Не ни помислувала за кого се омажила: 6 месеци по венчавката ја дознала болната вистина!

Се омажив пред само 6 месеци и мислев дека ова ќе бидат насрењќните денови од бракот, а случајно открив дека всушност поим немам за кого сум се омажила!

Имам само 29 години и бев уверена дека сум среќно омажена. За сопругот се омажив по две години врска, а потоа дознав дека има друга жена и син. Инаку, и двајцата сме од Индија но живееме во Велика Британија. Се дознав кога случајно налетав на меил наменет за него и тоа од другата жена, упатен на „ Господин и госпоѓа“.

Веднаш му кажав што сум пронашла и почна да плаче.Ми делуваше очано и ми призна дека имал договорен брак во Индија, но ме уверуваше дека жената не ја сака.

Се заљубил, ми кажа, во мене, и сфатил дека сака да биде во брак со мене. Се венчавме пред шест месеци и тоа на брзање, само граѓанско венчање, поради што моите родители беа очајни.

Мојот сопруг кажа дека нема да и каже на својата жена за мене, а јас незнам што да мислам за тоа, знам само дека не сакам да бидам негова мрачна тајна, така гласи прашањето на збунетата читателка, а еве како гласи и одговорот на психологот и колумнист, Дидри:

- Тоа не е брак туку почеток на пеколот. Вашиот сопруг можеби навистина не ја сака својата прва жена, но и тешко дека од неа ќе се разведе и тешко дека ситуацијата некогаш ќе биде јасна. Понатаму, а ко решите да останете со него, ќе живеете во бигамија.“

Франција на нозе се бара причина зошто се раѓаат деца без рачиња

Владата во Франција одлучи да отвори нова истрага за децата родени без раце во неколку региони, изјави денеска министерката за здравство, Агнес Бузин, додавајќи дека е неприфатливо овие случаи да останат нерасветлени.

Одлучивме повторно  да  отвориме истрага во која ќе учествуваат лекарите и стручни лица за животна средина", рече министерката. "Не можеме да бидеме задоволни со фактот дека не ги пронајдовме причините, тоа е неподносливо", рече Бузин. Во Ен се родени седум деца без раце од 2009 до 2014 година, во Атрантска Лора три во 2007 и 2008 година, а во провинцијата Бретања четири деца од 2011 до 2013 годин Овие случаи се  забележани во релативно потесна област и побудија загриженост во овие области. Првата истрага  ја спроведе санитарната агенција на Јавно здравје Франција. Во почетокот на октомври беше заклучено дека случаите во Ен се статистички во национални граници. Меѓутоа, за аномалиите во другите два региона тие немаат објаснување. Министерката рече дека во Франција годишно "се раѓаат помеѓу 80 и 100 новороденчиња со малформации на екстремитетите". Причините можат да бидат генетски или резултат на изложеност на токсични супстанции (храна, животната средина или лекови, седативи и аналгетици што се препишувале на бремени жени, помеѓу 1957 и 1962 година, предизвикувајќи илјадници деца да се раѓаат без рака).

Направете бурек набрзина

Бурек во ролнички:

Потребно е:

1 пакување (500 гр) готови кори за пита

350 гр мелено месо

2 компири

1 главица кромид

1 чешне лук

50-100 мл масло

сол, бибер

Подготовка:

– Во еден сад измешајте ги меленото месо, ситно сецканиот кромид и лук и компирите исецкани на мали коцки.

– Во тава на загреано масло испржете ја смесата со мелено месо и компири околу 5 минути.

– Ставете една кора, премачкајте ја со масло и одозгора ставете втора кора и исто премачкајте ја со масло.

– Ставете неколку лажици од смесата со месо на едниот крај на корите. Завиткајте ја кората како ролат точно до половина.

– Од другата страна исто ставете од филот со месо и повторно завиткајте до половина.

– Со нож исечете ги корите по средината. Наредете ги во намастена тава и одозгора премачкајте ги со масло.

– Ставете да се печат во загреана рерна на 200 целзиусови степени. По 15 минути од печењето полијте ги ролничките со малку вода и вратете ги да се допечат 10-15 минути или додека убаво не поруменат.

– Извадете ги од рерна, покријте ги со крпа и оставете да се изладат. Исечете ги на парчиња и послужете.

ВИДЕО: Мистериозно суштество на плажа го шокираше светот

Суштество со необична форма се појави на плажа во Нов Зеланд и ги зачуди сите што го видоа.

Налик на желе, со силни виолетови и вели бои, морското битие кое се насука на плажата не изгледа како нешто од овој свет, меѓутоа Националниот институт за вода и атмосфера во Нов Зеланд сепак го идентификуваше суштеството.

Се работи за „лавја грива“, една од најголемите медузи на светот. Адам Дикинсон, кој со сопругата Ева и децата ја посети плажата, рече дека ова суштество било широко речиси половина метар.

„Одејќи по плажата видовме околу 100 насукани медузи“, рече тој.

„На крајот, отприлика на еден час одење наидовме на ова, бевме импресионирани“, додаде Адам.

Под вода краците на овој вид медузи може да достигнат дури 37 метри, што ги прави подолги и од синоиот кит.

Популарно