Идниот вторник - пак споен викенд

Нареден неработен ден за сите граѓани на Република Македонија е 1. мај, Ден на трудот кој паѓа во вторник. После споениот викенд за Велигден во кој уживавме во дури 4 слободни денови, не претстои уште еден таков. Споен викенд ќе имаме и на 24 мај кога (четврток) кој е неработен ден за сите граѓани на Македонија, а денот потоа, 25. мај (петок) е Духовден, кој е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед.

Ова се сите неработни денови кои преостануваат до крајот на годината:

• 01 мај (вторник), Ден на трудот,
• 24 мај (четврток) „Св. Кирил и Методиј" Ден на сесловенските просветители
• 15 јуни (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам,
• 02 август (четврток), Ден на Републиката
• 8 септември (сабота), Ден на независноста

• 11 октомври (четврток), Ден на народното востание,
• 23 октомври (вторник), Ден на Македонската Револуционерна Борба,
• 8 декември (сабота), "Св. Климент Охридски"

За граѓаните од православна вероисповед

• 06 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден
• 25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден
• 28 август (вторник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

За граѓаните од католичка вероисповед

• 02 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден
• 01 ноември (четврток), Празникот на сите светци
• 25 декември (вторник), првиот ден на Божик

За граѓаните од муслиманска вероисповед

• 21 август (вторник), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

• 22 ноември (четврток), Ден на Албанската азбука

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ

• 27 јануари (сабота), Свети Сава

За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ

• 08 април (недела), Меѓународен ден на Ромите

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ

• 23 мај (среда), Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ

• 19 септември (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ

• 28 септември (петок), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ

• 21 декември (петок), Ден на настава на турски јазик

42 години била во брак со милионер, но парите ги оставил на ....

Џоан Томпсон (79) од Велс останала во шок кога слушнала на кој го оставил својот имот нејзиниот сопруг со кој била заедно повеќе од 40 години.

Нејзиниот сопруг, Винфорд Хоџа, починал на 94 годишна возраст, а Џоан се надевала дека на нејзе ќе и припадне дел од 1,5 милиони фунти вреден имот, со оглед на тоа што со него поминала половина од својот живот.

Но, таа доживеала вистински шок за време на читањето на тестаментот, кога слушнала дека целото свое богатство го остава на парот кој живеел на нивниот имот. Нејзниот сопруг ги избрал нив бидејќи "во последните неколку години од неговиот живот тие биле добри кон него".

Старецот во тестаментот исто така напишал дека неговата сопруга "финансиски е обезбедена" и дека целиот живот водела сопствени финансии, па не и се потребни пари.

Меѓутоа, нејзината заштеда изнесува 2.500 фунти, а тие не и се доволни за живот.

За среќа неправдата ја поправил судијата Милвин Жарман кој заклучил дека Хоџ погрешил и на Џоан и доделил куќа вредна 225 илјади фунти и 190 илјади фунти со кои ќе може да ја реновира куќата која ја добила и да може достоинствено да живее до крајот на животот.
Всушност старецот пред смртаа напишал дури 10 тестаменти а непосредно пред да почине на својата сопруга и кажал да не се грижи бидејќи "ќе биде добро згрижена".

Не се знае дели бил при здрав разум кога во последниот тестамент тој се предомислил па целото богатство го оставил на Карли Еванс и Агон Бериша кои живееле со своите две деца во изнајмената куќа на неговиот имот и повремено им помагале.

Судијата тоа го сметал за неправда бидејќи Томпсон поминала повеќе од 40 години од својот живот со него и се грижела за неговата мајка, имотот, па поради тоа и доделил дел од богатството.

Лекар од Македонија: Заминувам за Германија за плата што овде можам само да ја сонувам

Според податоците на Лекарската Комора, од 220 студенти кои завршуваат медицина во Скопје, дури 173 бараат да одат да работат во странство.

Еснафските здруженија алармираат дека ако продолжи овој тренд, за неколку години ќе нема доволен број на матични лекари и педијатри за најмладите. Здруженијата бараат да  добијат повеќе пари и подобри услови за да можат да го задржат кадарот во државата. Од Комората предупредуваат дека старосната граница кај матичните е 59 години.

Додека Министерството за здравството објавува огласи за ангажирање лекари во скопските клиники и болници, повеќето од македонските специјалисти со работно искуство повеќе од 20 години го фаќаат авионот за Германија, како една од најатрактивните дестинации за работа и доусовршување.

Според информациите, почетничка лекарска плата за 42 часа неделно во Германија е 4.000 илјади евра, без дежурства и прекувремени часови, а во највисоката платена група се лекарите што имаат над 12 години специјалистички стаж и добиваат околу 6.700 евра. Со дежурства, овој износ значително се зголемува, во зависност од платата на лекарите, па саботно дежурство таму е доста атрактивно, бидејќи за тоа се добиваат по 644 евра.

На овој чекор се одлучу и Катерина од Скопје, доктор по општа медицина, која околу 15 години се занимава со оваа професија. После 15 години, решава да стави крај на работата и живеачката во Македонија. Заминува во Германија.

-Учиш многу. Се жртвуваш. После тоа едвај наоѓаш работа. Работиш во никакви услови и за мизерна плата, со високи казни околу тебе, вели таа.

Наредниот месец таа заминува во Германија заедно со сопругот. Болницата каде што ќе работи и плаќа сместување. Платата ќе и биде далеку повисока отколку во Македонија.

-Нема да жалам за ништо. Знам дека ќе биде тешко на почеток, но тешко е тука. Бев патриот многу време, но не добив ништо. Сакам подобра живеачка за себе и за својата фамилија, вели Катерина.

Веќе нема да ви влезе мува дома: Со еден трик ќе се спасите од здодевните инсекти

Постои еден лесен и евтин трик да се решите од здодевните муви во домот.

Се што ви треба е кесе за замрзнување храна, кое треба да го наполните со вода и да ставите неколку монети.

Треба да го закачите на вратата од тераса или каде и да сакате, така што сонцето ќе се рефлектира низ водата и ќе ги брка мувите, а кованите парички се сериозна закана за нив.

Пробајте, лесно е и бесплатно.

Популарно