Почина Словенецот чие сурово измачување беше пренесувано на Фејсбук

Словенецот што беше брутално измачуван и понижуван од страна на двајца напаѓачи во околината на Кршко, а целиот настан беше сниман и пренесуван и на Фејсбук, почина во вторник на Клиничкиот центар на Љубљана.

Словенија е згрозена од злосторството што во неделата кон понеделникот се случило во село близу Кршко, при што двајца злоставувале 26-годишен маж, тоа го снимиле и го поставиле на Facebook, каде било прегледано од 250.000 корисници на мрежата.

Facebook, по интервенција на полицијата го отстранила 23-минутното видео од тортурата. На видеото се гледало како момчето е злоставувано, како се пцуе, а двајцата мажи му се закануваат. Анонимен човек пријавил во полиција, а од таму со помош на снимката го лоцирале местото на злосторството, ливада во близина на селото Подбочје кај Кршко.

Дваесетгодишниот Алеш Оловец од Словенија е монструмот кој на својот Фејсбук ја објави снимката од мачењето и убиството на 26-годишникот

Жртвата е најдена во 4 часот утрото, во несвест, крвав, смрзнат и со тешки повреди на главата и телото. Итно е префрлен во болница во ново Место, па во Љубљана, каде лекарите не успеале да го спасат.

Двајцата напаѓачи на возраст од 20 и 29 години се од околината, притворени се и се претпоставува дека се познавале со жртвата, поради што полицијата се сомнева на лично нетрпение, кое го поттикнало насилството.

Некои психолози предупредуваат дека ваквите настани имаат силно влијание затоа што се пренесуваат преку социјалните мрежи. Конкретната снимка била отстранета по неколку часа, а до тогаш ја прегледале повеќе од 250.000 луѓе, меѓу кои и многу млади, додека некои дури и кликнале `like`.

ВИДЕО: Хрватска под снег!

Силно невреме пропратено со град попладнево ја зафати источна Истра.

Екстремни временски непогоди ја зафатија вчера Италија, а денес и Хрватска, која за краток временски период изгледа како среде зима.

Температурата на воздухот нагло се намалила на само 13-14 степени Целзиусови, пропратено со силен ветер.

Во тешка сообраќана несреќа повредена е ќерката на Владо Дивац

Во тешка сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 22:58 часот во центар на Белград, повредени се две млади лица кои биле на мотор.

Едната од нив е ќерка на славниот кошаркар Владе Дивац, Петра (19) која се здобила со ортопедски повреди.

Српските медиуми пишуваат дека, Петра Дивац е примена на одделението трауматолоција на „ВМА“. Има полесни повреди на ногата, а покрај неа повреден е и мотоциклистот Л.Ж. (23), кој бил итно опериран.

Причината за несреќата се уште не е позната.

Грчката полиција ги собира таблиците од автомобилите на првиот крак: Еве на што да внимавате

Се известуваат сите туристи во Пефкохори да не ги паркираат непрописно колите на магистралниот пат, бидејќи полицијата ги собира таблиците на сите коли што се непрописно паркирани. Ова важи за тие што се паркираат на тротоари, на пола тротоар, а попречува за минување на другите возила. Сите таблици што се земени од полицијата, можат да се земат. Во Пефкохори секогаш има проблем со паркинг место, така да тие што се таму сместени нека се консултираат со домаќините за каде да ги паркираат колите.

Популарно