Македонија горда на ова младо момче

Андреј Јакимовски постигна 33 поени на мечот со Грузија, која што почна редовно да извезува играчи во НБА и Евролига.

Ги зачини со 8 скока и МВП индекс 42. На дуелот од второто коло, против Украина имаше 21 поен, 11 скока, со 2 асистенции и 3 украдени топки, без НИТУ ЕДНА ЗАГУБЕНА топка за скоро 36 минути на паркетот, со индекс 23.

На првиот дуел со Ирска, постигна 23 поени (20 во првото полувреме) плус 11 скока и 3 асистенции за индекс 31.

Македонската јуниорска репрезентација е речиси сигурен патник во четвртфиналето на ЕП Б Дивизија, откако ја совлада Грузија со 87-79 (20-19, 20-18, 31-25, 16-17 ),  во рамките на третото коло.

Избраниците на Тони Симиќ го осигураа врвот со три победи во исто толку меча, до крајот остануваат да ги совладаат Данска и Словачка.

Овој дуел го оправда епитетот на дерби во групата Б, на мегдан излегоа двете непоразени репрезентации. Нашите надежи за нијанса беа подобри во првото полувреме (40-37), но онаа поголема позитива ја направија во третата четвртина, секако предводени од незапирливиот Андреј Јакимовски.

Последните десет минути беше вистинска „нишалка“, Македонија имаше позитива од пет поени (73-68), а потоа и плус шест (76-70), но Грузија се врати, намали на 76-75. Исјаловски не ги искористи двете слободни фрлања, но среќа противникот не успеа да реализира од линијата за три поени.

Во последните три минути по половичната реализација на Даниловски влеговме со 77-75, но Грузија веднаш израмни за вистинска драма.

Јакимовски со тројка го врати водството на 80-70, а потоа со нова тројка во изведба на Исајлоски, Македонија почна сигурно да чекори кон третиот триумф.

Утре е ден за одмор во Орадеа, веќе во вторник Македонија игра против Словачка, селекција која треба да ја добиеме.

ФОТО: Талентираниот Македонец потпиша со Јувентус

Никола Секулов, фудбалерот кој настапуваше за Македонија, но реши да ја промени репрезентацијата, отвори ново поглавје во својата кариера и потпиша професионален договор со италијанскиот калчолигаш Јувентус.

17-годишниот Секулов кој е по потекло од Струмица важеше за голема иднина на мак-фудбалот, но поради несогласувања со Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) реши да го искористи правото да игра за Италија, земја во која е роден.

Младиот фудбалер од средиот ред со неверојатна техника и визија за фудбалот настапуваше за младинските категории на Јувентус, а сега направи голем чекор напред во кариерата, па потпиша професионален договор со „бјанконерите“.

КОНЕЧНО: Италијанската Серија А повторно во Македонија - МТВ ќе пренесува мечеви од калчото

Лигата во која играат Пандев, Несторовски и Елмас, ќе биде достапна за сите македонски гледачи, со македонски коментар.

Националната Македонска радио телевизија објави прекрасна вест за љубителите на фудбалот, а тоа е дека сезонава за првпат ќе пренесува натпревари од италијанската Серија А.

Сезонава во Италија ќе настапуваат тројца македонски фудбалери, Горан Пандев во Џенова, Елиф Елмас во Наполи и Илија Несторовски во Удинезе.

МТВ и Аренаспорт се договорија на нашиот национален сервис да се пренесува по еден меч од секое коло од Серија А.

Калчото по неколкугодишна пауза се враќа на програмата на некоја од македонските телевизии со национална концесија за кои не треба да се плаќаат дополнителни давачки. Првиот меч кој ќе оди на националниот канал е пресметката на Интер против Лече закажана за в понеделник од 20.45 часот.

Најавена е можност за пренесување еден меч неделно и од француското првенство во кое го имаме Влатко Стојановски од Ним.

Еднаш, еднаш ама сепак ќе има Италијанско

Конечно Италијанската Серија А  гледачите ќе може да ја следат на програмата на некоја од Македонските телевизии со национална концесија за кои не треба да се плаќаат дополнителни давачки.

Првенствените натпревари на Горан Пандев во дресот на Џенова, Елиф Елмас во дресот на Наполи и на Илија Несторовски во дресот на Удинезе во следната сезона ќе може да се следат низ телевизиски преноси на Македонската телевизија (МТВ), која ги откупила правата за пренесување на еден натпревар од секое коло. Првиот меч кој ќе оди на националниот канал е пресметката на Интер против Лече закажана за в понеделник од 20.45 часот.

Натпреварите од Сеија А се само дел од богатата спортска програма најавена од МТВ каде што најверојатно ќе одат преносите од средбите на Вардар и на Еурофарм Работник во Лигата на шампионите како и дебито на Македонија на одбојкарското ЕП следниот месец. Најавена е можност и за пренесување еден меч неделно и од француското првенство.

Популарно