Јоци: ,,Паркови и зеленило" кое е под капа на Град Скопје, дале дозвола на кафанџииве да ги исечат дрвјата во Капиштец

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска - Јоци:

„Петре Шилегов да даде објаснување дали знае што му се случува во градов.

Ако знае, дали токму ,,Паркови и зеленило" кое е под капа на Град Скопје, дале дозвола на кафанџииве да ги исечат дрвјата на ,,Народен фронт". 

Секако, Петре нек каже и дали СДСМ кркаат у кафанава.

Она што ме чуди е како при толку освестен народ во Капиштец, барем како такви сакаат да се декларираат, вакво нешто е дозволено. Пред нивни очи. 

Само една жена снима и толку.

Другите ѕиркале од прозорци веројатно.“

Општина Центар: Јапонските цреши на „Максим Горки“ ќе бидат заменети со нови

Општина Центар информираше дека ЈП „Паркови и Зеленило“, на барање на општината, вчера и денес извршиле интервенција на дрворедот на улицата „Максим Горки“.

Се работи за отстранување на стари и болни дрва од видот Јапонска цреша. Јапонската цреша е дрво по кое е и самата улица „Максим Горки“ препознатлива и карактеристична, се вели во соопштението од општината.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🥺 Утрово беа исечени Јапонските цреши на улицата Максим Горки.

A post shared by Skopjeinfo.mk (@skopjeinfo.mk) on

 На местото на отстранетите стари и болни дрва во понеделник ќе засади нови 18 висококвалитетни дрва од истиот вид, Јапонски цреши, кои се примени како донација од вработените во претставништвото на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Скопје.

Најчевска: Да се забрани зголемување на бројот на жителите на Скопје

- Да престане да се гради во Скопје. Да се даде забрана за зголемување на бројот на жители на Скопје. Да се дадат сите можни привилегии за секој кој живее надвор од Скопје а доаѓа да работи или студира во Скопје. Да се инвестира во општините надвор од Скопје и да се направат посакувано место за живеење, пишува на својот ФБ профил универзитетската професорка Мирјана Најчевска мерки што според нејзи би го подобриле квалитетот на живот во главниот град.

- Да се инвестира во железница која би ги поврзала сите населени места од Македонија за поголема мобилност на населението независно од возраста.Скопје е монструм. Скопје е нехумано место за живеење и за развој на децата, нехумано место за живеење на старите и секој ден станува се помонструзно место за живеење на било кое човечко суштетсво, додава таа.

Популарно