Ирена Ристиќ: Напаѓачот е ротвајлер трениран за борби во сопственост на поранешен полицаец

Скопје, но и цела Македонија деновиве доживава драма, по нападите на ротвајлерот на дечиња во Аеродром, но и по труењето на уличните кучиња. Актерката Ирена Ристиќ пред неколку часа на својот ФБ профил напиша статус во кој вели дека с ее  игра на МВР и дека напаѓачот не е истото куче кое е уловени и чека да биде усмртено.

Еве што се дозна!

МВР, на вас е се' ова да проверите и да реагирате!

- Заловената женка на која и се закануваат со усмртување, не е напаѓачот - има сведоци

Кучката има една година и веќе некое време се споделува по фб во потрага по нов дом! И треба да си ептен неук, да не направиш разлика меѓу агресивен мажјак и женка која весело мавта со опашка, како и крајно несовесен да ја убиеш за да испереш раце пред народот као демек си завршил работа!

- Вистинскиот напаѓач е возрасен, прилично голем пес Ротвајлер, трениран за борби, во сопственост на локален мангуп од Аеродром, бивш полицаец, со прекар Кинез!!! Наводно, сите му се плашеле, имал врски и поддршка во МВР, борел кучиња за огромни суми... луѓето кои го посочиле, веќе добиле закани по живот!!! Практично, сега сите сме негови заложници!!

Во моментот на нападот, Ротвајлерот и' се отпуштил од ланец на некоја девојка која го шетала...И за ова има сведоци!!! Моментално е скриен некаде, а наместо него и неговиот газда, испаштаме сите! Секое напуштање на домот е врвен стрес поради неизвесноста дали ќе се вратиме колку што сме искочиле!!!

- Отровот го знаете, знаете кај се продава, кој го продава и под кои услови. Одете им!!!

- На мрежите и на ТВ, со име и презиме ги имате сите кои повикуваа на масовно истребување...

- до моментов има над 50 отруени животни, ни криви, ни должни...

- дали ја чекаме првата човечка жртва?!

Фаќајте се за работа, ова искача од контрола!!!

Пред малку актерката објави уште еден статус, во кој напиша дека е одложена еутаназијата на уловената кучка

Како да ги платите заостанатите сметки за вода и смет без камати и на рати?

Скопските јавни претпријатија „Водовод и канализација“ и „Комунална хигиена“ ги известуваат корисниците коишто имаат заостанат долг за потрошена вода и смет (тужен и редовен) дека имаат можност да го платат без пресметана камата за задоцнето плаќање.

„Можноста да се плати долгот без пресметана камата од страна на корисниците е со определено времетраење во рок од 20 дена, сметано од 15. октомври до 3. ноември годинава“, се наведува во соопштението.

Физичките и правните лица ќе може да го исплаќаат својот долг со склучување на договор до 24 месечни рати, во зависност од висината на долгот, појаснуваат од „Водовод и канализација“ и „Комунална хигиена“ и додаваат дека и натаму ќе спроведуваат мерки и проекти во интерес на граѓаните на градот Скопје.

ФОТО: Хероите од цртаните филмови ги посетија децата на детска клиника

Дел од Тимот за одговор при катастрофи на Црвениот Крст на град Скопје, вчера на Клиниката за детски болести во Скопје, организираше вежба како атракција за сите хоспитализирани деца и случајно затекнати граѓани.

Сите членови беа маскирани во костими на омилените Супер херои од цртаните филмови, и спуштајќи се по јаже им делеа среќа на децата.

Црвен Крст велат дека целта на настанот, е да им се даде поддршка на овие дечиња на кои им е ставрно потребна. Јуначки да ги поминат деновите за време на престојот во Детската Клиника и секако да го разубават нивниот ден. 

 Браво за оваа убава и хумана акција.

Популарно