„Треба да изберам меѓу тебе, татко ми и брат ми“

Пејачката Аделина Тахири неодамна се оствари во улога на мајка, за која вели дека е најубавото искуство за неа. 

Во интервју за „7дена,.мк“ таа прозобри за породувањето и откри кој се одлучил за името на синот.

„Идејата за ова име е заедничка, така сакавме и јас и Јоже, мојот сопруг. Јон пред се е библиско име. Мене тоа не ми пречи, иако сум муслиманка. Освен тоа Јонското море го има и во Албанија и во Грција а Јоже е Егеец од Костур. Јонското Море ги поврзува двете држави. Сакавме кратко име, име кое одговара на презимето Марков, е само тоа е причината, без никаква предрасуда. Јон личи на мајка му, искрено јас кога сум била мала сум била многу црна иста како него“, кажа Аделина во интервјуто.

Аделина открила и како се развивала врска со нејзиниот сопруг Јоже и како тоа го прифатило нејзиното семејство, бидејќи станува збор за различно националности.

„Љубовта меѓу нас се роди без јас да знам дека сум вљубена. Јоже ми беше многу добар пријател. Тој ме молеше година и пол да одиме на кафе. Не дека  јас се занесував,  меѓутоа таква беше состојбата. Јас имав обврски и некако немав време а и причина за да се запознам со него.  Но, наш заеднички другар инсистираше да се запознаеме. Јас му реков- само што излегов од врска и немам потреба да се запознавам со никој. Но, тој ми рече дека не станува збор за запознавање за  врска, туку да се запознаете за пријателство. Ми рече: „ Јоже е адвокат а ти си заштитно лице на фирми и ти треба совет“.  После година и пол инсистирање се договоривме да се видиме.  Го гледам фин човек. Не очекував  дека ќе биде таков. Очекував адвокат со актовка и очила.  Ми рече дека со нашето запознавање нема никакви задни намери. „ Да, ти си убава, мажите тешко би одолеале  ама знам дека јас и ти сме сосема различни. Затоа сакам само пријателство и да ти се најдам ако затреба“, ете тоа ми го рече на првата средба. И така продолжи нашето пријателство. Така се дружевме уште година и пол. Јас не бев свесна дека сум вљубена во него. Тоа ќе ви го потврдат и моите дома. Јас  цело време дома сум зборувала за него дека е многу паметен и дека ме советува за се. Секој втор ден  се гледавме и ми беше убаво бидејќи беше различен од сите други  мажи. Не ми се додворуваше, многу беше искрен и ми беше навистина многу пријатно во негово друштво. Беше информиран за се околу мене. Со него можев да разговарам за гардероба, за кариера, за  било што. Ме врза за себе без јас да забележам. Помина долг период  на дружење кога тој ме седна и ми кажа дека е вљубен во мене. Јас  бев шокирана бидејќи несвесно истото и кај мене се случуваше. Пред да ми ја признае љубовта бевме во Виена. Ме покани да му бидам гостинка а јас заминав со другарка. Јас  знаев дека Јоже е адвокат, но не знаев ништо повеќе. Не го знаев неговиот успех.  Не смести со другарка ми во хотел а тој беше на друго место. Јас до тогаш со него сум се гледала на еден до два часа дневно, но тогаш беше поинаку. Ние веќе имавме знаци на симпатија, но не ми се додворуваше.  Иако од женски аспект  ми беше чудно што не ми се додворува,  бидејќи и јас имав чувства кон него . После Виена кога се вративме во Скопје излеговме на кафе и дури тогаш призна дека и тој е вљубен во мене. Јас тогаш станав свесна на се и му реков: Јоже, јас треба да избирам меѓу тебе и татко ми и брат ми. Тие нема да прифатат. Тој, пак, ми рече- Аделина, животот е многу краток и треба да го правиш тоа што ти го чувствуваш.  Секако, одлучив да бидам со него. Зошто треба да имам предрасуди?  Зошто треба да живеам за туѓи животи? Секако дека  треба да живеам за себе.  Моите многу добро го прифатија и тој и татко ми сега се многу блиски.  Јас навистина сум многу среќна жена“, рече Аделина..

