Му глумев љубовница на мажот: Мислев дека одлично ми оди, а тогаш го кажа ова

Дадов се од себе, а неговата реакција на крајот беше како тивка језа.

Новинарка и авторка на бестселерот "Како да се биде во брак", Џо Сквер, патувала во 20 земји на пет континенти во потрага по тајните на совршен брак. Најдобрата, вели таа, била пронајдена во Франција, а потоа таа ја применила за себе. Еве ги резултатите.

- Жените отсекогаш ме фасцинираа од Франција. Во мојата глава тие се барем една класа над нас, другите смртници. Значи, кога ја започнав мојата мисија да барам совети за брак од жени низ целиот свет, со нетрпение го чекав она што ќе го чујам во Франција. Следниот пат кога ќе се најдете таму, обрнете внимание на тоа како мажите ги гледаат своите жени. Дури и по години на брак, деца, невработеност, дебелеење, подеми и падови, мажите и понатаму ги гледаат жените со неверојатен микс на страст и интерес.

Затоа, разговарав со едно петнаесет жени Французинки во надеж дека ќе ја откријам нивната тајна. И ја открив. Сите тие се согласија во една реченица: "Однесувај се како да си негова љубовница".

- Не разбирам - погледнав бледо. Следеше објаснување.

- Се е во самодовербата. Колку повеќе се сакаш, толку повеќе ќе те сака твојот сопруг. Треба да  биде свесен дека сте задоволни со себе, и тогаш тој ќе биде задоволен. Никогаш не заборавајте да не го заморувате колку сте дебели, дека имате мозолчиња или брчки. Тој ќе ве види како ќе се претставите. Кажи му дека си убава, млада и хармонично градена. Кажи му дека си секси, и така ќе те гледа - што ми кажаа...., јас во главата свртев безброј прилики кога мојот сопруг му досаѓав стенкаше дека дека сум дебела, бубуљичава и збрчкана.

- Што друго? - прашав, подготвена да апсорбирам сè.

- Стоп за одење во тоалет со отворена врата. Престанете да чупате веѓи пред него. Чувајте малку мистерија. Изберете да бидете интересни. Разговарајте со него за интересни работи, оставете ги бубуљиците за колешките и пријателките. Не се расправајте за малите нешта. Пред сè, никогаш немојте да сте досадни. Не му се досаѓајте за валканите алишта или на валканиот под. Што би направил еден човек во таков разговор со љубовница? Прошетајте се низ куќата голи или во секси наметка, и никогаш не ми дозволувајте да ве види во тренерки - ми рекоа, а "тренерката" ја истакнаа како нешто особено непријатно.

Кога се вратив во Америка, бев цврсто решена да се придржувам до советот. Ги отстранив сите тренерки, престанав да го глушам за секоја глупост и бев самоуверена до крај. Излеговме на вечера и таман да кажам: "Излеговме и јадевме, кој знае колку ќе се дебелам", и оп, застанав.

- Треба да јадеме вака секоја вечер. Ова беше одлично ", реков.

"И треба", ми рече сопругот, се наведна кон мене и ме бакна. Тоа беше мала работа, но малата работа е сосема невообичаена за него. Наместо да викам, ја изразив радоста и тој одговори на ист начин.

Јас се воздржав од кукање за многу работи и сфатив колку ние сопружниците ги користиме како боксерски вреќи кога сме фрустрирани работа, колегите или пријателите. Понекогаш ги третираме како најлоши непријатели.

Убаво е да ги одбираш темите, па решив да се обидам да прошетам низ дома целосно гола. Никогаш не го правев тоа, бидејќи не се чуствував секси така, само засрамено.

И така, гола, чекајќи го мојот сопруг секој момент да заврши со работа и да дојде дома. За да се релаксирам, пуштив музика и почнав да танцувам, што беше знак за нашето големо куче да ми се придружи и да ме изгребе со канџите, кои веќе долго време требаше да се скратат, но ме мрзеше мене и сопругот и така... Не сакав да дебатирам за таква мала работа.

Сè на сè, таква ме најде - изгребана и голa, додека му викав на кучето.

Што се однесува до затворањето на вратата од тоалетот, тоа беше невозможна мисија за мене. Всушност, дури тогаш сфатив дека не можев да одам во бањата без да разговарам со него.

Сè на сè, една недела, поминав глумејќи по советите од Франција. Потоа гордо му кажав дека се однесував така намерно и го прашав кои се неговите впечатоци.

- Искрено? Не го забележав тоа ", ми рече тој.

Со векови се мислело дека Исус бил слаб и има долга коса, но

Долга руса коса, сини очи и долги и вретенести екстремитети и „негуван“ – тана веќе со векови се змаислува и прикажува Исус Христос. Тоа е една европоцентрична визија за човекот кој најверојатно не изгледал така. Токму како што не изгледал и како што многумина актери го имаат овековечено на големото филмско платно.

Историчарката Џоан Тејлор од Универзитетот во Лондон напишала книга за мистеријата на изгледот на Исус, а заклучокот е дека наликувал на поголемиот дел од своите современици – бил релативно низок, со маслинест тен, кафеави очи, мускулест и веројатно со кратка коса.

