Кога дознал дека има уште 3 месеци живот, направил нешто за кое макумина знаат

Маринко Маџѓаљ роден на 21. август 1978 година во Белград, а поголемиот дел од дестството го поминал во Котор каде и израснал. Маџѓаљ дипломирал во 2000 година на Факултетот за Драмски уметности. Остварил бројни улоги во престави, филмови, а подеднакво беше успешен и како пејач и водител. 

Во 2005 година на Маринко му беше дијагностициран  рак на панкреасот, а болеста долго ја криел од своите најблиски, чекајќи добар момент за да им ја соопшти лошата вест. Набрзо следела и првата операција, а иако во еден момент на јавноста и делуваше како состојбата да се подобрува, вистината била поинаква. 

Лекарите му соопштиле дека му останале уште три месеци живот, а тој ги искористил до последен момент. Смнимил серија во Црна Гора, одел на хемотерапија и 20 дена пред смртта се прекрстил во манастирот Острог, иако поради слабоста тој чин едвај го издржал.

Големо вниамние на јавноста привлече и неговата љубов со колешката Дубравка Мијатовиќ. Парот се запознал во средината на јули  на коктел по повод снимањето на фиклмот „Na lepom plavom Dunavu“. Романсата на почетокот ја криеле, но љубовта била се посилна, по година ипол врска Маринко ја запроси дубравка, а судбоноснот „Да“ го изговориле на тајната венчавка на 19. ноември 2009 година, па ја добија ќерката Сара. 

Смртта на актерот длабоко ги потресе неговите колеги кои и понатаму не можат да се помират со големата загуба.  

Џенифер Лоренс: Ме фотограираа гола за да ослабнам

Џенифер Лоренс почнала да глуми уште од тинејџерските денови, а првата номинација за Оскар ја добила на само 20 години, за улогата во филмот “Winter’s Bone”.

„Кога бев многу помлада и кога почнував во Холивуд, продуцентите ми рекоа дека за две недели ќе мора да ослабам 7 килограми. Една девојка пред мене доби отказ бидејќи не успеа да ослабе доволно брзо. Продуцентката тогаш ме натера да стојам гола со пет други жени кои беа многу, многу послаби од мене. Стоев целосно гола, имавме лепенки на интимните делови. Потоа ми кажа дека голите фотографии треба да ми бидат инспирација за диета“, изјавила актерката.

Оскаровката го споделила со јавноста и своето прво искуство со еден од машките продуценти на филм, за што претходно не зборувала, бидејќи како анонимна актерка немала никаква моќ.

„Ми кажа дека не знае зошто сите велат дека сум дебела, кога за него сум совршена да има секс со мене. Ме праша дали би глумела во порно, а имаше и работи кои ми е непријатно да ги кажам овде“,  истакнала Лоренс. И додала : Дозволив да ме третираат така мислејќи дека морам да ги трпам ако сакам актерска кариера. Бев многу млада.

ВИДЕО: Омер се соблече покрај вљубената Дафне

Пред премиерата на 10-ти ноември на филмот „Време за среќа“ со Бариш Ардуч и Елцин Сангу, нам познати како Дефне и Омер, се појави и ново видео на кое овојпат фокусот е кон заводникот Бариш, разголен и секси во мисија да ја освои вајарката Ада.

Погледнете:

 

A post shared by Elçin Sangu (@elciinsanguu85) on

Досега не објавени фотографии: Мерилин Монро гола две недели пред нејзината смрт

Фотографиите се направени во 1962. година, само две седмици пред нејзината смрт.

Жената која била симбол на убавината и сексапилот, Мерилин Монро, и натаму важи за жена чиј шарм е тешко да се надмине. Од време на време, во јавноста се појавуваат нејзини личи работи кои се продаваат на аукции 

Фотографиите настанале на лето 1962. година, а ги направил фотографот Џорџ Берис, неколку седмици пред нејзината смрт. Колекцијата фотографии "Мерилин Монро - последно снимање", е проценета на 18.000 до 25.000 долари, од страна на аукциската куќа "Бонамс". 

На аукцијата ќе се најдат: голи фотографии, филмски постери и првото издание "Playboy" од 1953. година, кое го потпишал Хју Хефнер, а на насловната страна е токму Мерилин Монро.

Популарно