(ВИДЕО) СЕЛО ГОРИ, БАБА СЕ ЧЕШЛА: „Државата ни гори, ти за две слики плачеш“ – коментар на профилот на Лила хит на интернет

Водителката на квизот „Сѐ или нешто“, на социјалните мрежи објави дека била жртва на хакери, односно дека нејзиниот Инстаграм профил бил хакнат.

– Драги пријатели , после 24 часа успеав да го вратам профилот кој што ми беше хакиран. Што се случи ќе чуете утре ексклузивно на 1 тв. Бидете внимателни секој може да биде жртва на cyber criminal. Избришани ми се многу фотографии и луѓе кои сум ги следела, а сочувани ми се следачите кои сакале да си ги искористат за свои потреби. Ве гушкам, напиша таа вчера на социјалните мрежи.

Во врска со целиот случај кон Лила беше упатен коментар кој веднаш стана хит на интернет.

„Село гори, баба се чешла, нас државата ни се распаѓа, тебе 2 слики ти избришале на профил, па 3 дена пола Македонија за тоа зборува“, стои во коментарот.

Познатата водителка Лила Филиповска беше гостинка во отвореното студио на 1ТВ, каде ексклузивно ги раскажа сите детали околу хакирањето на нејзиниот профил на Инстаграм со преку 116.000 следбеници.

Филиповска ги демантираше наводните гласини дека станува збор за некаков си маркетиншки трик, велејќи дека таа воопшто нема потреба од таква промоција.

За сите детали, за тоа како дошло до хакирањето на профилот и се останато,  погледнете го ексклузивното гостување:

Ако на банкомат забележите вакво нешто ни случајно не ставајте ја картичката и не подигајте пари

Криминалците се сѐ покреативни, а за да ги заштитите вашите работи, потребно е да поведете сметка за неколку ситници со кои може да спречите кражба.

До вашите податоци, криминалците доаѓаат на многу начини.

Таблата за куцање на банкоматот се користи за запишување на ПИН лозинката. „Лажната“ тастатури ја памети вашата лозинка.

Обрнете внимание на овие работи.

-Пукнатини и гребатинки кои укажуваат дека банкоматот е оштетен.

-Нешто што е чудно и невообичаено

-Различни облици или бои на банкоматот

-Делчиња кај отворот за картичката

На Мила брзо ѝ е потребна нашата помош

Петнаесетмесечната Мила од Охрид, која боледува од дистрофија на мозокот, има потреба од итна операција во Кина. Нејзиноте родители не се во можност да ги покријат трошоците за патувањето и лекувањето на Мила, па затоа секој денар им е добредојден.

Мила не моли да бидеме брзи, зашто операцијата е закажана за во мај.

(ВИДЕО) Се молат да го преживеат секој нареден ден: Семејството Петрушевски живее во беда и без храна

Беда и сиромаштија владее во домот на семејството Петрушевски, на ул „Џон Кенеди“ во скопската населба Чаир.

Нивната сторија ја пренесува телевизија Сител.

Тричлено семејство кое е препуштено на милост и немилост. Без храна и во руинирана соба и тоалет од кој се шират зарази, семејството се моли да го преживее секој нареден ден.

-Со солзи во очите и очај, пред нашиот објектив раскажуваа за животот кој го живеат. До неодамна живееле од социјална помош, а сега и тоа им е укинато. Живеат заедно со мајката на Марија која воопшто не им помага и која постојано седи заклучена во својата соба. Помош од роднините не добиваат, препуштени се на милоста на нивните комшии. Семејството Петрушевски едвај составува крај со крај. Иако се со здравствени проблеми, живеат без социјална помош, преживуваат чистејќи по влезовите, објавува Сител.

Семејството моли до надлежните институции и хуманите луѓе за помош. Се е добредојдено во овој мизерен дом.

Дотогаш тие остануваат во живот меѓу четирите ѕидови, во трошната соба, со телевизорот кој можеби и ќе издржи и со желби за подобри денови. Здравје велат, ќе видиме…

Популарно