Со оглед дека Исус бил столар, Тејлор заклучува дека тој со оглед на својата професија и начинот на живеење во тоа време, веројатно бил и физички дисфигуриран, имал лузни, стари несаниарни скршеници или кожни болести кои тогаш владееле.

Поради физичката работа и слабата исхрана во комбинација со археолошките и анторполошки докази заклучокот е дека Исус, најверојатно бил мускулест и со „набиена“ градба.

Интересно е што Стариот Завет најчесто не бега од физички описи на протагонисти, па така кралевите Давид и Саломон и патријарсите Абрахам и Мојсеј ги опишува, како што денес би се рекло „атрактивни“. Изгледот на Исус се третира на сосема поинаков начин.

Недостатокот на опис на неговит лик, тврди Тејлор, исто така е порака која зборува дека Исус изгледал како и „просечен граѓанин на Јудеја“. На некои места се опишува како често Исус „исчезнувал во масата“.

Во Стариот Завет пророкот Изаија најавува раѓање на човек кој нема да привлекува внимание со својот кралски изглед, туку дека луѓето ќе го следат поради зборовите кои ќе ги кажува. Почесто се опишува неговата облека, од неговите физички карактеристики.

Тејлор не е прва која ја отфрла визијата за висок и русокорс, „ариевски“ Исус, но прва ги доведува во однос условите во кои Исус живеел и работел со неговиот физички изглед.

Првите прикази на неговито изглед датираат два века по неговата смрт. христијанскиот теолог Иринеј зборува како христијаните тврдат дека имаат портрет на Христос кој го направил Понтие Пилат, но за тоа нема никакви докази.

– Исус јадел нередовно и малку. Многу одел, се занимавал со работа за која била потребна физичка издржливост, бил слаб, но мускулесто слаб, а не виток и вретенест. Недостатокот на описи и епитети укажува на тоа дека бил со просечен изглед, т.е. не се истакнувал со убавината, заклучува Тејлор и уште еднаш повторува дека поголемиот дел од приказите на Исус Христос се израз на европските културни вредност, а не реалноста.

“Избегав од Алкатраз, сега имам рак”: Пронајдено писмо за познатото бегство од затворот, а авторот има еден посебен услов

Целиот свет знае дека бегството од најпознатиот затвор е невозможно. Но, што доколку некој сепак го преживеал Алкатраз и ги надмудрил чуварите и полицијата?

ФБИ до ден-денес го држи овој случај отворен – браќата Џон и Кларенс Англин како и Френк Морис поминале шест месеци, смислувајќи пеколен план како да побегнат од добро познатиот затвор. Она што е интересно е тоа што овие тројца мажи се единствените затвореници кои успеале да побегнат.

Нивните тела никогаш не биле пронајдени, а сè уште останува мистерија дали тие воопшто преживеале.

Во 2013 година, локалната полиција во Сан Франциско добила едно мистериозно писмо на човек кој се претставил како Џон Англин. Тој во писмото открива дека во 1962 година побегнал од затворот и дека сега има 83 години и има рак.

"Побегнав од Алкатраз во 1962 година со Кларенс и Френк Морис. Имам 83 години, рак и се наоѓам во лоша состојба. Да, сите го преживеавме бегството, но со тешки маки", стоело во писмото за кое никогаш не е утврдено дали навистина е дело на Џон.

Во писмото стои дека тројцата затвореници преку копање на вентилационите отвори успеале да исползат од затворот. Кога дошле до водата, тие искористиле појаси за спасување со цел да стигнат до копното, но не се знае како дошле до истите.

Следното утро, стражарите пронашле празни кревети со кукли кои "глумеле" затвореници, за да не се открие бегството. Главите на куклите биле направени од сапун и тоалетна хартија, а тие имале и вистинска коса која затворениците ја собирале од затворскиот фризер.

Англин тврди дека денес живее во Јужна Калифорнија. Неговиот брат наводно починал во 2011 година, а Френк Морис во 2008 година

"Доколку на телевизија јавно ветите дека ќе отслужам казна затвор во траење од една година и дека ќе ми биде достапен лекар, јас ќе ви напишам писмо со точната локација на која што се наоѓам. Ова не е шега", напишал наводниот Англин.

Полицијата го отфрлила ова писмо.

"Немаме никаква причина да веруваме дека некој тукутака се променил и дека сака да го почитува законот пред својата смрт".

Приказната за овие криминалци ги инспирирала продуцентите во Холивуд да снимат филм за најпознатото бегство од Алкатраз, со Клинт Иствуд во главната улога.

Тајната на среќниот брак во само две реченици!

Бракот на еден човек бил во криза и дошол кај неговиот Учител по совет.

Учителот му рекол: „Научи да ја слушаш својата жена.“

Човекот го прифатил советот на Учителот.

После еден месец се вратил за да каже дека научил да го слуша секој збор кој неговата жена го изговарала.

Учителот низ насмевка му рекол:

„Сега оди дома и слушај го секој збор кој твојата жена не го кажува.“

Популарно