Химната на Република Македонија избришана од учебниците по музичко во основно

- Некој мислеше дека на Тамара навистина толку и бил капацитетот, згрешила или пак не ја научила химната на Македонија?! Дека ненамерно немаше химна при посетата на Ципрас?!- пишува на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски.

- Доколку некој се уште е на тој став се лаже самиот себеси. Уште еден чин од процесот на демонтажа на Македонија, македонскиот јазик, идентитет и код е со актуелната наставна програма за нашите деца во 6-то одделение.

Во новата програма (слика 2) химната е отстранета и наместо химната, Власта смета дека поважно за ќерка ми (да, и моето дете е 6то одд) е да ја научи и пее Dzelem, Dzelem и албанската Shtatori.

Како врв на ова малоумие е и официјалното објаснување од Бирото за образование дека морало да се исфрли химната од учебниците бидејќи програмата била пишувана после уставните измени?!?, пишува Јаревски.

Првата трансплантација на срце: За успехот говори тимот од КАРИЛ

Д-р Маја Мојсова, национален координатор за трансплантација, д-р Билјана Андоновска и д-р Весна Дурнев, анестезиолози од КАРИЛ и болнички координатори за трансплантација и Адријана Георгиев, раководител на Програмата за трансплантација во Министерството за здравство, на 23 мај, во првите мугри на новиот ден, излегоа од Клиниката за државна кардиохирургија, сè уште облечени во униформи, ги извадија маските од лицето, земаа длабоко водух и се прашаа во неверување: „Што направивме?“

- Овие четири жени за прв пат во историјата на земјава донесоа срце за трансплантација, кое за волја на вистината беше од жена. Тоа женско срце денес чука во градите на пациент кој доби нова шанса за живот....

Целата приказна на Женски Магазин

Зеќири се заразил кај брат му на ифтар, интензитетот на преносливост кај Лукаревска е ослабнат

Потпретседателот Мухамед Зекири е заразен одејќи на ифтар кај својот брат. Снаата веројатно се заразила од своето семејство, не сме ги почитувале мерките доволно како луѓе, рече на прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев за позитивните на ковид-19 во раководството на СДСМ.

– Разговарав синоќа со Филипче, кај Сања Лукаревска интензитетот е целосно олабавен и преносот не е како кај Мухамед Зеќири. Она што останува како заклучок е да се почитуваат мерките – рече Заев.

Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе Чулев од Владата

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, денеска на прес-конференција истакна дека на 5 јули дефинитивно ќе се одржат предвремени парламентарни избори и покрај големиот број на позитивни случаи на Ковид-19.

- Тие ќе се случат на 5 јули, најбрзо што е можно да има функционална Влада и Собрание. Тоа е во корист на граѓаните. Не ни треба Наке Чулев, бидејќи опозицијата е настроена деструктивно. Изборите остануваат онака како што е пропишано во Уставот и законите, рече Заев.

Претседателот на владеачката партија рече дека биле многу блиску со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не постигнале договор за датумот на изборите. Со тоа, според поранешниот премиер, нема да има повеќе преговори.

- Заради економските мерки, заради поддршка на најсиромашните беше донесена нова вонредна состојба од две седмици, односно да не бидат изборите во јуни. Последната отстапка води до 5 јули. Бујрум, сите имаат сега време да се подготват. Вирусот слабее во неговиот ефект, иако се шири. Вака ќе биде и на 5 август и на 5 октомври и на 5 јануари 2021. Народот е насекаде, по кафичите, по рестораните, по моловите, по парковите, по улиците, додаде Заев.

Популарно