Вода, кал, мртви животни и уништени домови и бизниси во поплавените делови во Грција

Веќе десетти ден повеќе села во близина на грчките градови Лариса, Кардица и Волос се под вода и кал, а во тек е и проценувањето на штетата на домовите и бизнисите во поплавените подрачја од невремето „Даниел“ кое беше катастрофално за централниот дел на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според Противпожарната служба на Грција од почетокот на невремето минатиот вторник, заклучно со денеска наутро, биле спроведени 4.

594 спасувања- пренесувања на лица на безбедни локации, од кои мнозинството се во областа Тесалија.

Паралелно во петокот и вчера беа пронајдени безживотни тела на маж и жена и голема е веројатноста дека се исчезнатите туристи од Австрија.

Според грчките медиуми, телото на жената пронајдено во петокот денеска било идентификувано и станува збор за Австријката.

Доколку телото пронајдено вчера му припаѓа на нејзиниот сопруг, тогаш бројот на загинати во невремето „Даниел“ ќе се зголеми на 17 лица, со оглед на тоа дека официјално, потврдени се 15 жртви, а двајца, односно парот од Австрија се водеа за исчезнати.

Дополнително, во поплавените подрачја постои опасност по јавното здравје, а водата во дел од погодените општини не е погодна за употреба.

Според алтернативната министерка за здравство на Грција Ирини Агапидаки, во подрачните единици Лариса, Магнисија, Трикала и Кардица, до вчера и завчера 1.

396 лица побарале здравствена помош, а од нив имаме 48 имале гастроентеритис и 65 респираторни инфекции.

Со оглед на тоа што во погодените подрачја има голем број фарми и сточари, во тек е и акција за собирање и отстранување на мртвите животни, процес во кој ќе се вклучи и војската.

Заклучно со вчера попладне биле собрани 56. 000 угинати животни, од кои, според надлежниот министер за земјоделство Лефтерис Авгенакис, 24. 856 се овци и кози, 23. 900 се птици, 7.500 свињи и 35 говеда.

Српска листа прогласи тридневна жалост за тројцата Срби убиени во северно Косово

Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, прогласи тридневна жалост за смртта на тројцата Срби, кои беа убиени во Бањска, по нападот врз косовската полиција во неделата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Преку објава на својата страница на Фејсбук, партијата го нарече настанот трагичен.

Според соопштението, „во српските средини на територијата на Косово ќе бидат откажани сите забавни настани организирани од органите и институциите на локалната самоуправа, а знамињата на Република Србија во сите институции ќе бидат спуштени на половина копје“.

– Од името на Српската листа и српскиот народ од Косово и Метохија изразуваме длабоко сочувство до семејствата на жртвите, а на повредените им посакуваме брзо закрепнување, се вели во објавата на СЛ.

Група од над триесет вооружени и маскирани лица рано наутро на 24 септември убија еден полицаец и ранија уште еден во селото Бањска, во северно Косово. Во акцијата што уследи на косовските специјалци беа убиени четворица од напаѓачите и уапсени шест лица. Другите членови на групата, меѓу кои имало и ранети, првично се засолнија во православниот манастир во Бањска, а потоа побегнаа во Србија, соопштија официјални косовски извори.

Вјоса Османи го прогласи за „Херој на Косово“ полицаецот кој загина во вчерашниот напад во северно Косово

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, го одликува со орденот „Херој на Косово“ полицаецот Африм Буњаку, кој беше убиен вчера во северно Косово од организирана група од триесетина маскирани и вооружени лица, кои од косовските власти, но и од повеќе западни центри, беа оквалификувани како терористи, јави дописникот на МИА од Приштина.

На церемонијата, на која им го предаде орденот на децата на убиениот Буњаку, Османи рече дека тој паднал во одбрана на достоинството на Република Косово.

– Денеска му оддаваме почести на еден храбар и несебичен полициски наредник кој го жртвуваше својот живот за заштита на нашите граѓани. Африм Буњаку и другите припадници на полицијата беа предизвикани од криминалната банда. Нашиот херој, Буњаку беше силен столб на косовската полиција. Тој беше посветен слуга на татковината. Тој остана цврст во одбрана на законот и против терористичките групи поддржани од Србија, чија цел беше да го вознемират не само Косово, туку и регионот, рече Османи.

Таа порача дека битката за воспоставување ред и мир е еден од најголемите предизвици во секое општество, додека наследството на Буњаку треба да послужи како потсетник дека хероите се секогаш меѓу граѓаните на земјата.

Османи му оддаде признание на полицаецот Буњаку, затоа што, како што рече, „го стави интересот на Републиката пред личната судбина“. 

ВИДЕО: Вучиќ за денешните немири на северот на Косово: Курти е крив за се

„Курти е крив за се што се случи денеска. Само Курти и тие што му дозволиле да се случи ова“. Овие пораки неколкупати ги повтори вечерва претседателот на Србија, Александар Вучиќ на вонредната прес-конференција по врска со немирите на северот на Косово. 

„Ноќеска околу 2:46 часот група на Срби постави два камиони како барикади, доаѓа тука косовската полиција и доаѓа до престрелка во која е убиен косовски полицаец, и рането едно лице. Според нашите информации тројца Срби од Косово настрадаа, двајца од снајперски оган, двајца тешко ранети, а постои информација дека е убиено уште едно лице. Пукано е на приватни куќи“, вече Вучиќ.

Српскиот претседател кажа зошто дошло до судир.

„Зошто дојде до ова? Србите се побунија, не сакаат да го трпат теророт на Курти. Не сакам никако да го оправдам убиството на косовскиот полицаец, и тоа е за осуда, и тука нема никакво меѓутоа“, изјави претседателот на Србија.

Популарно