Видео: И големиот Шабан знаеше да пушти солзи

Легендарниот пејач на народна музика, Шабан Шаулиќ кој загина во тешка сообраќајна несреќа важеше за „суров“ професионалец, но и голем емотивец..

Кога ќе запееше во секој стих ги внесуваше и душата и срцето. Милиони плачеа со него. А како изгледа кога Шабан Шаулиќ плаче, кога кралот на народната музика ќе биде допрен до срцето со нечија песна, нечиј глас…, до толку да и тој пушти солзи.

Баш тоа се случи пред речиси 4 години, кога Шаулиќ беше дел од жирито на „Ѕвездите на Гранд“.

Натпреварувачот излезе и започна да пее, а потоа се случи нешто што малку кој очекуваше. Големиот Шабан Шаулиќ не можеше да ги задржи солзите.

Ова видео до сега е прегледано 6 милиони пати.

Според неофицијални информации кои ги пренесуваат српските медиуми, Шаулиќ треба да биде погребан во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта.

Искористете ги сега нив

Тие спаѓаат во растенија богати со есенцијални масла кои имаат благотворен и смирувачки ефект на варењето се нарекуваат карминативи.

Во комбинација со камилица и глуварче, овие зачини го стимулираат создавањето на ензими потребни за целосно и ефикасно варење на храната, и намалување на работата на бактериите кои создаваат гасови.

Проблемот со надуеност можете да го решите така што ќе направите едноставен пијалок со здрави состојки.

Потребно е:

чаша ладен чај од камилица или глуварче

чаша јагоди

чаша парчиња ананас

јогурт со пробиотични бактерии

лажица мед

една чаша коцка мраз

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и миксајте додека не добиете хомогена мешавина.

Што е поважно исхраната или тренингот

Адвокатот на ѓаволот вели: Кога струкот е компресиран, тешките метали ја победуваат исхраната.  Сите сме згрешиле: ние со гордост  јадевме некои зелени работи мислејќи "стомачни мускули се прават во кујната" или ништо помалку глупава  идеја "исхраната сочинува 90 проценти". Кој е всушност одговорот на прашањето - дали е поважна исхраната или тренингот?

Тие ни „ хранат“ со иста порака со години: промени во она што го јадеме е најдобар пат до добра форма. Сепак, што и да  ни се „сервира“, останува глупаво. Без комбинирање на тренинг и исхрана, никогаш нема да го „поправите “ телото. Истражувачите на  центарот во Фред Хачинсон потврди тоа кога  ги собрале резултатите од  случајни студии спроведени на лица со „вишок“ килограми: диета сама по себе не е скоро како ефективна за намалување на тежината без  комбинација на исхрана и вежбање.

Покрај тоа, опсесијата со храна може да ни го одвлекува вниманието од многу опасната статистика. Една студија од 2009 година открива дека лошата Кардиореспираторно состојба на лицата е причина за околу 17 проценти од смртните случаи кај мажите, и дебелината само 3 проценти од случаите кога не се зема во предвид нивото на активност.

1. Накратко, движете се!

Постојат  луѓе кои не се согласуваат со тоа, бидејќи, дури и со многу лоши фитнес навики, со промена во исхраната може да направите сериозни промени  на вашето тело. Ако исфрлањето на јаглени хидрати  од храната помага да се отстрани "спасувачкиот појас" во рок од две недели, тоа ќе ве мотивира да конзумирате  поздрава храна, нели? Не. По пет години, 95 отсто од поддржувачите на диетата се вратија на почетокот, а 41 отсто добиле повеќе тежина отколку што изгубиле.

Една неодамнешна студија откри дека дури и само еден  обид на т.н. исхрана за губење на тежината  ги удвојува шансите дека во иднина може да стане „дебели“ Kога премногу нагло се променат  навиките во исхраната, вашиот метаболизам се успорува и заштедата на секоја калорија, дополнително се комплицира отстранување на масти. Затоа, без разлика дали станува збор за кето или зелена диета, јас сум многу скептичен за краткотрајни тоа е тешко да се одржи на долг рок. Посветувањето на нешто помалку од една година едноставно не ќе му даде на вашето тело шанса да се прилагоди.

2. Вежбањето го прави планот ефективен

Покрај тоа што е проверено и  сама по себе ефективни, докажано е дека тренингот игра клучна улога во одржливоста на диетата. Многумина од нас ја потценуваат менталната моќ што е потребна за да се спротивставиме на потребата од неконтролирано конзумирање на храна.

3. Дури и малку физичка активност ја зајакнува волјата

Една холандски студија потврдува дека создавањето на  рутина за тренинг  доведува до значително зголемување на самоконтрола, веројатно затоа што се зголемува протокот на крв во фронталниот дел од мозокот. Ова значи дека салата за тренинг не само што го подобрува кардиоваскуларниот систем, мускулната маса, крвниот притисок и расположение, дополнително и вашата борбата против лошата храна. Ако сериозно вежбате, не треба да се плашите да ги кршите  правилата за исхрана со некои забранети јадења.

Опуштено, можете да си дозволите  забранет оброк. Но, ако се потпирате само на исхраната само чекајќи трансформација, нема место  за лизгање: нема трошење на вишок калории без вежбање. Тренинзите ги претвораат сите промени во одржлив животен стил, што секако е подобар од краткотрајните одрекувања од храната. Затоа не чекајте започнете да тренирате.

По пет години, повеќе од 41 проценти од  „љубители“ на диетата  добиваат вишок килограми повеќе килограми отколку што изгубиле. Потпирањето исклучиво на здрава исхрана може да го уништи вашиот план за отстранување на „салото“.

Марадона во големи финансиски проблеми

 Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес.

Според првичните иформации полицијата морала да реагира на ваков начин, бидејќи поранешната девојка го обвинила дека Марадона и должи 5,7 милиони евра.

Марадона бил приведен кога од Мексико слетал во аргентинската престолнина.

Тужбата против Марадона била поднесена од Рочио Олива, во декември минатата година. Марадона и Олива во емотивна врска биле шест години.

Популарно