ФОТО: Ќе погодите ли која македонска пејачкa се расположи вака со Сергеј?

Моментално сме во период кога телевизиите и продукциите снимаат новогодишна програма која ќе се емитува на 31-ви и наредните празнични денови.

Па така, пејачите како најинволвирани во тоа, секоја година нешто порано го живеат тој еуфоричен момент.

Оние кои се најбарани пред камерите се пејачите од фолк естрадата, но и оние од забавната сцена кои сакале или не ќе отпеат некоја народна. Деновиве се снимаше и новогодишната програма на 1ТВ, а таму се собраа многу јавни личности.

Доколку се уште се прашувате која е згодната русокоса која така се расположи заедно со модниот стилист Сергеј Варошлија, ви откриваме дека станува збор за младата Марија Ивановска од „Ај Кју“, која неодмана направи драстична трансформација на изгледот и премина во русокоси.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

New hairstyle masterpiece by @_hair_house_ #newchapter #blonde #shorthair

A post shared by Maria Eye Cue (@mariaeyecue) on

Мора да признаеме дека во ова издание, па дури и ние тешко ја препознавме пејачката која годинава ја претставуваше Македонија на Евровизија.

ФОТО: Ноне порасна - "Од џебна венера, до нозе „уз врат“,

Ноне по повеќе од половина деценија, се’ уште го крстари светот. Некогашната македонската пејачка, и натаму работи на големите прекуокеански крузери, со кои патува низ светот и ги посетува најегзотичните дестинации.

Ретко доаѓа дома, во родниот Велес, зашто работата и работното време на прекуокенски брод не се мери на часовник, туку се гледа на календар. Патем и крузерите при своето крстосување по океаните и морињата, знаат да се укотват, за да надополнат гориво, храна, суровини и разни други потребштини за патниците.

Тогаш за вработените е „рај“ – време за малку одмор или забава на копно! Така, Ноне го искористи застанаувањето во едно од  пристаништата на Пиринејскиот полуостров, за малку да се прошета и да го почувствува тлото под нозете, па тоа го овековечи со фотографија. А, кога сме веќе кај нозете, ако добро ја погледнете и проанализирате фотографијата ќе забележите дека на неа „најпрошетаната велешанка“ изгледа поголема, повисока, порасната… Џепната венера наеднаш со „нозе уз врат“… Како манекенка!

Да точно, е… нема фотошоп. Ноне порасна… и созреа. И како личност и како човек. Сега е Нона Бони, со завидна биографија и места и светски дестинации што ги посетила, што цел Велес заедно ги нема посетено.

А фотографијата… е само оптичка фотоилузија. Некогашната пејачка повисока во вертикала, меѓу паралелни линии! Ама, иако е само фотоилузија, во неа има голема симболика: Нона помеѓу двата паралелни света… Оној, на пејачка во Македонија и овој, на крстосувач по светот… Од нив, кога се’ ќе заврши, Нона и буквално ќе излезе… поголема! Многу, многу поголема… каде и да реши да продолжи да живее!

ФОТО: Гоца Тржан со оваа фотографија предизвика низа коментари

Пејачката Гоца Тржан многу отворено зборува за сите проблеми, како и за нејзиниот приватен живот, и не е изненадена што сака да има подобра интеракција со нејзината публика.

Нејзината непосредност доведе до тоа да има повеќе од 67.000 луѓе на неодамна отворениот  канал Youtube.

Таа целосно се релаксирала во видеата од нејзиниот дом, каде што ни покажува интересни рецепти, трикови за шминка и животни искуства што таа ги сака и се обидува на најдобар начин да им се пренесе на нејзините следбеници.

Затоа одлучи да ни покаже слика со нејзиниот профил Instagram како всушност изгледа нормално попладне во нејзиниот дом. На фотографијата е нејзиниот сопруг Раша и две персиски мачки, што предизвика многу коментари.

Некои од коментарите беа објавени.

„Двајца пензионери  и две прекрасни мачки. Уживајте многу сте слатки“.

„Ти недостасува бебе, а не мачка“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#love #cats #catlover #siberiancat Mackarski odmor 😻😻😻😻

A post shared by Goca Trzan (@gocatrzan) on

Популарно