпреварот меѓу Вулверхемптон и Манчестер јунајтед од Премиерлигата кој заврши 1-1.

За многумина во Скопје добро познатиот бербер Фуфо од Драчево, чекаше само еден гол на Манчестер јунајтед на синоќешното гостување против Вулверхемптон во 2. коло од Премиерлигата за да си добие 11.000 евра. И се отвори шанса во 68. минута кога „црвените ѓаволи“ добија пенал… Но, истиот не успеа да го реализира францускиот репрезентативец Пол Погба. Е, сето тоа значеше огромна лутина кај бербер Фуфо кој успеа да го скрши и телевизорот во обложувалницата каде со пријателите го очекуваше толку посакуваниот погодок на Манчестер јунајтед. Во секој случај, ќе го памети Фуфо пеналот на Погба…

ВИДЕО: Летувањето во Хрватска стана ноќна мора - сите детали за заразата

Три возрасни лица кои биле примени во сплитскиот Клинички центар поради труење со храна се во стабилна состојба, додека симптомите кај две мали деца се потешки и тие се на интензивна нега, изјавил докторот Драган Ледина од клиничкиот центар во Сплит.

-Не сум сигурен што може д ј предивик нивнт тегоба од инфективна природа, тоа е заразна болест, но станува збор за внесување токсини преку уста или дишење - рекол Ледин на вонредната конференција за новинари откако еден маж кој бил во друштво со тие лица, починал, а останатите со хеликоптер биле донесени во болница.

Според информациите на тамошните медиуми, шест лица, италијански државјани, четири возрасни и две деца, биле на вечера во ресторан на Хвар, за подоцна ноќта еден од нив да почине, а бродот на кој ппловеле морал да застана вонредно. Полицијата претходно соопштила дека се сомнева во труење со храна. 

Докторката Бранка Полиќ ијавила дека децата се во животна опасност. Момчето кое има неполни 5 години и 14-годишно девојче, се во тешк состојба и на респиратор се, а дошло и до откжувње на повеќе органи. Најпрво дојде до невролошки симптоми, а потоа почнаа да отјкажуваат срцето, белите дробови и црниот дроб. Сите витални органи откажаа - рекла Полиќ.

Популарно