Најбогатиот Албанец во светот е од Тетово, Македонија!

Албанские медиуми пишуваат дека најбогатиот Албанец во светот е од Македонија. Станува збор за Назиф Дестани од Тетово, чие богаство се проценува на над 3 милијарди долари.

Тиранскиот весник „Мапо“ пишува дека Назиф Дестани кој е брат на познатиот глумец Блерим Дестани и син на сопственикот на компанијата ,,Еколог Интернационал,,Лазим Дестани, учествувал на големиот спектакл на најгледаната албанската телевизиска емисија ,,Опинјон,, на ТВ Клан, кој ја води познатиот албански новинар Бледи Фејзиу .

Медиумите во Албанија наведуваат дека Назиф Дестани не е многу заинтересиран за да биде пред камерите, но притоа додаваат дека оди сигурно по бизнис чекорите на негивоот татко кој е основач на познатата компанија која има свои активности во 39 земји во светот.

(ВИДЕО) Лесни трикови да врзување вратоврска

Вратоврската е еден од најважните машки модни асесоари и израз на стил. Вратоврската може да се носи со фармерки, палто или со класичен костум. Но, не секој маж знае како да ја врзе.

За оние кои не се вешти во врзување вратоврски, ова се видеа со неколку едноставни трикови.

Обликот на вашиот нос открива многу за вас

Иако звучи помалку чудно, потврдено е дека формата на вашиот нос открива повеќе работи за вас, осносно за вашите карактерни особини.

Познатиот професор Абрахам Тамир од Универзитетот Бен-Гурион во Израел ги потврдил овие резултати добиени во неговата студија која подоцна била објавена и во списанието „Journal of Craniofacial Surgery”.

Според неговиот резултат, ова се 8 различни облици на носови и нивните посебни карактеристики.

1. Нубијски нос

Нубијскиот облик на нос се одликува најмногу со својата должина. „Мостот“ е скоро рамен, а широката точка на носот е насочена надолу. Личностите со овој облик на нос се многу љубопитни. Тие се оптимистични, симпатични и секогаш бараат решение за секој проблем.

2. Грчки нос

Неговото име доаѓа од античките грчки скулптури. Поголемиот дел од нив го добиле тој нос од страна на уметниците. Овој облик се одликува со тесна должина и рамен облик. Сопствениците на овој вид нос се резервирани и не сакаат да бидат во центарот на вниманието. Тие се доста практични и лојални. За нив е тешко да разговараат за сопствените чувства и се сметаат за повлечени.

3. Кукаст нос

Многумина го споредуваат овој облик на нос со птичји клун. Личностите со овој вид нос се креативни и пожртвувани. Тие гласно ги бранат своите верувања и не се плашат да ризикуваат за да ги остварат своите цели.

4. Извиткан нос

Сличен е како претходниот облик, но овој нос е превиткан од носната коска до врвот. Луѓето со ваков нос се сметаат за одлучни. Тие се тесно поврзани со својата работа и добри се во организацијата.

5. Копчест нос

Доста краток и изгледа нежно. Ова е најпопуларниот облик, бидејќи не е толку воочлив. Според професорот Тамир, луѓето кои имаат ваков нос многу често се спонтани во своите одлуки кои често ги иритираат другите луѓе. Тие имаат цврста волја и со задоволство доаѓаат на работа.

6. Рамен нос

Овој облик на нос е најчест во Азија. Малку е порамен од останатите облици. Неговите носници се широки. Личностите со рамен нос имаат силен карактер. Тие се многу темпераментни и страсни. Доколку си играте со нивното трпение може да станат доста лути.

7. Конкавен нос

Има мал лак на носната коска. Тоа не е особено впечатливо, бидејќи целиот облик изгледа нежно. Луѓето чиј нос го имаат овој облик честопати се великодушни и секогаш се подготвени да им помогнат на другите кои имаат проблеми. Поради таа своја страна, овие личности може лесно да ги повредите.

8. Накривен нос

Дури и ако самиот назив не е особено ласкав, овој облик на нос означува нежен карактер. Мостот на носот се истакнува, додека врвот е доста заоблен. Личностите со ваков нос се добри слушатели, што ги прави совршени пријатели или партнери.

Магичните броеви на Нострдамус: Замисли прашање, одговорот ќе те одбере тебе!

Мишел де Нотр Дам, познат како 'Нострадамус', бил астролог, лекар и алхемичар, но станал познат во целиотсвет благодарение на неговото претскажување. Неговите предвидувања се оствариле, а се остваруваат и ден-денес, со неверојатна прецизност.

Нострадамус ги пишувал претскажувањата во метафора, но велат дека претскажување на судбина во круг исто така ги смислил тој.

Оваа метода е едноставна е и изненадувачки прецизна.

Затворете ги очите, сконцентрирајте се на прашање кое моментално ве интересира, и ставете го прстот во областа на кругот. Погодениот број е одговор на вашето прашање.

Одговорите погледајте ги во продолжение на текстот:

1. Да. Вие припаѓате на личност која не губи присебност и присуство на дух, дури и во најтешки ситуации. Зато не дигатје раце од решевање на свои проблеми, бидејќи по природа сте издржливи и трпеливи. Ве очекува успех. Имајте доверба во себе и луѓето.

