Почина водачот на најопасните ограбувачи во светот - „Пинк Пантер“

Најважниот актер во спектакуларниот грабеж кој се случи во Дубаи во 2007 година, Борко Илинчиќ (35), бил пронајден мртов во својата затворска ќелија, пишуваат белградските медиуми.

Борко Илинчиќ бил „мозокот на операцијата“, кога на 15. \ април 2007 година во трговскиот центар „Вафи“ во Дубаи, криминалната банда наречена „Пинк Пантер“ од јувелирница однесоа накит вреден 11 милиони евра.

Групата на Илинчиќ со два автомобилa „aуди“ влетала во трговскиот центар го пробиле излогот на златарницата „Граф“ и за помалку од една минута ограбиле накит, дијаманти и часовници во вредност од 11 милиони евра.

Успеале да се вратат во атомобилите, кои откако побегнале ги запалиле.

Илинчиќ во февруари 2014 година бил уапсен во Мадрид, а во октомври минатата година од Шпанија е екстрадиран во Обединетите Арапски Емирати. Тој бил осуден на 10-годишна затворска казна.

Како што пренесуваат белградските медиуми, тој во затворот во Дубаи, најверојатно, починал од инфаркт.

Братот на починатиот заминал во Дубаи за да го преземе телото, а како што изјавил негов близок пријател, семејството се сомнева дека Илинчиќ не починал од инфаркт, туку смета дека бил убиен.

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Полиграфското тестирање на порно ѕвездата Сторми Даниелс за случајот со Доналд Трамп, кое било спроведено во 2011 година, а до кое дојде „Си-Би-Ес Њуз“ откри дека таа всушност ја зборувала вистината. Преку полиграфското тестирање таа откри дека имала незаштите сексуален однос со Доналд Трамп.

Стефани Клифорд(Сторми Даниелс) одговарала на неколку сензитивни прашања. 

Резулатите биде оценети и на крај се констатирало дека таа ја зборува вистината , пишува „Инди“.

Белата куќа негира дека Сторми Даниелс имала афера со Трамп.

Порно актерката сега го тужи претседателот Трамп и неговиот адвокат, обидувајќи се да го раскине договорот за неизнесување на информации кој ја спречува да зборува сега за аферата.

Русија: Односите меѓу Македонија и Русија ќе бидат значително нарушени, ако влезете во НАТО

Односите меѓу Македонија и Русија ќе бидат значително нарушени по евентуалниот влез на земјава во НАТО што  ќе се одрази негативно по безбедноста на регионот, му порача рускиот заменик министер за надворешни работи, Александар Грушко на македонскиот амбасадор во Москва, Гоце Карајанов.

-Руската страна наведе дека плановите да се внесе Република Македонија во НАТО би можеле да имаат негативни последици за регионалната безбедност и за билатералните односи- гласи последната реченица од соопштението на руското министерство за надворешни работи од состанокот.

Нема објаснување кој бил поводот за состанокот, но Карајанов и Грушко, кој е поранешен руски амбасадор во НАТО, ја навеле потребата од продолжување на работата на Руско-Македонската меѓувладина комисија за трговија, економска, научна и технолошка соработка.

Руската официјална политика по вторпат во последниот месец отворено се спротивстави на можниот влез на Македонија во НАТО. Тогаш во интервју за српската агенција Бета, слични предупредувања испрати и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој тогаш рече дека „проширувањето на НАТО со Македонија е грешка и оцени дека проширувањето на НАТО претставува можеби и најсериозен предизвик за општата европска стабилност и безбедност.

Уапсен поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози

Поранешниот француски претседател Николас Саркози е притворен во полиција во врска со наводите дека за неговата претседателска кампања во 2007 година, добивал финансиска поддршка од тогашниот либиски лидер, Муамер Гадафи.

Саркози претходно ги негираше сите прекршоци. Централнодесничарскиот политичар не успеа да се врати на власт во 2012 година. Судски извори велат дека тој бил испрашуван во Нантер, предградие во западен Париз.

Во 2013 година Франција отвори истрага за тврдењата дека неговата кампања имала корист од нелегалните средства од Гадафи.

Извори велат дека еден од поранешните министри на Саркози и близок сојузник, Брајс Хортефо, исто така, денеска бил испрашуван од полицијата.

Популарно