2. Да.Но не денес и не утре. Некои ви стои на патот и се обидува да ве збуни. Не го сфаќајте премногу сериозно. Но, немојте да го потценувате тој отпор. Избегавајте конфликт. Пробајте да најдете позитивно решение за својот проблем.

3. Да. Случувањата во наредните денови ќе ги надминат вашите очекувања. Ако почнете паметно да ја користите својата резерва на енергија, а не да ја трошите за небитни рботи, предноста ќе биде на ваша страна. Во секој случај, имајте трпение и издржливост, како во однос кон себе, така и кон другите.

4. Да. Во овој момент, изгледа ви се насмевнува среќата. Затоа, нема ни една причина за сомнеж во позитивен исход. Среќата ќе ве следи долго. Уживајте во овие среќни недели...

5. Точно. Во овој момент, премногу обрнувате внимание на мислење од другите и зато помалку ја испуштате пријатната ситуација. Немојте да чекате предолго, Дајте им до знаење на другите дека мора да ве почитуваат вас и вашето мислење. Мали тактички игри само доведуваат до заблуда и одат на штета на взаемноа доверба.

6. Се ќе оди малку потешко отколку што очекувавте. Тргајте се на страна од погрешни претпоставки. Другите тоа го гледаат во сосема поинакво светло. Затоа крајно неопходно е да сослушате добар совет од блиска личност и да подлегнувате на лажни надежи.

7. Прашањето за сега е нерешливо. Дајте си себеси време и не ја полнете главата со уште несозреани проблеми. Пробајте да уживате во моментот. Подоцна се ќе се реши. Ако сте многу загрижени, обратете се за помош во магичниот круг за една недела.

8. Внимателно. Пробајте да не верувате се што ќе ви кажат. Држете одредена дистанца за некои работи. Денеска околу вас изгледа се поволно, отколку што навистина е. Бидете внимателни и внимавајте подоцна да не се чуствувате разочарани.

9. Нема сомнеж. Но ќе ви биде потребна помош. Разговарајте со добар пријатели за проблемот кој ве мачи, бидејќи тој е објективен и работите ги согледува трезвено.

10. Да. Но не давајте да ве доведат во заблуда. Покажете повеќе самодоверба и сигурност, тогаш ќе биде се во совршен ред. Во овој момент, можтете потполно да се потпрете на својата интуиција. Подоцна нема да доживеете ни најмало разочарување.

11. Прашањето е поставено прерано. Оставетего за сега на страна, сеуште не е созреано. Бидете попустливи. Ќе ве ценат поради тоа...

12. Многу е можно. Се напредува многу брзо и позитивно, отколку сте замислувале. Важно е да не пробате да се добие впечаток на незинтересирано лице. Обрнете внимание: некој искрено сака да стане ваш пријател.

13. Се ќе се случи не онака како што е планирано. Вие делувате нерешително. Тоа ги доведува до заблуда некои ваши пријатели. Ве сметаат за неправедна личност, што секако не ви оди во корист. Уништете ја оваа слика. Ве сакаат многу повеќе, отколку што мислите.

14. Се ќе биде добро. Но само во случај ако сами покажете активност. Дозволено е се, но не и одложување. Преземете ја иницијативата во свои раце и изненадите ги сите со своја ефикасност и богатство на идеи.

15. Да. Можете да се потпрете на својата среќа. Ве очекува поволен пресврт на судбината. Сега неморате ништо да измислувате, туку само исчекување. Итри планови и дејства ќе ве одведат во погрешен правец и можат да ви наштетат.

16. Сите надежи ќе ви се исполнат. Но, апсолутно поинаку отколку што сте замислувале. Затоа бидете подготвени за било какви промени и не се концентрирајте само на единствена цел. Покажете флексибилност и не отфрлајте ни еден аргумент.

17. Прашањето и понатаму е отворено. Потребно е внимателно да размислете за своите желби, бидејќи вашите чувства не се докрај созреани. Според тоа, премногу очекувате од другата страна. Во наредните денови се останува без промени. Меѓутоа една среќна околност може да внесе јасност на вашиот проблем. Внимателно слушајте го својот внатрешен глас.

18. Кај вас се можни потешкотии. На почеток ќе бидете разочарани, но тоа не значи дека вашите шанси се нула. Сосема спротивно: Разочарувањето ќе ви даде потстрек за позитивен развој. Вашиот круг на пријатели расте, станувате се подобри и стабилни.

19. Недовербата и лутината се уште се далеку од вас.Но, ако набрзо не се ослободите од сопствени сомнежи, ќе расипете се. Ако среќата ве заобиколи, виновник за тоа може да биде вашата скромност и несигурност. Отфрлети ги на страна. Бидете отворени и дружељубиви со други луѓе.

20. Да во овој момент, среќата е на ваша страна. Според тоа нема ни една причина да се сомневате во поволен исход. Уште долго ќе уживате во среќен период.

21. Да. За конечно постигнување на целта останува да вложите сосема мал труд. Бидете смели, ризикувајте и сигурно ќе успеете. Бидете внимателни спрема се што се случува околу вас и имајте на ум – случајности не постојат. На овој свет ништо не е случајно.

Популарно